449

شیوع کمخوابی در بزرگسالان

|
0 دیدگاه

گزارش جدید مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا حاکی از آن است که ۲۸ درصد از بزرگسالان این کشور در شبانه روز کمتر از شش ساعت می‌خوابند.

این مرکز با اعلام آمار فوق افزود: اخیرا کارشناسان سلامت مدام هشدار می‌دهند که نداشتن خواب کافی می‌تواند به بروز مشکلات جدی جسمی و روانی منجر شود.

تغذیه، ورزش و خواب به عنوان سه فاکتور مهم سلامتی و آسایش شناخته می‌شود. همچنین این سه عامل با یکدیگر ارتباط دارند به گونه‌ای که با کمبود خواب فرآیند کاهش وزن نیز به سختی انجام می‌شود. علاوه بر این افرادی که میزان خواب کافی نداشته باشند از تغذیه مناسب هم بی‌بهره‌اند و به دلیل خستگی ناشی از کمبود خواب فرد به سختی می‌تواند فعالیت بدنی داشته باشد.

کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا اظهار کرده‌اند که کمبود خواب می‌تواند خطر ابتلا به برخی مشکلات جسمی همچون فشارخون بالا، سکته قلبی، افسردگی، چاقی، دیابت نوع دو و سکته را افزایش دهد.

یکی از فرضیه‌های اصلی این است که خواب به از بین بردن مواد زائد متابولیک که در پی فرآیند ذهنی در مغز تولید می‌شوند، کمک می‌کند. خواب این مواد زائد را پاکسازی و انرژی را داخل سلول‌های مغزی تجدید می‌کند. زمانی که فرد به میزان کافی نمی‌خوابد به سلول‌های مغز خود آسیب می‌رساند.

در حال حاضر به افراد بزرگسال توصیه می‌شود در شبانه روز بین هفت تا ۹ ساعت بخوابند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.