278

بیماری همه‌گیر کم داشتیم، سرطان هم می‌رسد

|
0 دیدگاه

به گفته یک متخصص انکولوژی اگر این سبک زندگی اشتباه رایج در جامعه کنونی ما ادامه پیدا کند، آمار سرطان بین ایرانیها دو برابر خواهد شد.

سرطان یکی از بیماری‌ها است که با نشانه‌هایی خود را به ما نشان می‌دهد.  متأسفانه تفریح مردم کشور ما شده رفتن به رستوران‌های فست‌فود و در کنار آن کشیدن سیگار و قلیان و تا زمانی که این رفتار‌ها در جامعه دیده می‌شود، آمار مبتلایان به انواع سرطان‌ها نیز روز به روز افزایش می‌یابد.
در کشور‌های اروپایی میزان مرگ و میر ناشی از سرطان بسیار کاهش یافته است این کاهش مرگ و میر نتیجه سه دهه سیاست گذاری و تحقیق است در حالی که هیچ‌گاه در کشور ما برای این موضوع وقت گذاشته نمی‌شود.
اگر این سبک زندگی اشتباه که اکنون در جامعه ما رواج دارد، ادامه پیدا کند، آمار سرطان در کشور ما نود هزار نفر در سال است و حدود ۵ در صدمیلیون نفر ازجامعه ما مبتلا به سرطان هستند، تا یک دهه آینده دو برابر خواهد شد.
اگر مردم از فست‌فود‌ها استقبال می‌کنند پس حداقل در تهیه آن‌ها از مواد با کیفیت استفاده شود تا کمی از مضرات آن‌ها کاهش یابد. مردم باید علائم سرطان را بشناسند، مثلاً هر گونه توده در سینه را جدی بگیرند و یا اگر در هنگام سرماخوردگی دچار حالات عجیب می‌شوند، بی‌دلیل لاغر می‌شوند، دچار خونریزی دستگاه گوارش می‌شوند، خال‌هایی دارند که مرتب خونریزی می‌کنند و یا مرتب و بی‌دلیل دچار ورم شکم می‌شوند، فوراً به پزشک مراجعه کنند.
وظیفه اصلی رسانه، اطلاع رسانی درمورد پیشگیری از سرطان و از بین بردن ترس مردم در مورد این بیماری است. مردم باید بدانند که سرطان در اکثر موارد قابل درمان است، ‌اگر هم درمان پذیر نبود براحتی می‌توان از آن پیشگیری کرد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.