310

درمان شکستگی بینی چیست؟

|
0 دیدگاه

با توجه به قرارگیری بینی در وسط صورت، تعجب برانگیز نیست که استخوان بینی با بیشترین احتمال شکستن در بین استخوان های موجود در ناحیه سر مواجه است. 

شکستگی بینی

ضربه خوردن بینی توسط افراد دیگر، برخورد با درب، یا زمین خوردن فرد همواره می تواند ناراحت کننده باشد و معمولاً بینی به سختی دچار آسیب می شود.

در این حالت فرد احتمالاً با خون ریزی و ایجاد مشکل در تنفس از طریق بینی مواجه می شود. همچنین هر دو سمت داخل و خارج بینی دچار ورم می شود و ممکن است اطراف چشم فرد دچار کبودی شود (کبودی چشم ها). شکستن بینی می تواند هم استخوان و هم غضروف بینی را تحت تاثیر قرار دهد.

در این حالت ممکن است ایجاد لخته خونی در ناحیه تیغه بینی مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد کند. در حقیقت تیغه بینی ترکیبی از استخوان و غضروف است که این تیغه در داخل بینی دو سمت سوراخ های بینی را از یکدیگر جدا می کند.  از جمله عوامل شکستن بینی یا بینی شکسته آسیب های وارد شده به صورت که به خاطر ورزش یا افتادن ایجاد می شود.

این آسیب ها که می توانند مشکلات خاص برای بینی و دهان فرد به همراه داشته باشند،در بسیاری از مواقع بینی فرد را نیز دچار مشکل می کنند.

پیشگیری

 • از ماسک محافظ برای پوشاندن صورت خود در زمان شرکت در مسابقات استفاده کنید.
 • از انجام ورزش های پربرخورد مانند مشت زنی یا بوکس خودداری کنید.

زمان مراجعه به پزشک

اگر بینی شما ضربه خورد، مهم است که با یک دکتر برای معاینه بینی خود ملاقات کنید. در این رابطه شما می توانید با دکتر خود یا با دکتر اورژانس ملاقات کنید تا به این ترتیب ایجاد مشکل در بینی شما بررسی شود. اگر تیغه بینی با مشکل مواجه شده باشد، لازم است برای جلوگیری از بدتر شدن مشکل و پخش شدن آن در سایر نقاط بینی بلافاصله اقدامات درمانی لازم انجام شود.

اگر شک دارید بینی شما دچار شکستگی شده است، با یک جراح متخصص سر و گردن در طول یک هفته پس از ایجاد آسیب ملاقات کنید.اگر این ملاقات در طول هفته اول تا دوم انجام شود، ممکن است امکان درمان فوری شما وجود داشته باشد. اما اگر شما بعد از دو هفته (یا بعد از یک هفته برای کودکان) با پزشک ملاقات کنید، احتمالاً نیاز به منتظر ماندن به مدت چند ماه برای درمان شکستگی بینی قبل از انجام عمل جراحی بینی برای اصلاح و ترمیم بینی خواهید داشت.

اگر بینی دچار مشکل خود را درمان نشده رها کنید، ممکن است با ظاهر نامطلوب در صورت خود و نیز مشکلات جدی در ارتباط با تنفس مواجه شوید.

تشخیص

دکتر از شما چند سوال پرسیده و بینی و صورت شما را معاینه می کند. همچنین دکتر از شما درباره نحوه ایجاد شکستگی در بینی، سطح سلامت عمومی، و نیز ظاهر بینی شما قبل از ایجاد آسیب برای آن سوال می کند. در این حالت دکتر نه تنها بینی شما را معاینه می کند، بلکه علاوه بر این ناحیه های اطراف آن همچون چشم ها، فک، و دندان را نیز معاینه می کند و وضعیت کبودی، پارگی و نیز سطح ورم ایجاد شده در ناحیه صورت شما را بررسی می نماید.

گاهی اوقات دکتر ممکن است از شما بخواهد عکس رادیولوژی یا سی تی اسکن از بینی خود تهیه کنید. این عکس می تواند به تشخیص سایر شکستگی های صورت کمک کند، اما این عکس همیشه نمی تواند در صورت وجود شکستگی در بینی مفید باشد. بهترین راه برای تعیین شکستگی بینی توجه به علائم شکستگی بینی است که همچون تغییر زیاد در ظاهر فرد یا ایجاد مشکلات تنفسی است.

