282

عفونت های ویروسی در کودکان آسمی

|
0 دیدگاه

عفونت های ویروسی دستگاه تنفس شایعترین عوامل محرک تظاهر حملات آسم نزد کودکان به ویژه در سنین پایین به شمار می آید

بدین طریق ویروس به بعضی از قسمت های دستگاه تنفس چون بینی، گلو، سینوسها: هر بخشی از مجاری هوایی (نای، برونشها، نایچه ها یا برونشیولها) و بافت ریه تهاجم می کند. بعلاوه ویروس ها از راههای مختلف موجبات  کوچک و افزایش واکنش آنها را فراهم کرده و موجب می شوند تا بعضی از سلولهای مجاری هوایی، واسطه های شیمیایی مانند هیستامین و غیره از خود رها سازند.

این عوامل واسطه در غشاء داخلی برونشیولها ایجاد التهاب (انفلاماسیون) می نماید و بدین ترتیب در مجاری هوایی کوچک تنگی ایجاد می گردد. به علاوه این مواد شیمیایی ترشحات غدد مخاطی را افزایش داده و موجب انسداد جریان هوا در برونشیولها می شوند. یک عفونت ویروسی ممکن است از حساسیت بخشهای مخصوصی از مجاری هوایی (نقاط گیرنده بتا اگونیست) مسئول کنترل اتساع برونش بکاهد.

کاهش تماس کودک با منابع ویروسی امکان پذیر است این نکته بدین معنا نیست که کودکان برای فرار از ویروسها باید در خانه بمانند. با این وجود منطق حکم می کند کودکی که درگیر حملات شدید می شود باید از نزدیک شدن با همبازیهای مبتلا به عفونت های ویروسی تنفسی سخت پرهیز نماید. به علاوه بسیار ضروریست که به صورت یک اقدام پیشگیری برای کودکانی که روزانه تحت درمان اسم هستند و یا آنهایی که به آشم شدید دچارند حتی اگر حملات از دو تا سه بار در سال تجاوز نکند واکسن آنفلوآنزا بکار رود.

آنتی بیوتیک هایی مانند: پنی سیلین، آموکسی سیلین و ترامیسین قادر به کشتن ویروسها نیستند. بنابراین در درمان حملات آشم ناشی از عفونت های ویروسی مفید واقع نخواهند شد.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.