7696

عوارض عفونت دندان

|
4 دیدگاه

هنگامی که یک دندان بطور مداوم درد ضربانی دارد و شما با درد در طول شب بیدار می شوید، می تواند علت مشکل ایجاد شده چیزی نگران کننده تر از یک دندان درد ساده باشد.

عوارض عفونت دندان

در این حالت همواره احتمال دارد با عفونت دندان مواجه باشید این عفونت در ناحیه سر ریشه دندان یا اطراف ریشه پخش شده باشد. عفونت دندان از لایه داخلی دندان سر چشمه می گیرد.

در اصطلاح تخصصی به آن «حفره پالپ» گفته می شود. در داخل حفره پالپ رگ های خونی و اعصاب وجود دارد که در مجموع به آنها «پالپ» گفته می شود. قبل از ایجاد یک عفونت، دندان توانایی خود برای مبارزه با عفونت را به طور چشمگیر از دست می دهد و به همین خاطر باکتری ها به پالپ حمله کرده و تکثیر می شوند. با تکثیر باکتری ها، عفونت معمولاً در حفره پالپ پخش می شود و با گسترش در پایین ریشه به استخوان نیز نفوذ می کند.

عفونت ایجاد شده، مجموعه ای از مواد فاسد است که از اجتماع سلول های سفید مرده خون، بافت های باقیمانده، و باکتری ها تشکیل می شود. عفونت دندان با عفونت لثه در رابطه با منبع ایجاد عفونت متفاوت هستند. عفونت دندان (یا «عفونت پری آپلیکال») از ناحیه پالپ دندان سر چشمه می گیرد و در بالای ریشه دندان تشکیل می شود.

این موضوع در حالی است که عفونت لثه (یا «عفونت پریودنتال») با تشکیل یک کیسه عفونی خارج از دندان و در کنار ریشه آن ایجاد می شود. درمان عفونت ریشه دندان در این حالت بستگی به منشا ایجاد عفونت دارد.

عفونت با منشأ دندانی شایع‌ترین عفونت در ناحیه سر و گردن است، با آن که بیشتر عفونت‌ها را می‌توان پیشگیری و درمان کرد، ولی بعضی از آنها می‌توانند عوارض وخیم و حتی مرگ را برای فرد در پی داشته باشند.

کی از مهمترین مسایل در درمان عفونت های دندان یافتن علت آنهاست ، در اکتز مواقع دندان پوسیده ای که مدت ها درمان نشده است میتواند علت عفونت باشد. در برخی موارد دندان عقل پنهان در لثه و یا گاهی اوقات دندان ترک خورده به علت یک ضربه شدید میتواند باعث ایجاد عفونت شود.

با توجه به رشد روز افزون دندانپزشکی درمان های کامل و جامعی برای عفونت دندان وجود دارد.همچنین درمان های خانگی نیز میتواند کمک بزرگی برای درمان عفونت دندان نماید.بعضی درمان های خانگی مانند قرار دادن میخک ،سیر و روغن در دهان ،میتوانند در درمان عفونت های دندان بسیار موثر باشند و باعث کاهش التهاب و عفونت دندان شوند

معمولا عفونت دندان بر اثر عفونت های باکتریایی به وجود م آید ، لازم به ذکر است که هر ناحیه از دهان میتواند مستعد عفونت باشد ، علایم عفونت دندان ،علایمی مانند دندان درد ،تب کردن ، تورم صورت و گردن و بوی بد دهان و … میباشد.

عفونت‌های دندانی در اکثر موارد در نوک ریشه دندان متمرکز می‌مانند، اما در بعضی موارد به بافت‌های اطراف پخش می‌شوند.متمرکز یا پخش شدن عفونت تا حد زیادی وابسته به مقاومت شخص و قدرت باکتری دارد. در موارد که مقاومت بدن شخص کم شده است ،برای مثال افرادی که دچار بیماری دیابت( کنترل نشده) هستند ، عفونت به سرعت منتشر میشود و به نسوج اطراف پخش  میشود.

عفونت دندان میتواند باعث ایجاد شرایطی دردناک شود ،درصورت عدم درمان ، این عارضه میتواند به نواحی دیگر بدن نیز منتقل شود و نواحی دیگر را دچار عفونت کند.این عفونت ها میتواند باعث ایجاد عفونت های جدی در فک ،قلب ،ریه  و حتی مغز شود.از این رو عفونت دندان باید بدون فوت وقت توسط دندانپزشک معالجه شود ، با توجه به میزان و نوع عفونت میتوان با مصرف مقدار مناسب آنتی بیوتیک به درمان آن پرداخت.

