655

شايع ترين بيماری های ريه در ايران

|
0 دیدگاه

بیماری ریوی ازجمله بیماری هایی است که امروزه به دلیل افزایش آلودگی در شهر ها ی بزرگ رشد زیادی کرده و سلامت بیشترافراد جامعه را به مخاطره انداخته است.

ريه چه نقشي در سلامتی انسان دارد؟

ريه نقش اساسي در سلامتي انسان دارد ممکن است بعضي از ارگان‌هاي بدن مثل پا ویا کلیه را نداشته باشيم وبتوانیم زندگي كنيم ، یاهفته ای سه بار دياليز كنيم ولي بدون ريه نمي‌توانيم زندگي كنيم، چون با زندگي منافات دارد،

به خاطر اين‌كه اكسيژن بايد وارد بافت‌هاشده ، از طريق ريه وارد سيستم بدن شود ،به قلب و مغز و… يا به ارگان‌هاي ديگر برسد و گاز دی اکسید کربن هم از ريه بايد خارج شود بنابراين اگر ريه وجود نداشته باشد با زندگي منافات داشته و انسان از دنيا مي‌رود.

چه زماني ريه‌ها دچار بيماري مي‌شود؟

به طور كلي وقتي كه ريه نتواند كار خودش را انجام دهددچاربیماری شده است ، اساساً كار ریه ،ورود اكسيژن هوا به داخل خون و خروج دي اكسيد كربن بدن است، وقتي كه اين كار را نتواند انجام دهد آن موقع ريه دچار بيماري شده است.

علائم هشداردهنده بيماري چيست؟

علائم هشداردهنده در بيماري‌ها ريه، يكي تنگي نفس است كه بيمار تشخيص مي‌دهد كه مثلاً مسير خانه راکه قبلاً خيلي راحت مي‌رفت اکنون نمی ‌تواند،برودودچار تنگي نفس مي‌شود، اگر تنگی نفس شديد باشد، فرد در حالت استراحت هم دچار تنگي نفس مي‌شود

حتي زماني كه مي‌خوابد، دچار تنگي نفس مي‌شود كه علت‌ آن می تواند قلبي و ريوي باشد. بنابراين در تنگي نفس، اول در حالت حرکت ،دوم حالت خوابيده و درمرحله سوم حالت نشسته هم دچار تنگي نفس شده و به سختي نفس می کشد.

علامت دیگرش هم اين است كه ازریه صدا خس خس بيايد ، وقتي بيمار نفس مي‌كشد، صداي نفس كشيدن اورا ‌بشنويم ، يا زمانی كه هوا درمحيط كار آلوده باشد دچار سرفه شود ،به عنوان نمونه يك نانوا ممكن است دچار آسم كاري باشد وقتي كه با آرد سروكار دارد دچار سرفه مي‌شود

يا كسي كه در معادن كار مي‌كند وقتي كه وارد معدن می شود دچار سرفه شودو در زمان‌هايي كه تعطيل است بهتر شود.خلط هم علایم هشدار دهنده مهمی است ، اگر خلط ايجاد شود ، به خاطر عفونت و یا التهابات ريه است،ولي اگر خلط خوني باشد اين يكي از مهمترين علامت هشداردهنده است كه مي‌تواند عوامل عفوني ،سرطاني يا بيماري‌هاي روماتيسمي باشد.

بيماري ريه چند نوع است ،آیانوع بیماری آقایان باخانمها تفاوت دارد؟

بیماری است که می تواند مجاری ریوی را درگیرکند مثل آسم یا برونشیت. ممکن است سیر بیماری دربافت ریوی دیده شود مثلا آمفیزم یا فیبروزریه. ما بیماری راههای هواِئی کوچک را راهم داریم که به آن برونشیولیت می گوییم که خود می تواندعلت ثانوی بیماری دیگر ریه باشد.

