155

مزایا و مضرات داروهای ضد انعقاد خون

|
0 دیدگاه

پژوهشگران حوزه پزشکی در یک بررسی جدید متوجه شدند داروهای ضدانعقاد که برای کاهش خطر لختگی خون در ریه‌ها تجویز می‌شوند در عین حال می‌توانند خطر خونریزی را نیز تشدید کنند.

در این بررسی اطلاعات مربوط به تعدادی بیمار که از داروهای ضدلختگی خون موسوم به داروهای «ترومبولیتیک» برای از بین رفتن لخته‌های خطرزا در ریه‌هایشان مصرف کرده بودند، بازبینی شد. نتایج بررسی‌ها تایید کرد به رغم آنکه این داروها توانسته بودند در حفظ طول عمر بیماران نقش داشته باشند اما از سوی دیگر آنان را با خطر خونریزی به خصوص در ناحیه مغز مواجه کرده بود.

این مطالعه درک ما را درباره تاثیرات این داروها بر بدن افزایش داد اما به استناد نتایج این مطالعه نمی‌توان برای تمام بیماران نظر یکسان و قطعی اعلام کرد. همچنین روش درمانی برای از بین بردن لخته‌های خون مزیت‌هایی دارد اما لازم است مطالعات بیشتری برای تعیین نوع داروی مناسب و توصیه آن به بیماران انجام شود.

در بررسی اخیر اطلاعات مرتبط با ۲۱۱۵ بیمار مورد ارزیابی قرار گرفت و مشاهده شد که احتمال مرگ زودرس در بین افرادی که از داروهای ضدلختگی خون مصرف کرده بودند تا ۴۷ درصد کاهش پیدا کرد، هرچند خطر خونریزی نیز در این افراد در مقایسه با گروهی که از داروهای پیشگیری از تشکیل لخته خونی مصرف کرده بودند، حدود سه برابر افزایش یافت.

 

با این حال این تیم تخصصی در بررسی خود دریافتند که خطر خونریزی شدید ناشی از مصرف داروهای ضدانعقاد خون در بیماران ۶۵ ساله و جوانتر به مراتب کمتر بوده و افزایش قابل توجهی ندارد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.