انواع عفونت دندان

التهاب استخوان : در صورتی که عفونت در استخوان نگهدارنده دور دندان محدود بماند التهاب استخوان رخ میدهد . حساس شدن دندان به ضربه یکی از عوارض این عفونت است ، همچنین فرد احساس میکند که دندان کمی از حفره خود بیرون آمده است.

سلولیت: در صورتی که عفونت از استخوان خارج شود و وارد بافت نرم شود ، باعث ایجاد تورم خواهد شد.در این حالت عفونت در یک ناحیه متمرکز نیست و چرکی هم وجود ندارد.

آبسه:اگر عفونت  در یک محل متمرکز بماند و همچنین چرک نیز ایجاد شود ، ابسه تشکیل خواهد شد. در بعضی موارد امکان دارد آبسه به عضلات فشار بیاورد و بیمار نتواند دهانش را به آسانی باز کند.

5 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

4 دیدگاه

توسط: Ashkan askari

با سلام.چند ماهی میشه که ریه ام را عمل کردم.بعد از عمل با توجه به قارچی که تو حفره ی جای عملم تشکیل شده داروی ضد قارچ مصرف میکنم الان یکی از دندانهایم را عصب کشی و ترمیم کردم.نمیدونم چرا دندونم هم درد داره هم اینکه دردش به سرم میزنه هم اینکه وقتی نفس میکشم یه خط از دندان به سمت ریه درد میگیره یا بهتره بگم تیر میکشه لطفا راهنمایی کنید

  توسط: معصومه حیدری

  سلام . معاینات منظم دندان‌پزشکی و تمیز کردن دندان‌ها در دندان‌پزشکی، سطح باکتری‌هایی که باعث شکل‌گیری عفونت ریه می‌شوند را کاهش می‌دهند و از همین طریق می‌توانند خطر ابتلا به ذات‌الریه را کمتر کنند.ارتباط مستندی بین سلامت دهان و دندان و ذات‌الریه وجود دارد که به‌خوبی اثبات شده است. مراجعه کردن به دندان‌پزشک در حفظ سلامت دهان و دندان، اهمیت ویژه‌ای دارد.دهان هیچ‌وقت بدون باکتری نمی‌ماند، اما مراقبت درست از دندان‌ها می‌تواند میزان باکتری‌های موجود در دهان را کاهش دهد. بین درد دندان‌ها و سلامتی اعضای بدن ارتباطی معنادار وجود دارد و از طرفی ظاهر دندان ملاکی برای پی بردن به شخصیت افراد است.
  محققان در روند تحقیقات خود دریافتند حتی کوچکترین آسیب‌دیدگی دندان می تواند نشان‌دهنده مشکل یا نارسایی خاصی در یکی از اندام های بدن باشد؛ به طور مثال دندان‌های ثنایای بالا و پایین (اول و دوم) با کلیه و مثانه، دندان نیش با کبد و صفرا، دندان‌های آسیای کوچک (۴ و ۵) با ریه و روده بزرگ، دندان‌های آسیای بزرگ (۶ و۷) با کیسه صفرا، طحال و لوزالمعده و دندان عقل با قلب و روده کوچک در ارتباط است.
  البته باید توجه داشت هر درد دندانی به بیماری اعضای بدن بر نمی گردد. گاهی بیماران از درد دندان خود شکایت می کنند. این درحالی است که این افراد دارای دندان‌های سالمی بوده یا حتی دندان خود را کشیده اند و صرفاً جای آن درد می‌کند؛ در این موارد ممکن است درد دندان به بیماری عضوی داخلی مربوط شود.