بیماری دیگر عروقی ریوی است مثلا افزایش فشار خون ریوی که اغلب علت ثانوی ، بیماری ریوی و قلبی است، اما نوع اولیه آن هم وجود دارد که شاید در خانم ها اندکی بیشتر دیده شوند. از طرف دیگر فیبروزریه شاید در آقایان به دلایلی بیشتر دیده شوند.

بیماری انسداد ی ریه چیست؟

انسداد یا تنگی راههای هوائی فوقانی می تواند موجب خروپف و ایست تنفسی بمدت چند ثانیه در طول خواب شود. که در نهایت موجب خواب آلودگی بیمار در طول روز می شود. اینها غالبا یک فنوتیپ خاصی دارند، چاق بوده ، گردن و فک کوچکی دارند. در مورد انسداد مجاری هوائی پایین هم می توان از آسم و برونشیت مزمن در سیگاری ها نام برد.

شایعترین بیماری ریوی درکشورکدام است؟

اگر بخواهيم بيماري‌هاي ريوي را در كشور بررسي كنيم، شايد شايعترين بيماري كه در كشور وجود دارد آسم است که فکر می کنم هنوزآمار دقیقی دراین باره وجود نداشته باشد، ولی حدس می زنم بین ۱۰ تا ۱۵درصد باشد. ، آلودگي هوا خيلي مي‌تواند درایجاد آسم تأثير داشته باشد که به  آن  آسم های شغلی Irritant induced Asthmaمی گویند.

البته آسم‌هاي مادرزادی ، آسم‌هايی که توسط داروها ی مثل آسپرین ایجاد می شود وغیره هم وجود دارد.

آيا ژنتيك هم در بيماري ريوي نقش دارند؟

صددرصد،مثلادر موردآسم كساني كه پدر و مادرشان دچار این بیماری هستند احتمال اين‌كه فرزندان هم آسم بگيرند بيشتر است.بيماري‌هاي ديگري هم وجود دارد که بيماري‌ نقص ايمني است، فردي كه متولد مي‌شود از همان اول دچارعفونت های شديد ريوي مي‌شود كه ممكن است در نوجواني از دنيا برود.

البته، يكي از بيماري‌هايي كه در ايران نسبت به كشورهاي غربي كمتر است، “فيبروزسیستيك” است كه دراین کشورها خیلی بيشترازکشورمان مشاهده می شودومعمولا طول عمر این بیماران ۳۰ يا ۳۵ سال بوده و يك بيماری ژنتیکی است که به صورت اتوزومال مغلوب منتقل می شود.

خطرناكترين بيماري ريوي در ايران چيست؟

وقتي اسم خطرناك مي‌آيد،همه فكر مي‌كنند سرطان است البته سرطان ريه بيماري خطرناكي است ،حدود ۴ نوع سرطان ريه وجود دارد كه سه نوع آن رابطه مستقيم با سيگار كشيدن دارد،سرطان « ادنو کارسینوم » شايع‌ترين سرطان بين آنهااست، اين نوع سرطان ربطي به سيگار كشيدن ندارد و در خانم‌ها هم زياد مشاهده می شود.

اما سه نوع سرطان ديگربا سيگار کشیدن در ارتباط هستند. بايد توجه داشته باشيم در بيماري‌هاي ريوي بيماري ديگر هم وجود دارد، كه شايد مردم نام آنرانشنيده اند ویا زمانی شنيده اند كه يكي از اقوام و نزديكان آنها مبتلا شده اند، اين بيماري‌هاي هم خيلي مي‌توانند در طول عمر مريض مؤثر باشند،انواع بيماري‌هاي ديگرهم هست،

ولي به طور كلي بيماري مثل بيماري‌هاي روماتيسمي مي‌توانند ريه ها را بطور خطرناکی گرفتار کنند. ولي وقتي با مردم صحبت مي‌كنيم تلاش داريم شايعترين بيماري ریه راکه سرطان است توضیح دهیم تابتوانند با نكشیدن سيگار ، تقريباً ۶۵ تا ۷۰ از وقوع آن جلوگیری کنند.

