2717

عوارض عفونت دندان

|
0 دیدگاه

هنگامی که یک دندان بطور مداوم درد ضربانی دارد و شما با درد در طول شب بیدار می شوید، می تواند علت مشکل ایجاد شده چیزی نگران کننده تر از یک دندان درد ساده باشد.

در این حالت همواره احتمال دارد با عفونت دندان مواجه باشید این عفونت در ناحیه سر ریشه دندان یا اطراف ریشه پخش شده باشد. عفونت دندان از لایه داخلی دندان سر چشمه می گیرد.

در اصطلاح تخصصی به آن «حفره پالپ» گفته می شود. در داخل حفره پالپ رگ های خونی و اعصاب وجود دارد که در مجموع به آنها «پالپ» گفته می شود. قبل از ایجاد یک عفونت، دندان توانایی خود برای مبارزه با عفونت را به طور چشمگیر از دست می دهد و به همین خاطر باکتری ها به پالپ حمله کرده و تکثیر می شوند. با تکثیر باکتری ها، عفونت معمولاً در حفره پالپ پخش می شود و با گسترش در پایین ریشه به استخوان نیز نفوذ می کند.

عفونت ایجاد شده، مجموعه ای از مواد فاسد است که از اجتماع سلول های سفید مرده خون، بافت های باقیمانده، و باکتری ها تشکیل می شود. عفونت دندان با عفونت لثه در رابطه با منبع ایجاد عفونت متفاوت هستند. عفونت دندان (یا «عفونت پری آپلیکال») از ناحیه پالپ دندان سر چشمه می گیرد و در بالای ریشه دندان تشکیل می شود. این موضوع در حالی است که عفونت لثه (یا «عفونت پریودنتال») با تشکیل یک کیسه عفونی خارج از دندان و در کنار ریشه آن ایجاد می شود. درمان عفونت ریشه دندان در این حالت بستگی به منشا ایجاد عفونت دارد.

عفونت با منشأ دندانی شایع‌ترین عفونت در ناحیه سر و گردن است، با آن که بیشتر عفونت‌ها را می‌توان پیشگیری و درمان کرد، ولی بعضی از آنها می‌توانند عوارض وخیم و حتی مرگ را برای فرد در پی داشته باشند

کی از مهمترین مسایل در درمان عفونت های دندان یافتن علت آنهاست ، در اکتز مواقع دندان پوسیده ای که مدت ها درمان نشده است میتواند علت عفونت باشد. در برخی موارد دندان عقل پنهان در لثه و یا گاهی اوقات دندان ترک خورده به علت یک ضربه شدید میتواند باعث ایجاد عفونت شود.

با توجه به رشد روز افزون دندانپزشکی درمان های کامل و جامعی برای عفونت دندان وجود دارد.همچنین درمان های خانگی نیز میتواند کمک بزرگی برای درمان عفونت دندان نماید.بعضی درمان های خانگی مانند قرار دادن میخک ،سیر و روغن در دهان ،میتوانند در درمان عفونت های دندان بسیار موثر باشند و باعث کاهش التهاب و عفونت دندان شوند

معمولا عفونت دندان بر اثر عفونت های باکتریایی به وجود م آید ، لازم به ذکر است که هر ناحیه از دهان میتواند مستعد عفونت باشد ، علایم عفونت دندان ،علایمی مانند دندان درد ،تب کردن ، تورم صورت و گردن و بوی بد دهان و … میباشد.

عفونت‌های دندانی در اکثر موارد در نوک ریشه دندان متمرکز می‌مانند، اما در بعضی موارد به بافت‌های اطراف پخش می‌شوند.متمرکز یا پخش شدن عفونت تا حد زیادی وابسته به مقاومت شخص و قدرت باکتری دارد. در موارد که مقاومت بدن شخص کم شده است ،برای مثال افرادی که دچار بیماری دیابت( کنترل نشده) هستند ، عفونت به سرعت منتشر میشود و به نسوج اطراف پخش  میشود.

عفونت دندان میتواند باعث ایجاد شرایطی دردناک شود ،درصورت عدم درمان ، این عارضه میتواند به نواحی دیگر بدن نیز منتقل شود و نواحی دیگر را دچار عفونت کند.این عفونت ها میتواند باعث ایجاد عفونت های جدی در فک ،قلب ،ریه  و حتی مغز شود.از این رو عفونت دندان باید بدون فوت وقت توسط دندانپزشک معالجه شود ، با توجه به میزان و نوع عفونت میتوان با مصرف مقدار مناسب آنتی بیوتیک به درمان آن پرداخت.

انواع عفونت دندان

التهاب استخوان : در صورتی که عفونت در استخوان نگهدارنده دور دندان محدود بماند التهاب استخوان رخ میدهد . حساس شدن دندان به ضربه یکی از عوارض این عفونت است ، همچنین فرد احساس میکند که دندان کمی از حفره خود بیرون آمده است.

سلولیت: در صورتی که عفونت از استخوان خارج شود و وارد بافت نرم شود ، باعث ایجاد تورم خواهد شد.در این حالت عفونت در یک ناحیه متمرکز نیست و چرکی هم وجود ندارد.

آبسه:اگر عفونت  در یک محل متمرکز بماند و همچنین چرک نیز ایجاد شود ، ابسه تشکیل خواهد شد. در بعضی موارد امکان دارد آبسه به عضلات فشار بیاورد و بیمار نتواند دهانش را به آسانی باز کند.

 

2 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.