160

فکر بیماری، بیمارمان می کند

|
0 دیدگاه

یک گروه تحقیقاتی در آلمان اقدام به بررسی پدیده ای کرده که طی آن مردم با دریافت اطلاعات اغراق شده باور می کنند که بیمار شده اند و در حقیقت فکر و باور بیماری آنها را بیمار کرده است.

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه ماینتس در ایالت «راینلاند-فالتس»، پدیده ای بررسی کرده که طی آن مردم نسبت به میدانهای الکترومغناطیسی حساسیت نشان داده و علائمی چون سردرد، گیجی و حساسیت پوستی را در خود گزارش کرده اند.

به رغم تمام این موارد شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد حساسیت بیش از حد نسبت به میدان های الکترومغناطیسی در نتیجه اثر گزند (nocebo effect) ایجاد می شود.

در علم پزشکی، گزند یا «nocebo» یک ماده یا یک وضعیت بی ضرر است که اثرات مضری در بیمار ایجاد می کند. اثر گزند، واکنش منفی بیمارانی است که این گزند را تجربه می کنند. عکس آن، دارونما است که بیمار نسبت به یک ماده بی خاصیت واکنش مثبت نشان می دهد که به آن اثر دارونما گفته می شود.

انتظار آسیب احتمالی در حقیقت برانگیزنده درد یا ناهنجاری است. این امر مخالف تأثیرات ضد درد است که می توان آنها را به دارونماها مشاهده کرد.

این گروه تحقیقاتی مدارکی را درباره ۱۴۷ داوطلب ارائه کردند که فیلمی درباره خطرات سلامتی مرتبط با میدانهای الکترومغناطیسی تماشا کرده بودند، این درحالی است که عده ای دیگر به تماشای فیلمی درباره امنیت اطلاعات اینترنتی پرداختند.

پس از آن همگی در معرض سیگنال های کاذب WiFi قرار گرفته که به آنها گفته شد این سیگنال ها حقیقی هستند. باوجودی که آنها در معرض هیچ قرار گرفته بودند اما ۵۴ درصد از داوطلبان دچار اضطراب، آشفتگی، اختلال در فعالیت، انقباضهای ناگهانی در انگشتان، بازوها و پاهای خود را گزارش کردند.

در این میان حتی دو نفر پیش از اتمام آزمایش جلسه را ترک کردند چرا که واکنش آنها بسیار شدیدتر بود.

این تحقیق نشان داده است که گزارشهای رسانه ای که با هدف تأکید و اغراق درباره خطرات بالقوه ای که اغلب فاقد شواهد علمی کافی است می تواند تأثیر مهمی روی سلامت بخش بزرگتری از جمعیت بگذارد.

علم و رسانه باید تعامل نزدیکی با یکدیگر داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که گزارش هایی که درباره خطرات احتمالی به سلامت مردم از فناوری های جدید منتشر می شود تا حد ممکن با صحت کامل ارائه شده تا مردم نیز بهترین استفاده را از اطلاعات علمی موجود داشته باشند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.