243

تشدید واریس، پیامد قرص‌های ضدبارداری

|
0 دیدگاه

افرادی که زمینه ارثی ابتلا به واریس دارند باید از مصرف قرص‌های ضدبارداری خودداری کنند.

مصرف قرص‌های استروژن و پروژسترون موجب بیشتر لخته شدن خون در بدن شده، قرص‌های ضدبارداری، بیماری واریس را تشدید می‌کند.

زنان بیش از مردان مستعد ابتلا به واریس هستند، بارداری، سابقه خانوادگی، سرپا ایستادن‌های طولانی، وزن زیاد، افزایش سن و استفاده از داروهای هورمونی از عوامل ابتلا به واریس محسوب می‌شوند.
این عارضه ظاهری نامناسب دارد و به صورت برجستگی‌های طنابی شکل بنفش در زیر پوست ایجاد می‌شود و بیشتر اندام تحتانی را درگیر می‌کند،به مرور زمان بیمار احساس درد در ناحیه ساق پا می‌کند که با بالا نگه داشتن پاها، این درد از بین می رود.
در مراحل پیشرفته تورم ناحیه مچ پا، بدنبال ایستادن و طولانی و تغییر رنگ پوست ناحیه ساق پا به صورت لکه‌های قهوه‌ای و سیاه رنگ تظاهر می‌کند.

آمبولی ریه، کشنده‌ترین عارضه بیماری واریس

راهی برای درمان بیماری واریس وجود ندارد اما با رعایت برخی نکات می توان احتمال ابتلا به آن را کاهش داد،  پیاده روی و ورزش کردن به طور مداوم نه تنها جریان خون را در پاها بهبود می دهد و از پیشرفت و بدتر شدن سیاهرگ‌های واریسی جلوگیری می‌کند بلکه فشار خون بالا را کاهش می دهد و سیستم گردش خون کل بدن را تقویت می‌کند.
تناسب اندام و استفاده از رژیم غذایی  یکی دیگر از راه های مهم در کاهش بروز واریس است .  اضافه وزن باعث می شود که فشار زیادی روی پاها و سیستم گردش خون بدن وارد شود و خطر ابتلا به واریس را افزایش دهد که با استفاده از رژیم غذایی سالم افرادی که اضافه وزن دارند نه تنها می توانند وزن مناسبی به دست آورند بلکه می توانند خطر مبتلا شدن به این بیماری را کاهش دهنند.
پوشیدن جوراب سفت و مخصوص واریس، صحیح نشستن، و نپوشیدن شلوار و دامن تنگ از دیگر راهکارهای کاهش واریس است .  بعضی از افراد حتی با داشتن وزن مناسب هم مستعد ابتلا به واریس هستند که در این موارد توصیه می شود افراد وزن بدن را حفظ کنند و با مراجعه به پزشک متخصص در مورد سایر راه‌های کاهش خطر ابتلا به واریس مشورت کنند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.