Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
سلامت تاجران
298

سلامت تاجران

|
0 دیدگاه

به نظر خیلی‌ها، تجارت ازجمله شغل‌هایی است که تعریف مشخصی ندارد و طیف وسیعی از مشاغل بزرگ و کوچک را دربر می‌گیرد، البته خطرات هر نوع تجارتی متفاوت است و بسته به ریسک‌پذیری و مدیریت بحران و تجربیات تاجر ممکن است آسیب‌های شغلی کم یا زیاد باشد.

در واقع شاید تجارت، یک شغل لوکس و پولساز محسوب شود، اما آمارها نشان می دهد استرس و افسردگی بین این گروه شغلی بسیار شایع است.

بدون شک یک تاجر موفق در مدت زمان کوتاه، کارهای زیادی انجام می‌دهد و گاهی دو تا سه برابر کارمندانش فعالیت ذهنی و فیزیکی دارد.

به عبارت دیگر این فرد زود سرکار می‌رود، دیر از سرکار برمی‌گردد، هنگام غذا خوردن مشغول کار است و بندرت به فکر مرخصی می‌افتد حتی زمانی که فرد تاجر در خانه باشد، شیفت دوم کاری شروع می‌شود و مدام با تلفن حرف می‌زند.

به این ترتیب، ساعت‌های طولانی کار، بی‌خوابی و کم‌خوابی و نداشتن فرصت‌های استراحت از یک سو و مسئولیت‌های سنگین و فشار روانی بحران‌های کاری از سوی دیگر، سلامت تاجران را بشدت تهدید می‌کند.

استرس و مشکلات خانوادگی

گاهی حجم زیاد کار و استرس‌های شغلی به حدی می‌رسد که فرد از خانواده و اقوام فاصله می‌گیرد و همین موضوع زمینه بروز اختلافات خانوادگی را فراهم می‌کند.

این در حالی است که درصد بالایی از طلاق‌ها (چه واقعی و چه عاطفی) از همین مشغله‌های کاری و نداشتن وقت کافی ناشی می‌شود.

در چنین شرایطی احساس درماندگی، ناامیدی، سرخوردگی، عذاب وجدان و افکار منفی سراغ فرد می‌آید و موفقیت‌های کاری و حتی شغل او به خطر می‌افتد.

دوری از خانواده نیز از دیگر آسیب‌های شغل تجارت است، چراکه هر سفر کاری ممکن است هفته‌ها طول بکشد.

ترس از ورشکستگی

شاید تاجران ساعت‌های کاری مشخصی نداشته باشند، اما مسئولیت، خطرپذیری و حساسیت‌ های شغلی و از همه مهم‌تر ترس از نوسانات بازار و تغییرات قوانین تجارتی و ورود و خروج کالا باعث می‌شود بسیاری از تجار با کابوسی به نام ورشکستگی مواجه باشند البته بروز ناگهانی مشکلات اینچنینی استرس زیادی به فرد وارد می‌کند به طوری که از نظر روانی بشدت آسیب می‌بیند و در معرض بیماری‌هایی مثل افسردگی و حتی سکته قرار می‌گیرد؛ در حالی که تمرین آرامش ذهنی، تسلط بر خود و تصمیم‌گیری مناسب و به دور از استرس در مواقع حساس ازجمله مهارت‌های روانی و ذهنی است که همه تاجران باید آن را به دست بیاورند.

معضلی به نام اضافه وزن

مشغله کاری باعث شده است بسیاری از تاجران زمان کافی برای تحرک بدنی نداشته باشند و به فکر مصرف غذای سالم نباشند و به همین دلیل در معرض اضافه وزن و عوارض ناشی از آن قرار بگیرند.

به همین دلیل به این افراد توصیه می‌شود حداقل نیم ساعت در روز پیاده‌روی کنند، مکالمات تلفنی‌شان را در حال راه رفتن انجام دهند، به جای آسانسور از پله رفت و آمد کنند و در صورت امکان دست‌کم هفته‌ای یک یا دوبار به استخر بروند تا هم تناسب اندامشان حفظ شود و هم مشکلات و استرس‌های شغلی را فراموش کنند.

[click_like post_id='26670']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.