بيمارهاي ريوي درچه فصلي بیشتر شايع مي‌شود؟

معمولاً در فصول سرما به خصوص در كشوري مثل ايران كه آلودگي هوا زياد است، به خاطر پديده اينورژن درشهرهاي بزرگ مثل تهران بیماریهای تنفسی خيلي تشديد مي‌شود . از جمله این بيماري برونشيت مزمن است که در سیگاری های بخصوص دیده می شود در فصول سرد اینها ممکن است دچار سرماخوردگي و يا تنگي نفس‌هاي خيلي شديد شوند و حتی نیاز به بستری شدن پیدا کنند همچنین علائم و حملات آسم در هواي آلوده تشديد مي‌شود .

اوايل فصل بهار هم بیماری های مرتبط به آلرژي مانند پوليپ ، سينوزيت وآسم تشدید می شود. معمولاً فصل تابستان براي بيماران ريوي فصل خوبي است هم بخاطر اینکه که آلودگی کم است و هم بیماری های ویروسی کمتر دیده می شوند.

دستگاه تنفسی از دو بخش تشكيل شده بخش دستگاه تنفسی فوقاني که ازبيني ،حلق، حنجره ونای تشکیل شده و بخش دستگاه تنفسی تحتانی که از بافت نرم ریه ها و اجزای آن که شامل برونش، برونشیول و آلوئول هاست

آیا بيماری این دو بخش با هم متفاوت است ؟

به طور كلي بيماري‌هاي ريه به چند دسته تقسیم مي‌شوند. بيماري‌هاي بافتي- عروقی ريه و بيماري‌هايي كه لوله‌هاي ريه را درگير مي‌كنند.دستگاه فوقاني دستگاه تنفس مثل سينوس‌ها،لوله‌هايي كه در بيني هستند يا لوله‌هايي كه به آن برونش‌هاي بزرگ گفته مي‌شوند

اينها مي‌توانند در بيماري‌هايي مثل آسم درگير شده يا كساني كه سيگاري هستند برونشيت مزمن پيدا کرده . اين بيماران دچار تنگي نفس، سرفه، گاه افزايش خلط مي‌شوند وباید این سه تا نشانه رادر نظر داشته باشند،خلط خوني يك علامت بد است وحتماً بايد به پزشك مراجعه كنند.

وقتي كه از درگيري بافت ريه بحث مي‌كنيم مثلاً درسرطان ريه مثل سرطان‌هاي قسمت ديگر بدن نظیر سرطان معده درددر مرحله آخر بيماري خودش را نشان می دهد. چون ريه يك ارگان بسيار بزرگ است، در نتيجه سرطان باید اينقدر بزرگ شود تا بتواند در لوله‌هاي ريه فشار آورده و بيماررادچار سرفه يا تنگي نفس كندتابه پزشك مراجعه كنند .

متاسفانه بهمین دلیل تنها حدود ۳۰درصد از بیماران سرطانی در مراحل اولیه و قابل علاج قطعی بیماری شان شناخته می شود.

چه عواملي باعث عفونت ريه مي‌شود؟

شايعترين علت عفونت های دستگاه‌هاي فوقاني معمولاً ويروسی هستند ، يك عادتي هم در ايران وجود دارد به محض اين‌كه علائم ویروسی دستگاه فوقاني درگير مي‌شودمردم سعي مي‌كنند آنتي بيوتيك مصرف كنند در حالي كه ۸۵ تا ۹۰ درصد این بیماری ويروسی است كه ممکن است به شکل آبريزش بيني ،عطسه، تب، سرفه، خود را نشان دهدکه معمولاً با مصرف آستامینوفن و مايعات خودبخود بهبود مي‌يابند،

مگر اين‌ كه بيمار‌ یک بیماری زمينه‌اي مثل آسم و برونشيت مزمن يا فيبروز داشته باشد كه آن موقع بايدبه پزشک مراجعه کند.بنابراين بیشتر مواقع عفونت‌هاي ويروسي خودبخود حل مي‌شود. اما در نوزادان و افرادي که بالاي ۶۵ سال دارند، عفونت‌هاي ويروسي مي‌تواند به عفونت‌هاي باكتريايي تبديل شده که درآن صورت باید آنتی بیوتیک مصرف کنند.