درمان بدون جراحی

اگر بینی شما دچار شکستگی خفیف شده اما از محل صحیح خود خارج نشده است، شما نیاز به هیچ درمانی به غیر از استراحت و مراقبت از ضربه خوردن بینی خود ندارید. اما اگر بینی شما دچار شکستگی جدی شده است و نیاز به جا انداختن دارد، شما انتخاب های متعدد برای حل مشکل خود دارید. شما می توانید بینی خود را در مطب دکتر درمان کنید. در این حالت دکتر معمولاً از مقداری مواد بی حسی استفاده کرده و استخوان بینی شما را در موقعیت صحیح آن جا می اندازد.

در ادامه دکتر با استفاده از قالب پلاستیکی، گچی، یا فلزی بینی شما را در محل صحیح آن ثابت می کند. این قالب ممکن است برای یک هفته بر روی بینی شما باقی بماند. در طول دو هفته اول پس از ایجاد آسیب، دکتر ممکن است به شما استفاده از این روش درمانی یا روش های درمانی مشابه را با استفاده از بی هوشی موضعی در اطاق عمل توصیه کند.

درمان با عمل جراحی

اگر بیش از دو هفته از زمان ایجاد آسیب برای بینی گذشته باشد، شما ممکن است دچار شکستگی بینی شدید شده باشید و نیاز به انجام عمل جراحی برای اصلاح وضعیت بینی خود داشته باشید. برای انجام این عمل احتمالاً نیاز به منتظر ماندن برای دو تا سه ماه وجود دارد تا پس از این دوره بتوان به نحو مناسب وضعیت بینی را اصلاح کرد.

سپری شدن این مدت امکان کاهش ورم بینی شما را فراهم می کند و درمان بینی شما پس از این دوره شروع می شود. کاهش ورم به جراح شما امکان می دهد تصویر دقیق تری از ظاهر اولیه بینی شما داشته باشد. این نوع از عمل جراحی به عنوان عمل جراحی پلاستیک تجدید ساختار شناخته می شود و هدف آن بازیابی ظاهر فرد به حالت قبل از ایجاد آسیب می باشد. اگر اقدامات درمانی در طول دو هفته پس از ایجاد آسیب انجام شود، تنها هدف احتمالی آنها بازیابی ظاهر قبلی فرد است. اگر شما مجبور شوید چند ماه برای انجام اقدامات درمانی منتظر بمانید،

در اغلب مواقع این امکان وجود دارد که ظاهر بینی نیز به دلخواه شما تغییر داده شود. احتمالاً شما علاقه مند به این نوع عمل جراحی هستید که در آن بطور همزمان هنگام اصلاح ساختار بینی، ظاهر آن نیز اصلاح می شود. برای انجام این نوع عمل باید از متخصصانی استفاده کنید که در هر دو حوزه جراحی ظاهر و جراحی ساختار بینی مهارت داشته باشند.

جراحی تجدید ساختار بینی

همه افرادی که با مشکلات تنفسی به خاطر شکستگی بینی مواجه هستند یا از ایجاد تغییر در ظاهر خود به خاطر آن رنج می برند، می توانند یک نامزد مناسب برای انجام عمل جراحی تجدید ساختار بینی باشند. اشخاصی که با جراحت های ناشی از آسیب بینی مواجه شده اند، باید بطور اورژانسی در بیمارستان یا در مطب دکتر در طول ۷ روز بعد از آسیب دیدگی معاینه شوند.

در این حالت اگر به بیمار مشاوره به موقع پس از آسیب دیدگی ارائه شود، احتمالاً در نتیجه جراحی بهبود بهتری در وضعیت آنها ایجاد می شود. مزایای حاصل از جراحی تجدید ساختار بینی شامل موارد زیر است:

 • بازیابی یا حفظ اندازه، ظاهر، و زاویه مناسب بینی
 • اصلاح جراحت های ناشی از آسیب وارده شده یا عمل های جراحی قبلی انجام شده بر روی بینی
 • بازیابی سیستم تنفسی عادی و حساسیت بینی به بو
 • کاهش مشکل خرناس کشیدن
 • بهبود ظاهر کلی فرد و عملکرد بینی

   

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.