236

سیگارهر ۶ ثانیه یک نفر رادر جهان می کشد

|
0 دیدگاه

در هر ۶ ثانیه یک نفر در جهان به علت ابتلا به بیماریهای ناشی از مصرف و مواجهه با دود دخانیات می‌میرد.

مصرف دخانیات در حال حاضر یکی از بزرگترین عوامل در حال افزایش مرگ و میر در سطح جهان است، در حال حاضر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر در جهان مصرف کننده مواد دخانی هستند که از این بین ۸۴ درصد در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند.

استعمال دخانیات عامل بروز یا تشدید کننده بسیاری از بیماری های مرتبط از جمله بیماریهای قلبی و عروقی، بیماریهای ریه، بیماریهای عفونی، سرطانها، بیماریهای استخوانی، بیماریهای مغزی، بیماریهای دستگاه گوارش، بیماریهای کلیه، بیماریهای چشم، بیماریهای شنوایی، بیماریهای دندانها، کاهش ایمنی بدن و ریزش مو است.

در جمعیتهایی که استعمال دخانیات در چند دهه اخیر امری متداول است ۹۰ درصد سرطان ریه ، ۱۵ تا ۲۰ درصد سایر سرطانها ، ۷۵ درصد برونشیت مزمن و آمفیزم و ۲۵ درصد مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی در سنین ۳۵ تا ۶۹ سال، ناشی از مصرف دخانیات بوده است.

اثرات استنشاق تحمیلی دود سیگار نیز کمتر از عوارض ناشی از استعمال دخانیات نیست، دانشمندان بر این عقیده اند که دود محیطی از نظر سلامت هیچ آستانه مجازی ندارد چرا که نه دستگاههای تهویه و نه تمهید جداسازی مکانهای استعمال دخانیات هیچکدام به طور کامل هوایی پاک و عاری از آلاینده را فراهم نمی کند بنابراین بهترین راه محافظت از آن قرار نگرفتن در معرض استنشاق تحمیلی دود سیگار است.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت بیش از ۴۰ درصد افراد و تعداد ۷۰۰ میلیون کودک یا به عبارتی نیمی از کودکان جهان در معرض استنشاق تحمیلی دود سیگار هستند.

هفته جهانی بدون دخانیات با شعار « تبلیغ، ترویج و حمایت از دخانیات ممنوع » از ۴ تا ۱۰ خرداد برگزار می شود.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.