زمانی که فرد دچار اين علائم مي‌شود بايد به چه پزشكی مراجعه كند عمومي يا متخصص ؟

به نظر من بیمار اول بايد به يك پزشك عمومي مراجعه كند تا معاينه شود،در صورتي كه دچار عوارض ريوي باشد پزشك عمومی بيمار را بايد به متخصص يا فوق تخصص ريه ارجاع بدهد. عفونت‌هاي ريوي كه بیشتر در زمستان شایع می شود ،

معمولاً راه‌هاي فوقاني هوايي را درگير مي‌كند ،علائم آن آبريزش بيني ، تب و سرفه است و شخص دچار تنگي نفس و خلط خوني یا عفونی نيست ، بيمار دچار علائم كاهش وزن زياد نمی‌شود، تعریق شبانه زياد پيدا نمي‌كند ، حداقل بيماري‌اش بيشتر از ۷ روز طول نمي‌كشد، اگر چنانچه بیماری بيشتر از اين مدت طول بكشدمی تواند به پزشک متخصص مراجعه کند.

البته پزشكان عمومي برخی عفونت‌هاي ريوي را مي‌توانند درمان كنند چون بيشتر عفونت‌هاي ريوي ويروسي هستند و درمان نمي‌خواهندتنها آب واستامینوفن لازم دارند .

چرا اشخاص چاق بيشتر دچار مشكلات تنفسي مي‌شوند، آيا چاقي هم در بيماري ريوي تأثير دارد؟

بلي، از نظر آماري كساني كه چاق هستند، احتمال ابتلا به بيماري ريوي مثل آسم بيشتر است،در افراد چاق چون بافت چربي اطراف قفسه صدري زياد هست، مانع حركت باز و بسته شدن قفسه صدري شده و قسمت‌هاي پایین ريه ممكن است روي هم بيفتد، اگر خيلي چاق باشند،

دچار مشكلات تهويه مي‌شوند كه ممكن است حتي لب هایشان سياه شده و دي اكسيد كربن بدنشان هم بالا برود ، در روز خواب آلوده باشند.موقعی که خواب ايجاد مي‌شود، يك سیستم عصبي به نام پاراسمپاتيك بيشتر حكمفرمامی شودو موجب می شود لوله‌هاي هواي فوقاني كم كم دچار تنگي شده و شخص در موقع خواب دچار «خروپف» شود،

اين علایم اگر ادامه پيدا كند ممكن است شخص، ايست تنفسي چند ثانیه ای پيدا کرده و حتي در حين خواب مکرربيدار شود ،اما بعد ازبیداری اين چيزها را به ياد نياورد كه ايست تنفسي مكررویاخروپف می کرد. علت اين‌كه اينها خواب آلودمي‌شوند، اين است که در طول خواب دچار خروپف می شوندوایست های تنفسی باعث می شود که اینها از خواب بپرند وخواب سطحی داشته باشند،

در نتيجه چون خواب خوب ندارند، در طول روز هم خواب آلودند .حتي در كشورهاي غربي اگر اثبات شود كه اينها دچار «آپنه تنفسی» هستند گواهي نامه شان تا زمان درمان باطل مي‌شود ،

چرا كه ممكن است پشت فرمان هم بخوابند و تصادف كنند ، اينها علائم هشداردهنده‌اي است كه باید از افراد چاق پرسیده شود که به اینها بيماري‌هاي خواب مي‌گوييم.

