311

هنگام سحر، چای و شیرینی نخورید

|
0 دیدگاه

چون مدت زمان روزه داری طولانی است، لازم است با تغذیه مناسب و درست از دچار شدن به عارضه‌های کم آبی و افت قند خون پیشگیری و سلامتی خود را حفظ کنند.

در ایام رمضان باید طوری مواد غذایی را مصرف کنیم که دچار دو عارضه کم آبی و افت قند خون نشویم و مواد غذایی مناسبی را مورد استفاده قرار دهیم.
از آنجایی که غذا‌ها پر نمک هستند و گوشت سفید و قرمز به خصوص در سحر سبب تشنگی می‌شود، سعی کنیم در مصرف این مواد افراط نکنیم و در فاصله بین افطار تا سحر به اندازه کافی نوشیدنی مصرف کنیم تا در طول روز دچار عطش و تشنگی نشویم.
بر مصرف مواد غذایی سبک‌تر در افطار مانند شیر، عسل، خرما، پنیر بدون نمک و رژیمی، گردو و غذاهای کم چرب و دارای مواد قندی کمتر در سحر تأکید می شود .
بر خلاف تصور بسیاری از مردم استفاده از چای به خصوص در سحر سبب تشنگی می‌شود زیرا استفاده از چای و مایعات سبب دفع آب بیشتری می‌شود و همین امر باعث تشنگی در طول روز می‌شود بنابراین لازم است برای جبران کمبود آب مقدار بیشتری سبزی و سالاد به صورت خام و از غذاهایی که آب دارند مثل خورشت، آش و سوپ استفاده کنیم.
استفاده از مواد نشاسته دار نسبت به موادی که شیرین هستند  بیشتر توصیه می شود . بدن انسان نمی‌تواند قند را به مدت طولانی ذخیره کند، مواد قندی از دستگاه گوارش سریع جذب خون می‌شود و قند خون بالا می‌رود، انسولین ترشح می‌شود تا قند خون پایین آید بنابراین دچار افت قند خون می‌شویم که این برای بدن ضرر دارد اما قند مواد نشاسته دار به مرور جذب خون می‌شود و برای تأمین انرژی مورد نیاز بدن مناسبت‌تر است.
بسیاری از افراد به دلیل مصرف کم آب، مصرف کم سبزی، سالاد، میوه و کم تحرکی، مبتلا به یبوست می‌شوند که برای این افراد در ساعاتی از روز که خنک‌تر است یا بعد از افطار، پیاده روی بسیار مفید است.
به افرادی که اولین رمضان تجربه می‌کنند، توصیهمیشود  علاوه بر توجه به تمام مواردی که دیگر افراد باید رعایت کنند، سه واحد لبنیات (مانند: دو لیوان شیر و یک لیوان ماست) را حتما مورد استفاده قرار دهند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.