  بعد از ترمیم دندان (پرکردن دندان) گاهی پیش می‌آید که دندان‌ها حساس می‌شوند و احساس درد می کنیم. درد چشمگیر بعد از ترمیم البته شایع نیست ولی در یکی دو روز اول،ممکن است که درجاتی از درد توسط فرد تجربه شود. حساسیت بعد از ترمیم دندان ممکن است. چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد. ادامه حساسیت و آزاردهنده بودن آن بعد از سپری شدن این مدت، بیانگر این است که مداخله درمانی بیشتری مورد نیاز است. این مداخله می‌تواند از تعویض ترمیم با یک ترمیم دیگر یا اجرای کف بندی تا عصب کشی آن دندان را شامل شود.بعد از عصب‌کشی شما ممکن است درد داشته باشید. اگر قبل از عصب‌کشی درد داشته‌اید، احتمال وجود درد بعد از عصب‌کشی هم بیشتر است. علت این درد اکثر موارد به کامل نبودن عصب‌کشی یا وجود اشکال در درمان ربطی ندارد. مکانیسم‌های درد بدن انسان مخصوصا در سر و گردن بسیار پیچیده هستند. گاهی حتی علیرغم رفع شدن علت اصلی درد (میکروب‌ها و محصولات آن‌ها در دندان)، سیستم اعصاب محیطی و مرکزی همچنان تحریک درد را برای مدتی ادامه می‌دهند. به علاوه یک واکنش التهابی (نظیر آنچه در آلرژی‌ها اتفاق می‌افتد) در بعضی موارد علت درد شدید و تورم بعد از عصب‌کشی است. اگر درد شدید ویا تورم داشتید، خونسردیتان راحفظ کنید و با دندان‌پزشک خود تماس بگیرید! اگر درد بعد از پرکردن بعد از دو روز اول آن قدر شدید است که زندگی شما را مختل کرده است، اگر درد شبانه، درد نبض‌دار دارید و اگر بعد از یکی دو روز اول مجبور به مصرف دارو برای کنترل درد می‌شود، نیازی نیست که انتظار بکشید و در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کرده و این موارد را با او در میان بگذارید.
  اما حساسیت جزئی بعد از پرکردن دندان برای چند روز و حتی چند هفته آینده طبیعی است. شاید شما در خوردن آب خنک، بستنی و چای احساس ناراحتی کنید؛ اما قرار نیست که شما همیشه این مواد غذایی را در چند هفته آینده مصرف کنید. قدرت مدارای شما در این مورد فاکتور تعیین کننده‌ای به شمار می‌آید. گاهی اوقات شما تعیین می‌کنید که دندان شما توسط دندانپزشک و اندودنتیست عصب کشی شود یا نشود! از نظر اخلاقی ما به عنوان درمانگر موظف هستیم درد را برای شما برطرف کنیم. ولو اینکه مجبور باشیم دندان زنده ای را که بعد از پرشدن (بدون عصب کشی) حساسیت آن برطرف نمی‌شود، عصب کشی (درمان ریشه) بکنیم.از مصرف خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با دمای خیلی سرد و خیلی گرم خودداری کنید. خوراکی‌های خیلی سفت هم بر روی پرکردگی ممکن است حساسیت ایجاد کنند.در نهایت اینکه اگر گذشت زمان، حساسیت دندان شما را برطرف نکرد،به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