 اگر در اشخاص چاق اين علايم مشاهده شود، آيا آنها بيماري ريوي دارند؟

خيلي از افراد هستند كه خروپف مي‌كنند و خوب هم مي‌خوابند و دچار علائم انسدادي نمي‌شوند، يعني راه‌هاي تنفسي اينها مسدود نمي‌شود و ايست تنفسي ندارند ، طي روزهم مي‌گويندخوب بوده و خواب آلود نيستند، سردرد صبح گاهی ندارند دهانشان خشك نيست و اينجور اشخاص نياز به درمان خاصي ندارند .

آيا بيماران ريوي بايد از رژيم خاصي تبعيت كنند؟

برخی از بيماران ريوي، بایدخيلي مسائل را بيشتر از ديگر بيماران ريوي باید رعايت كنند، مثلاً به بيماران آسمي توصيه‌مي‌شود، ترشيجات نخورند ،در هواي سرد و خشک مراقب خود باشند، ادويه جات كمتر مصرف كنند. برخي از خوردني ممكن است آسم را تشديد كند،

ولي وقتي ما اين راه‌ها را پيشنهاد مي‌كنيم، احتمالاتمام بيماران آسمي فكر مي‌كنند كه اين موضوع براي تمام آنها صادق است در حالي كه اين طور نيست، گوجه فرنگي ممكن است آسم برخي بيماران را تشديد كند ،اما در عده ای دیگر اثري نداشته باشد يا خربزه، انگور ممکن است بیماری برخی آسمی ها راتشدید کندبنابراين نبايد يك ليست براي تمام بیماران داده شود، برای هر فرد بايد طبق شرایط بیماری مشخص كرد كه به كدام يك از غذاها حساسیت دارد.

چرا غذاهاي نفاخ بيماران ريوي را بيشتر دچار مشكل مي‌كند؟

دليل آن خيلي ساده است، به خاطر اين‌كه وقتي شكم نفخ مي‌كند، روي عضله‌ ديافراگم( این عضله مهم‌ترین عضله تنفسی است که قفسه سینه را از حفره شکمی، جدا می‌سازد) فشار مي‌آورد و اين فشار باعث مي‌شود كه ديافراگم بالا برود.

باید توجه داشته باشيم كه ديافراگم يكي از مهمترين عضله تنفسی ، دستگاه تنفسي و ريه است و وقتي كه بالا مي‌رود حجم ريه كاهش پيدا مي‌كند و ما دچار تنگي نفس مي‌شويم، ديافراگم وقتي بالا مي‌رود در وضعيتي قرار مي‌گيرد كه نمي‌تواند انقباضات خوبی داشته و ريه را خوب باز و بسته كند ، در نتيجه شخص دچار تنگي نفس مي‌شود.

بنابراین آنهايي چاق هستند وقتي دراز مي‌كشند به خصوص به پشت که مي‌خوابند دچار تنگي نفس مي‌شوند، چون ارگانهايي كه در داخل شكم است روي ديافراگم فشار مي‌آورد و وارد قفسه صدري شده و ریه كوچك مي‌شود ، اينها دچار تنگي نفس مي‌شوند و بايد نيمه نشسته بخواند.

اشخاصی که مشکل ریوی دارندگاهی غذا از معده آنهابه نای برمی گردد(می پرد)و دچار سرفه می شوند،چرا این اتفاق می افتد؟

مساله دیگر برگشت غذا از معده به ريه است كه نكته بسيار مهمی است، هرچه ما بيشتر و جلوتر مي‌رويم اهميت آن را بيشتر متوجه مي‌شويم، امروزه تا حدودي مي‌دانيم بيماري‌هايي مثل فيبروز، ممكن است رفلاكس یا برگشت غذاهاي معده به مري وسپس برگشتش به ریه آن را تشدید کند،

يا در آسم ممكن است برگشت غذا آن را تشديد كند، در نتيجه سعي مي‌كنيم در كنار داروهاي ريوي داروهاي ديگر هم بدهيم كه نفخ را مرتفع كنند و جلو رفلاكس بيمار را بگيرد، چرا كه این نفخی که بوجود می آید،بسياري از بيماري‌ها را تشديد مي‌كند.

