212

هر ۵ دقیقه یک ایرانی سکته مغزی می کند

|
0 دیدگاه

لبخند بزن ! آیا یک طرف صورت کج و افتاده است ؟ هر دو دست را بلند کن ! آیا یک طرف ، ضعیف تر است ؟ حرف بزن! آیا کلمات به درستی ادا نمی شود؟

اینها به احتمال بسیار زیاد، علایم سکته مغزی است بنابراین سریع وارد عمل شوید و با اورژانس تماس بگیرید . از دست دادن زمان، ممکن است به معنای از دست دادن عملکرد مغز بیمار باشد. صدای سکته مغزی را بشنویم و این پیغام زندگی بخش را همین امروز به گوش خانواده و دوستانتان برسانید.
۲۹ اکتبر روز جهانی سکته مغزی بهانه ای است تا اهمیت این بیماری به مردم و دست اندرکاران یادآوری شود. سکته مغزی آنقدر مهم است که در زمان حاضر تبدیل به دومین عامل مرگ و میر در ایران شده است و حتی بیشتر از سوانح و تصادفات باعث مرگ ومیر هموطنان شده است؛ چرا؟ چون که هر پنج دقیقه ای که می گذرد، یک تن در کشور به آن مبتلا می کند.

به عبارت دیگر هر روز ۲۸۸ تن از هموطنان سکته مغزی می کنند که شمار آنان را اگر جمع ببندیم از یکصد هزار تن در سال بیشتر می شود.
شاید کمتر کسی باور کند که نزدیک به یک چهارم سکته های مغزی در افراد کمتر از ۵۵ سال اتفاق می افتد. از طرف دیگر این سکته مغزی است که شایع ترین علت ناتوانی در بالغین را شامل می شود .

**سکته مغزی چگونه رخ می دهد

سکته مغزی زمانی رخ می دهد که خون رسانی به قسمتی از مغز متوقف می شود . سلول های مغزی هم در نتیجه نرسیدن خون یا آسیب می بینند و یا می میرند.

این آسیب ، ‌بسته به محل درگیر شده در مغز به علایمی منجر می شود که می تواند دست و پای فرد،‌ صورت او ، توانایی راه رفتن و صحبت کردن او را تحت تاثیر قرار دهد.

**ناتوانی برای چه میزان از مبتلایان

۷۰ درصد کسانی که به سکته مغزی دچار می شوند از کار افتاده خواهند شد و نیمی از این میزان هم زمین گیر می شوند.
در ایران، متوسط سن بیماران سکته مغزی نسبت به میانگین دیگر نقاط دنیا، پایین تر و در صد مرگ و میر بالاترست .

**حفظ زمان طلایی حرف اول را در سکته مغزی می زند

اینها زنگ خطری برای جامعه، پزشکان و سیستم بهداشتی درمانی کشور است و  هموطنان، زمان طلایی در بروز هر گونه علایم در سکته مغزی را در نظر بگیرند و بیمار به محض بروز علایم در کمتر از سه ساعت کار درمانی اش شروع شود.
هر دقیقه که از سکته مغزی می گذرد بیش از ۲ میلیون سلول عصبی از بین می روند و این یک فاجعه است؛ چون سلول های مغزی قابل ترمیم نیستند و برای همیشه از بین می روند؛ بنابراین باید حتما هر چه زودتر بیمار را به مرکز درمانی برسانیم و با یک مداخله پزشکی به موقع او را از ناتوانی مغزی نجات دهیم.

سکته مغزی قابل درمان است به شرط آنکه زمان طلایی آن را که همان سه ساعت اولیه بروز علایم سکته مغزی است نباید نادیده انگاریم و از دستش بدهیم.

درمان صحیح و سریع می تواند تفاوت قابل ملاحظه ای ایجاد کند؛ خارج کردن لخته خون با کمک ابزار پیشرفته ، شانس بهبودی را بیش از ۵۰ درصد افزایش می دهد ؛ همچنین تزریق داروهای حل کننده لخته خون هم طی ۵ / ۴ ساعت ، شانس بهبودی را تا ۳۰ درصد زیاد می کند.
اگر بیمار در بیمارستان های دارای واحد مراقبت ویژه سکته مغزی هم بستری شود ، شانس بهبودی او تا ۱۴ درصد افزایش می یابد.
طی یک دهه اخیر با پیشرفت قابل توجه علم پزشکی درمان های دارویی و مداخله ای در سکته های مغزی دچار تحول شده است و کشورهای پیشرفته توانسته اند این بیماری را کنترل کنند. این یک خبر خوب است، بیماری را می توان مهار کرد و به بیان بهتر سکته مغزی قابل درمان است.

**آگاهی جامعه ، عامل مهم کنترل سکته مغزی

یکی از عوامل مهم در کنترل سکته های مغزی در کشورهای پیشرفته ، آگاهی جامعه از این بیماری و آشنایی با علایم آن، است.
مرحله بعد هم  انتقال سریع و بدون فوت وقت بیماران سکته مغزی به مراکز مجهز توسط اورژانس است.

از زمانیکه بیمار به بیمارستان هدف ارجاع می شود باید تیم پزشکی بتواند به سرعت اقدامات تشخیصی را انجام داده و تصمیم درمانی مناسب را اتخاذ کند. مجموع این مراحل نیاز به یک کار تیمی و هماهنگ دارد تا در زمان طلایی بیمار سکته مغزی تحت درمان قرار گیرد. حلقه ابتدایی این مراحل آگاهی بیمار و اطرافیان از احتمال بروز سکته است. این مهم نیاز به آموزش و فرهنگ سازی دارد.

اگر به این باور برسیم که سکته های مغزی قابل درمان هستند به شرط اینکه زمان را از دست ندهیم و این احساس را در جامعه نهادینه کنیم که اولین اقدام هنگام سکته مغزی ، تماس با اورژانس است ، آنگاه می توانیم ادعا کنیم که در مسیر مهار سکته های مغزی قرار گرفته ایم .

**چگونه سکته مغزی را از خود دور کنیم

کنترل دیابت، ورزش منظم ، پایین نگاه داشتن فشار خون ، رژیم غذایی سالم، درمان خروپف و وقفه تنفسی در خواب را از نکات قابل توجه برای دوری از سکته مغزی عنوان می شود  که باید آنها را رعایت کرد.
همچنین ترک سیگار، قلیان و الکل، کنترل چربی خون ، درمان بیماری های قلبی زمینه ای و کنترل وزن هم از دیگر نکاتی است که ، رعایت آنها  برای پیشگیری از سکته مغزی ، ضروری است .

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.