توسط: احمد عزیزی

سلام ،وقت به خیر
بیشتر از یکسال هست یکی از دندان هایم رو روکش کردم،از دیروز تا حالا شروع به التهاب و درد کرده به طوری که حتی اگر دندان هایم رو هم بذارم تیر میکشه و درد میگیره.از دکترم واسه روز شنبه وقت گرفتم اما خیلی داره اذیتم میکنه.
میتونه عقونت کرده باشه؟تا پس فردا چه کار کنم دردش کم بشه؟
با تشکر فراوان.

  توسط: معصومه حیدری

  سلام متشکرم .
  پس ازساخت روکش دندان لازم است:
  هر ۶ ماه یکبار (یا حداکثر هر سال یکبار) جهت معاینه و بررسی روکش های ساخته شده مراجعه نمائید.بدانید که ممکن است دندان شما تا مدتی به سرما وگرما حساس باشد، این حساسیت معمولاً ماه به ماه کمترمی شود نه روز به روز. درصورتیکه این حساسیت به تدریج کمتر نشود لازم است دندان شمااز نظر نیازبه عصب کشی(روت کانال)بررسی گردد.دربعضی موارد دندانی که روکش شده است تا مدتی بدون مشکل است ولی تدریجاً به فشارو یا سرما وگرما حساس می شود و در اینگونه موارد نیزلازم است دندان شما تحت بررسی قرار گیرد گاه مشکلات ناشی از موارد سه گانه زیر می باشد:
  -درد مربوط به دندانهای مجاور و یا فک مقابل است ولی درد در دندان روکش شده احساس می شود.
  -شل شدن چسب روکش ولقی روکش .
  – ورود و کوبیده شدن غذا در بین روکش و دندان مجاور.
  درصورتیکه درد مربوط به موارد فوق نباشد دندان باید ازنظر انجام عصب کشی بررسی گردد.پس از نصب روکش دندان در داخل دهان رعایت بهداشت آن ناحیه،دیگر به سادگی قبل نبوده و لازم است ازیکسری لوازم مخصوص(مسواک ونخهای خاص)استفاده کنید که آموزش استفاده ازاین وسایل هنگام تحویل روکشها به شما داده خواهد شد.کوتاهی دراین امر سبب پوسیدگی دندانهای پایه وبیمار شدن لثه ها میشود.
  دربهترین شرایط عمرمفید یک روکش حدود۸تا ۱۰سال است.پس ازاین مدت لازم است روکش ازجهات مختلف تحت بررسی قرارگرفته ودرصورت لزوم تعویض شود.هنگامی که دندانپزشک، دندان شما را روکش میکند، همه بخشهای پوسیده دندان را خارج میکند. سپس مقداری دندان را میتراشد تا دندان باریکتر شده و آماده دریافت روکش شود. سطح مشترک روکش و دندان معمولا درست در خط لثه قرار دارد.
  بنابراین بخشی از ساختار دندان که پایینتر از روکش قرار دارد بدون پوشش است و در زیر خط لثه قرار میگیرد. اگر خوب و مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده نکنید و نتوانید پلاکهایی را که زیر خط لثه جمع میشوند پاک کنید، باز هم دچار پوسیدگی دندان در همین دندان خواهید شد.هنگامی که دندان عصب کشی شده، عفونت کرده باشد، در بیشتر موارد می توان با عصب کشی مجدد و باز کردن دوباره ریشه ها و با چند جلسه پانسمان و خوردن آنتی بیوتیک،‌ دندان را احیا کرد.علائم موضعی عفونت دندان شامل: درد هنگام جویدن غذا، التهاب، قرمزی، حساسیت دندان به گرما و سرما و سخت باز شدن دهان است. علائم عمومی عفونت دندان شامل: تب، میزان نبض و تنفس بالا و التهاب غدد لنفاوی موضعی است. البته بسته به میزان پیشرفت عفونت، بعضی علامت‌ها بیشتر و بعضی علامت‌ها کمتر دیده می‌شوند. عفونت هر دندان می‌تواند مناطق گوناگونی از سر و گردن را درگیر کند که بعضی از آنها خطرناک خواهند بود: عفونت دندان‌های قدامی فک پایین: می‌تواند فضای زیر چانه را درگیر کند.
  عفونت دندان‌های آسیای فک پایین: می‌تواند فضای زیر زبان یا زیر فکی را درگیر کند. در این حالت بلع، دشوار خواهد شد و بیمار نمی‌تواند دهان خود را به راحتی باز کند.
  عفونت دندان‌های قدامی فک بالا (به خصوص اگر ریشه عمیق داشته باشند): می‌تواند باعث انتشار عفونت به حفره بینی شود.
  عفونت دندان‌های نیش فک بالا (به خصوص اگر ریشه بلند داشته باشند): می‌تواند فضای زیر چشم یا سینوس را درگیر کند.
  عفونت دندان‌های آسیای فک بالا: می‌تواند باعث انتشار عفونت در فضای کام یا گونه شود.
  از آنجا که بسیاری از فضاهای سر و گردن با هم مرتبط هستند، انتشار عفونت می‌تواند از ناحیه‌ای به ناحیه دیگر صورت بگیرد. به‌طور مثال، در مواردی در پی عفونت‌های دندانی، فضاهای گیجگاهی، حلقی یا بناگوشی هم می‌توانند دچار عفونت شوند.
  تشخیص هرگونه از موارد ذکرشده با پزشکتان است. در اغلب موارد با کشیدن دندان عفونی، عامل مولد از بین خواهد رفت. اگر آبسه تشکیل شده باشد، برش محل آبسه و تخلیه چرک، ضروری خواهد بود. تخلیه چرک آبسه گاهی هم به کمک عصب‌کشی دندان انجام می‌گیرد و عوامل عفونی از اتاقک عصب خارج خواهند شد. قسمت بعدی درمان، بالا بردن قدرت دفاعی بیمار است. آنتی‌بیوتیک مناسب، استراحت کافی، رساندن مایعات به بیمار، داروهای ضددرد و دهانشویه‌های مناسب می‌توانند دفاع شخص را بالا ببرند.برای تسکین درد دندانتان به مطالب وبسایت با موضوعات تسکین درددندان رجوع کنید .موفق باشید.

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.