براي پيشگيري از بيماري‌هاي ريوي، افراد چه مسائلي را بايد رعايت كنند ؟

مهمترين توصيه‌اين است ،سيگار نكشند براي اين‌كه سيگار عامل بسياري از بيماري‌هاي ريوي و غيرريوي است ،سیگارکشیدن آسم را تشدید و موجب برونشيت مزمن مي‌شود ،جالب این است، خيلي از بیماران وقتي پيش پزشك مي‌آيند، مي‌گويند چون سيگاري هستيم دارويي بدهيد كه سیگار را خنثي کند.

ما چنین داروی نداریم که آثار سیگار را از بین ببرد.، بیماران ریوی با مصرف غذاهاي خوب، ورزش، سعي کنندتا آنجا كه مي‌توانند از چاقي مفرط جلوگيري كنند، همانطوري كه اشاره شده برای برخي بيماران توصيه مي‌كنيم كه از برخي غذاها اجتناب كنند، چون تشديد كننده برخي بيماري‌ها مثل آسم است،همچنین سالانه بيماران آسمي و برونشيتي حتماً بايد واكسن بزنندتا مبتلا به آنفلوانزا نشوند.

 آسم چه نوع بیماری است و علایم آن چیست؟

علایم بیماری آسم تنگی نفس وسرفه است، این دوعلایم شایعی هستندکه در این بیماری دیده می شود،ازنظر پزشکی آسم تعریف چند گانه ای داردکه معمولا با التهاب وقرمزی لوله های ریه همراه است،زمانی که بیمار دچار آسم می شود،لوله های ریه متورم وساختمان آنها عوض می شودبه عبارتی آنها کلفت تر شده و در فواصل مختلف دچاراسپاسم می شوندوبیماردچارحملات تنگی نفس می شود.

چه چیزی بیماری آسم تحریک می کند؟

عواملی مثل ژنتیک که مانمی توانیم نقشی در آن داشته باشیم. در کشورهای غربی شاید بهداشت بسیار زیادی که دراوایل زندگی دارند ممکن است نقش داشته باشد،در ایران نیز موضوع آلودگی بسیار مهم است کسانی که شغل های تحریک کننده ویا آسم شغلی داشته باشند توصیه می کنیم از ماسک استفاده کنندو در موارد شدید حتی توصیه می شود شغل خود را عوض کنند.

آیا آسم قابل درمان است؟

آسم به طور کلی یک بیماری است که باید کنترل شودمعمولاکسی را نمی کشد ،مگر اینکه بیمار داروهایش را استفاده نکندو به علایم هشداردهنده توجه نکند در آن صورت خیلی خطرناک می شود. آموزش بیمار مبتلا به آسم خیلی مهم است وآمار نشان می دهد، حملات و مرگ و میر در بیماران آسمی که از طبقات کم سواد هستند بیشتر دیده می شود.

چه اشخاصی بیشتر در معرض بیماری ریوی قرار دارند؟

کسانی که در معادن کار می کنند ممکن است به انواع مختلف بیماری ریوی دچار شوند هر معدنی که با خاک سروکار داردسلیس هم در آن هست ، ممکن است به سلیکوزیس منتهی شود. یاکسانی که در معدن زغال سنگ کار می کنندبیماری مخصوصی درریه دارند ،همچنین اشخاصی که در مرکز شهر کار می کنند ، ممکن است به دلیل آلودگی برونشیت وآسم آنها تشدیدشود.

آبسه ریه چیست واشخاص چرا به آن دچار می شوند؟

این بیماری در افراد خاصی اتفاق می افتد،سالمندان و الکلی ها ،کسانی که سکته کرده اند، بلع آنها مختل می شود و غذا بجای اینکه به مری برود وارد ریه می شود. کلا محتوای دهان که بسیار کثیف وحاوی میکروب های بی هوازی وغیره است ممکن است وارد ریه شده و ایجاد آبسه ریه کند،

یاکسانی دچار عفونت ویروسی یا آنفلوانزاشوند، دیابتی ،الکلی و یا مسن باشند ممکن است ابتدا به پنومونی و در برخی آبسه ریه ایجاد شود.

