245

چند گیاه دم دست برای کاهش اثرات دیابت

|
0 دیدگاه

یکی از اعضای انجمن تحقیقات طب سنتی ایران با معرفی چند گیاه ضد دیابت، اثرات آنها را تشریح کرد. برخی از این گیاهان علاوه بر اثرگذاری بر دیابت، خواص درمانی دیگری نیز دارند.

گل محمدی گیاهی از خانواده rosaceae با نام رایج persian rose یا گلاب دارای طبیعت (مزاج) سرد و خشک است. در مطالعه ای اثر عصاره متانولی گل محمدی در مقایسه با آکاربوز (یک مهار کننده آلفا-گلیکوزیداز) در موش‌های نرمال و دیابتی مورد بررسی قرار گرفت و اثر مهار کنندگی قوی آلفا گلوکوزیداز از این عصاره مشاهده شد.

تجویز خوراکی عصاره این گیاه (۱۰۰-۱۰۰۰ mg/kg) به حیوانات مورد بررسی باعث کاهش معنی دار قندخون در آنها شد. مطالعه دیگری بر روی یک فرمولاسیون گیاهی شامل شیرین بیان، زنجبیل، گل محمدی و چندگیاه دیگر در موش انجام شد.

مقدار ۳۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم از این فرمولاسیون گیاهی در روز به مدت ۴ هفته باعث کاهش معنی‌دار قند خون و کلسترول و همچنین، افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی در موش‌های دیابتی شد.

انار میوه‌ای درخچه‌ای، خودرو از خانواده Punicaceae است. طبیعت سرد و خشک دارد و استفاده از آب میوه انار در رژیم‌های مناسب برای دیابت و همچنین استفاده از گلنار در ترکیب با دیگر گیاهان دارویی توصیه می‌شود.

در مطالعه‌ای اثر عصاره هیدروالکلی گل‌های punica grantum به میزان ۴۰۰ میلی گرم بر کیلو گرم در مدل موش دیابتی شده با آلوکسان باعث کاهش قابل ملاحظه قند خون شد.

این اثرات کاهنده قند خون در مطالعه دیگری مورد تایید قرار گرفت. همچنین، در این مطالعه مهار آنزیم گلوکوزید از روده‌ای به عنوان مکانیسم اثر احتمالی عصاره گلنار معرفی شده است.

در مطالعه دیگر عصاره پوست انار با دوز ۲۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم در موش نر دیابتی شده با آلوکسان باعث تصحیح قندخون شد. تجویز خوراکی عصاره متانولی دانه انار با دوز ۳۰۰ و ۶۰۰ mg/kg باعث کاهش قند خون در موش‌های دیابتی شده با استرپتوزوسین شد.

سماق یا sumac گیاهی از خانواده Anacardiaceae است که یک گیاه درخچه‌ای خودرو است. اثر کاهنده قندخون عصاره میوه سماق در حیوانات آزمایشگاهی در بررسی شده است. درمطالعه‌ای عصاره اتانولی سماق سبب کاهش ۲۶ درصدی گلوکز بعداز غذا در موش شده و در مقایسه با گروه کنترل معنادار گزارش شده است. مطالعه دیگری اثر مهارکنندگی آلفاآمیلاز را درin vitor در عصاره همین گونه از سماق گزارش و آن را برای پیشگیری و درمان دیابت پیشنهاد کرده است.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.