163

بی‌اختیاری ادراری در زنان مضطرب

|
0 دیدگاه

امروزه تکنیکهای نوین جراحی، زمان بستری شدن و عوارض درمان بی‌اختیاری ادرار استرسی در زنان را به حداقل رسانده،  این درمان به روش آندوسکوپیک و به کمک نوارهای جدید انجام می شود.

در این عارضه با افزایش فشار شکمی براثر سرفه و عطسه فرد به علت شل شدگی عضلات کف لگن دچار بی‌اختیاری ادرار می شود.
افزایش سن و زایمانهای مکرر و زیاد علتی برای بروز این عارضه در زنان می باشد . این عارضه در اصطلاح عوام به افتادگی مثانه معروف است.

 

با برخی ورزشهای عضلات کف لگن می توان جلوی بروز این عارضه را گرفت. به عنوان مثال به کمک ورزش کگل و روزانه ۵۰ تا ۶۰ بار انقباض عضلات کف لگن بیمار میتواند به مانند اینکه قصد گرفتن جلوی خروج ادرار را دارد این عضلات را تقویت و از شل شدگی جلوگیری کند.
برای درمان بی‌اختیاری استرسی ادرار همچنین می توان با قرار دادن وسایلی در داخل واژن عضلات را منقبض کرد که اصطلاحا این عمل فیزیوتراپی عضلات کف لگن است اما این نوع درمان هم عارضه دارویی و هم عارضه جراحی دارد.

 

در درمان جراحی با استفاده از عمل کوچک و سرپایی به کمک نوارهای مخصوصی مثانه بالا کشیده می شود. در نوعی دیگر از بی‌اختیاری ادرار که متعاقب براشتن رحم ایجاد می شود براثر ایجاد فیستول مثانه و واژن ادرار بی‌اختیار خارج می شود.

 

بی‌اختیاری ادرار یا مادرزادی، یا ناشی از عوارض اعمال جراحی شکم و لگن است، اما ۷۰ درصد بی‌اختیاری ادرار از نوع استرسی و بر اثر شل شدگی عضلات کف لگن است همچنین اگر کودکان در سنین ۴ تا ۵ سالگی به بی‌اختیاری ادرار دچار شوند باید از نظر ناهنجاری‌های مادرزادی بررسی شوند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.