245

بیمارانی که نباید روزه بگیرند

|
0 دیدگاه

بیماران دیابتی تیپ یک، زنان باردار دیابتی و نیز بیمارانی که سه ماه قبل از ماه رمضان متوجه افزایش و افت قندخون خیلی شدید شده‌اند، همچنین آن‌ها که از وضعیت افت قندخونشان اطلاع ندارند، به هیچ وجه نباید روزه بگیرند.

شرط روزه‌داری بیماران دیابتی این است که قندخونشان کنترل شده باشد و طی مدت روزه‌داری در روز، هر دو تا ۵ساعت میزان قند خونشان بررسی شود.
آن دسته از بیمارانی که جزو گروه کم‌خطر دیابت بوده و با رژیم غذایی کنترل می‌شوند و ‌‌نهایت از داروهایی مانند متفورمین استفاده می‌کنند، به شرط اینکه میزان قند خونشان کنترل شده باشد، می‌توانند روزه بگیرند.
این افراد بطور معمول داروهای تحریک ترشح انسولین مصرف می‌کنند که در صورت روزه گرفتن باید داروهایی مانند نوونورم و نیوبت برای استفاده آن‌ها انتخاب شود که انسولین با شدت کمتری تحریک شود و طول اثر کوتاه تری داشته باشند.
حین روزه‌داری کنترل منظم قندخون برای فرد دیابتی بطور حتم انجام شود،  این گروه از بیماران با ریسک متوسط در صورتی می‌توانند روزه بگیرند که دیابتشان کنترل شده باشد، و هنگام روزه‌داری فعالیت شدید نداشته باشند و ورزش کردن را حداقل به دو ساعت بعد از افطار موکول کنند.
اگر محدوده قند فرد دیابتی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ باشد، جزو بیماران پرخطر محسوب می‌شوند،  نارسایی کلیه، عوارض مختلف قلبی و مغزی، مشکل عروقی در اندام‌ها، برای این بیماران متصور هستیم و از این رو توصیه به روزه گرفتن آن‌ها نمی‌شود؛ بویژه اگر داروهایی مانند انسولین و سولفونیل اوره مصرف و بیشتر تنها زندگی می‌کنند، چون اگر ناگهان قند خونشان بیفتد، کسی نیست که آن‌ها را به اورژانس برساند.
بیماران دیابتی تیپ دو در صورت روزه‌داری با شرط کنترل میزان قند خون از مصرف غذاهای پرچرب و کربوهیدرات بطور کلی پرهیز داشته باشند و بهتر است زمان افطار، از کربوهیدرات‌های ساده و زمان سحر از کربوهیدرات‌های پیچیده که آرام قند را آزاد می‌کنند، مصرف کنند.
دیابتی‌های روزه‌دار چنانچه دچار افت قند خون زیر ۶۰ و افزایش قند خون بالای ۳۰۰ شدند، به هیچ وجه روزه خود را ادامه ندهند و بلافاصله افطار کنند.
نوسان میزان قند خون برای یک روزه‌داری عادی را بین ۶۰ تا ۱۲۰ اعلامشده است

علایم کاهش میزان قند خون

تپش قلب، تعریق، رنگ‌پریدگی، احساس ضعف زیاد و در صورت شدت افت قندخون کاهش سطح هوشیاری از علایمی است که اگر بیمار دیابتی روزه‌دار مشاهده کرد، باید روزه خود را افطار کند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.