177

راهکاری برای احساس آرامش

|
0 دیدگاه

اگر می‌خواهید آرام‌تر باشید، به اعصاب‌تان مسلط‌تر باشید، بهتر از پیش بخوابید، احساس شادی بیشتری کنید و برای رسیدن به این خواسته‌ها تمام راه‌های ممکن را امتحان کرده‌اید و به نتیجه نرسیده‌اید، یک انتخاب دیگر دارید. این راهکار را در ادامه مطلب بخوانید.

ورزش تنها چاره شماست که تاثیر فوق‌العاده‌ای بر روان شما می‌گذارد، امتحانش مجانی است. این ورزش‌ها را تنها برای ۱۰۰ ساعت انجام دهید تا تاثیر فوق‌العاده آنها را مشاهده کنید.

برای خشنودی بیشتر، حرکات کششی انجام دهید

طبق مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۰ که در مجله طب مکمل و جایگزین منتشر شد، حرکات‌کششی می‌تواند تا حد زیادی به کاهش اضطراب کمک کند. برای انجام این تحقیق صد نفر که اضطراب داشتند را به مدت یک ماه بررسی کردند. آنها هفته‌ای سه بار حرکات‌کششی انجام می‌دادند و در پایان اضطراب آنها به مقدار قابل‌توجهی کاهش پیدا کرده بود. پزشکان معتقدند حرکات‌کششی با افزایش اکسیژن‌رسانی به بدن منجر به عملکرد بهینه تمام اعضا مخصوصا مغز می‌شود و خلق و خو را تاحد زیادی کنترل می‌کند. این تحقیقات نشان داد انجام یوگا به مدت سه ماه، روی اعصاب پاراسمپاتیک هم تاثیر مستقیم می‌گذارد. در حالت کلی این حرکات کمک می‌کند اعصاب آرام‌تر و خلق ثابت‌تری داشته باشید.

برای خواب بهتر، پیلاتس را امتحان کنید

اغلب کسانی که از مشکلات خواب شکایت می‌کنند، نمی‌توانند در زمان استراحت آرام باشند. وقتی افراد تحت استرس باشند خواب‌شان سخت می‌شود و کمبود خواب روی اعصاب تاثیر می‌گذارد. تحقیقات اخیر نشان داده پیلاتس به کیفیت خواب کمک می‌کند. طبق این تحقیقات کسانی که این ورزش را به مدت دو بار در هفته و هر بار ۷۵ دقیقه، یا سه بار در هفته و هر بار ۵۰ دقیقه انجام داده‌اند، آشفتگی خواب کمتری را تجربه کرده‌اند. محققان حدس می‌زنند این آرامش با افزایش آگاهی فرد از بدن خودش مرتبط است. در ورزش پیلاتس در آرامش تقریبا روی تمام عضلات بدن کار می‌شود و فرد می‌تواند تمام بدنش را حس کند. طبق نظریه این محققان همین توجه به بدن، باعث آرامش می‌شود.

تمرکـز با وزنه

طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۰ در مجله نوروسایکولوژی منتشر شد، تمرین با وزنه به مدت سه تا پنج بار در هفته، تاثیر مستقیم روی افزایش توانایی برنامه‌ریزی، تنظیم رفتار و توانایی انجام چند کار با هم دارد. تحقیقات تکمیلی نشان داد تمرین با وزنه به مدت یک ساعت، یک یا دو بار در هفته هم می‌تواند توانایی اشخاص در انتخاب و تمرکز را افزایش دهد. محققان در حال حاضر به‌دنبال پیدا کردن ارتباط ذهن و عضله هستند اما تاکنون ثابت شده فاکتورهای تقویت عضلات در مغز به تولید نورون بیشتر در این عضو منجر می‌شود. افزایش تمرکز به آرامش و پایداری روانی شخص کمک می‌کند.

دوپینگ با دوچرخه ثابت

حتی اگر سوار دوچرخه ثابت شوید و دوچرخه حرکتی نداشته باشد، اما باز هم چرخاندن چرخ ناخودآگاه باعث شادابی و افزایش انرژی می‌شود. محققان در دانشگاه جورجیا اعلام کرده‌اند که تنها بعد از ۳۰ دقیقه دوچرخه سواری امواج ثبت شده مغزی توسط دستگاه ثبت امواج نشان داد مدارهای عصبی مغز فعال‌تر شده‌اند و همین موضوع باعث افزایش انرژی شده است. هر چند که به نظر می‌رسد دوچرخه سواری فرد را خسته می‌کند اما درواقع سطح انرژی بدن را افزایش می‌دهد و نشاط را بالا می‌برد. البته توصیه می‌شود دوچرخه سواری در هوای آزاد انجام شود زیرا نور و تماس باد با صورت هم به افزایش شادابی کمک می‌کند اما اگر امکان آن فراهم نیست، می‌توان از دوچرخه ثابت هم استفاده کرد.

برای کاهش استرس تایچی را امتحان کنید

تایچی یک هنر رزمی چینی است که روی روان و جسم به طور همزمان کار می‌کند و با انجام تمرینات ذهنی و بدنی به طور همزمان باعث افزایش تمرکز می‌شود. دو مطالعه که در ایالات‌متحده و انگلستان انجام شده نشان داده تایچی با انجام تنفس ریتمیک، بهبود تعادل و افزایش قدرت، تعادل بیشتر و انعطاف‌پذیری باعث تشویق به حرکات آرام و مطمئن می‌شود. عادت به این حرکات باعث آرامش و اطمینان قلبی می‌شود و استرس را کاهش می‌دهد. برای نتیجه بهتر لازم است هر روز صبح به مدت ۲۰ دقیقه این حرکات را انجام دهید.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.