برونشیت ریه چیست؟

این یک اصطلاح یونانی است”برونش” یعنی لوله ها و”ایت” هم یعنی التهاب لوله هوایی،بنابر این برونشیت یعنی التهاب لوله های هوایی ،این التهاب لوله های هوایی که باید مشخص شود که علت آن چیست ، خودش بیماری نیست و انواعی دارد که مهمترین آن برونشیت مزمن است که علت آن سیگار کشیدن وآلودگی هواست .

آیا عفونت ریه باعث عفونت گوش هم می شود؟

ارتباط دارد، به این صورت که تمام کسانی که آلرژیک هستندممکن است سینوزیت یا درماتیک و پولیپ داشته باشند،در نتیجه لوله ای که بین گوش میانی وحلق است،آن هم دچار التهاب شود و گاها مسدود شود و بیمار را مساعد به عفونت گوش کند.

آلرژی چیست وچه تفاوتی با آسم دارد؟

یکی از دلایل عمده آسم آلرژی است یعنی بدن ما به دلایل مختلف بیش ازحدبه آلرژنها وموادی که در خارج هستند،واکنش نشان می دهد، واکنش بیش از حد باعث می شود مخاط ،چشم ، لوله های فوقانی وبرونش دچار التهاب وقرمزی شودکه بعدها ممکن است به شکل یک برونشیت معمولی یاآسم ظاهرشود.

چرااشخاص دچار آلرژی می شوند آیا آلرژی می تواند وارثتی وژنتیکی باشد؟

معمولاآلرژی یک اشتباه ایمونولوژیک بدن است که بدن به دلایل مختلف دچار آن می شود،به طورکلی در این زمینه ژنتیک خیلی موثر است،اما آلودگی هواوعوامل محیطی ،عفونت های ویروسی هم در شعله ور کردن پروسه آلرژی می توانددخالت داشته باشد.

زمانی که هوا آلوده است آیاافرادعادی هم باید از ماسک استفاده کنند؟

باید توجه داشته باشیم وقتی ماسک می زنیم خیلی ذرات ریزی است که ممکن است از ماسک عبور کندیا بعد از چند ساعت ممکن است خود ماسک پر ازآلودگی شود ،بنابر این توصیه ام به بیماران این است اگر ازماسک استفاده می کنندباید از ماسک های یک بار مصرف استفاده کرده وپشت سرهم آنراعوض کنندتا خود ماسک باعث آلودگی نشود.

زمانی که هوا آلوده است بیماران ریوی چکار باید بکنند؟

تنها کاری که می توانندبکننددرخانه بمانندوبیرون نروند به خاطر این که هوای آلوده تهران حاوی گوگردو نیتروژن است که اینها هم خاصیت سوزندگی دارند که علت آن تولید اسید سولفوریک در مخاط است که به نوبه خود موجب التهاب ،برونشیت ،سرفه ،سوزش چشم و…می کند.

حتی آسم هایی داریم که ممکن است بوسیله آلودگی ها تشدید شود.بعلاوه نیتروژنی که در هوا هست می تواند وارد راههای کوچک هوایی ما شده وموجب بیماری به نام برونشیولیت شود که التهاب برونشول هااست و درمان آن خیلی سخت است بنابر این توصیه ام این است یا از تهران خارج یا در خانه بمانند.

گاهی آلودگی هوا به دلیل گردوغباری است که از کشور همسایه به داخل کشور نفوذمی کند اگر بیماران ریوی دچار تنگی نفس شوند چکار باید بکنند؟

همانطور که گفته شد آلودگی هوا به هر دلیل می تواند موجب تشدید بیماری های ریوی و قلبی شود. طبیعی است که بهترین راه اجتناب است. این بیماران باید در خانه بمانند تا آلودگی شدید کمتر شود اگر هم بیرون می روند از ماسک استفاده کنند.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.