527

ارتباط پروستات و عفونت مثانه با بی‌اختیاری ادرار

|
0 دیدگاه

یک متخصص کلیه و مجاری ادراری، عفونت حاد مثانه، بیماری‌های پروستات و افتادگی مثانه را از مهم‌ترین عوامل بروز بی‌اختیاری ادراری دانست.

بی‌اختیاری ادرار را در چند دسته تقسیم بندی می شود .نوع اول بی‌اختیاری ادرار اورژانسی است که در این حالت فرد در وضعیتی قرار می‌گیرد که در صورتی که احساس پر شدن مثانه داشته باشد حتما باید جایی برای دستشویی رفتن پیدا کند، در غیر این صورت نمی‌تواند ادرار خود را کنترل کند.
عفونیت مثانه شدید و بیماری‌های پروستات که موجب انسداد خروجی مثانه می‌شوند از جمله دلایل بروز بی‌اختیار ادرار اورژانسی، و بی‌اختیاری به شکل نشت ادرار را نیز نوع دیگری از این دسته می باشد .بی‌اختیاری ادرار به شکل نشت ادرار معمولا در مردان با سن بالا که مبتلا به بیماری‌های پروستات هستند و دچار انسداد نسبی مجاری ادراری شده‌اند رخ می‌دهد که علت عمده آن نیز بزرگی خوش خیم پروستات است.
نوع دیگر بی‌اختیاری ادراری در زنانی است که چند بار زایمان طبیعی و زایمان سخت داشته‌اند و به عبارتی دچار افتادگی مثانه شده‌اند و هنگام عطسه، سرفه، بلند کردن اجسام سنگین و… دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شوند که البته ممکن است خیلی شدید نباشد.
نوع دیگری از بی‌اختیاری ادرار ناشی از اختلالت عصبی مثانه و آسیب رسیدن به سیستم عصبی مثانه است که عمدتا افرادی که ضایعات نخاعی دارند بیشتر به این مشکل دچار می‌شوند.
در برخی از افراد نیز نوعی بیرون زدگی مننژ در انتهای ستون فقرات وجود دارد که باعث بروز بی‌اختیاری ادراری می‌شود که این مورد مادرزادی است و در سنین پایین رخ می‌دهد.
برای درمان بی‌اختیاری ادراری باید ابتدا بیماری زمینه‌ای آن رفع شود،  بی‌اختیاری ادراری ناشی از عفونت مثانه را می‌توان با مصرف آنتی بیوتیک‌ها بهتر کرد.
برای افرادی که بی‌اختیاری ادرار آن‌ها ناشی از مشکلات پروستات است می‌توان با دارو انسداد نسبی مثانه را تا حدودی رفع کرد و اگر دارو جواب نداد می‌توان با عمل جراحی این کار را انجام داد.
برای خانم‌هایی که افتادگی مثانه دارند نیز با جراحی، بالا کشیدن مثانه انجام می‌شود.
در مواردی که بی‌اختیاری ادراری ناشی از اختلال عصبی مثانه است کار درمانی عمده‌ای انجام نمی‌شود، اما می‌توان از روش‌هایی از جمله انحراف سیستم ادراری استفاده کرد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.