387

تغذیه با شیر مادر علائم کم کاری تیروئید نوزاد را کاهش می دهد

|
0 دیدگاه

یک متخصص اطفال با بیان اینکه دختران دو برابر پسران به کم کاری تیروئید نوزادان مبتلا می شوند.

شیر مادر حاوی هورمون طبیعی است و نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند دچار علائم کمتری از بیماری می شوند اما والدین باید در کنارش درمان را ادامه بدهند.

دکتر محمود راوری کم کاری تیروئید در نوزادان را به دو دسته ارثی و اکتسابی تقسیم کرد و گفت: کم کاری اکتسابی در طول زندگی فرد رخ می دهد اما کم کاری ارثی به علت عدم تشکیل غده تیروئید است.

این بیماری در دوره نوزادی هیچ گونه علائم بالینی ندارد و نوزاد به ظاهر سالم است، برای تشخیص این بیماری درروزهای دوم تا پنجم بعد از تولد به طور معمول یک نمونه خون برای TSH یا T۴ از پاشنه پا گرفته می شود.

آمار جهانی کم کاری مادرزادی تیروئید یک در هزار نفر نوزاد است،  دختران دو برابر پسران به کم کاری تیروئید مبتلا می شوند و عدم درمان به موقع کودک باعث عوارض عقب ماندگی حرکتی – ذهنی می شود.

زردی طولانی مدت در نوزاد را از علائم اولیه این بیماری است ،خواب زیاد، کاهش اشتها، فتق نافی، کاهش دمای بدن و سردی پوست، ورم اندام تحتانی و دستگاه تناسلی از علائم این بیماری است.

وزن و قد این نوزادان هنگام تولد طبیعی است اما دور سر مقداری بزرگتر از حد طبیعی است. همچنین به علت بزرگی زبان اختلال در شیرخوردن و گرفتگی بینی دارند.

پف آلوده بودن پلک‌ها، بی حالی و اختلال در نشستن و ایستادن، صدای خشن و تأخیر شروع تکلم از دیگر علائم این بیماری محسوب می شود.

تغذیه با شیر مادر با بیان اینکه پس از تشخیص بیماری از همان هفته اول درمان شروع می شود،اگر TSH نوزاد بالای ۱۰ باشد، معمولا ۲۵ تا ۵۰ میکرو گرم داروی هورمون تیروئید به نوزاد داده می شود و پس از یک تا چهار هفته از پای نوزاد مقداری خون گرفته می‌شود.

T۴ در دو هفته اول و TSH در مدت یک ماه به حالت طبیعی برمی گردد.

آزمایش‌های هورمون از شروع درمان هر دو ماه یک بار و از شش ماهگی به بعد هر سه ماه یک بار تا دوران سه سالگی باید انجام شود.

شیر مادر حاوی هورمون طبیعی است و نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، دچار علائم کمتری از این بیماری می‌شوند اما والدین باید در کنارش درمان را ادامه بدهند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.