236

خــرابی دندان‌های‌تان قلـب‌تان را نشـانه رفتـه

|
0 دیدگاه

بررسی‌های تازه نشان داده است که بین بهداشت دهان و دندان و ابتلا به بیماری‌های قلبی ارتباط وجود دارد و بزرگسالان باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.
دکتر آتوسا مصطفوی، فوق تخصص بیماری‌های قلب و عروق می گوید:

بیماری قلبی در زنان مبحث گسترده‌ای است. مردان و زنان از لحاظ عوامل خطرساز برای بیماری‌های قلبی مانند کلسترول بالا، نداشتن فعالیت بدنی، فشار خون بالا و سیگار کشیدن با هم فرقی ندارند اما برخی از تفاوت‌های جنسیتی از لحاظ بروز، علائم و پیامد بیماری قلبی میان آنها وجود دارد.

اما شایع‌ترین موردی که زنان را درگیر می‌کند روماتیسم قلبی است که در زنان روی دریچه میترال اثر می‌گذارد و در مردان آئورت درگیر می‌شود.

اما نکته مهم در مورد زنان این است که علائم در آنها زودتر خود را نشان می‌دهد و بنابراین زودتر به پزشک مراجعه می‌کنند به این ترتیب درصد مرگ و میر در اثر بیماری‌های قلبی در زنان کمتر از مردان است.

گرفتگی عروق کرونر قلب نیز در زنان قبل از سن یائسگی کمتر اتفاق می‌افتد.

شروع دیررس بیماری قلبی در زنان احتمالا ناشی از اثرات محافظتی استروژن‌ها (هورمون‌های جنسی زنانه) تولیدشده در تخمدان‌ها است که تا زمان یائسگی ادامه دارد.

در واقع اگر خانمی قند، چربی و فشار خون نداشته باشد تا پیش از سن یائسگی هورمون‌ها نقش محافظت‌کننده برای زنان ایفا می‌کند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.