552

لکه های سفید دندان، علت و درمان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

دندان پوسیده در حقیقت نشان دهنده تخریب ساختار دندان است که می تواند هر دوی مینای دندان (لایه خارجی رویی دندان) و لایه داخلی عاج دندان را تحت تاثیر خود قرار دهد. درحقیقت علت پوسیدگی دندان این است که مواد غذایی حاوی کربوهیدرات (شکر و نشاسته) مثل نان، حبوبات، شیر، انواع میوه ها، کیک، یا شیرینی بر روی دندان ها باقی می ماند

باکتری هایی که در دهان ما از این غذاها تغذیه می کنند، این مواد غذایی را به اسید تبدیل می کنند. با ترکیب باکتری ها، اسید، مواد غذایی باقیمانده، و بزاق دهان پلاک بر روی دندان تشکیل می شود که به دندان های فرد می چسبد. در ادامه اسید موجود در پلاک باعث از بین رفتن مینا و خرابی دندان می شود و سوراخ هایی را به نام پوسیدگی یا کرم خوردگی در دندان ها ایجاد می نماید، که در این حالت نیاز به درمان پوسیدگی دندان می باشد. با بلیچینگ (سفید کردن دندان ها) میتوانید داندان های سفید و براق داشته باشید،در واقع دندان پزشک با یک اصلاح طرح لبخند جامع می‌تواند سلامت و ظاهر زیبای دندان‌ها را بازیابی کند. اما در حققیت بهداشت دهان و دندان و تغذیه در ارتودنسی از اهمیت بالایی برخوردار است.

علایم پوسیدگی دندان ممکن است تا رسیدن به مراحل پیشرفته بروز نکنند. با گسترش یافتن مشکل، علائم زیر برای دندان پوسیده قابل مشاهده است:

  • دندان درد
  • حساس شدن دندان: در این حالت دندان های فرد حساس شده یا در زمان خوردن و نوشیدن غذاهای گرم، سرد یا شیرین درد داشته باشد
  • ایجاد لکه های خاکستری، قهوه ای یا سیاه بر روی دندان ها
  • بوی بد دهان
  • ایجاد مزه بد در دهان

در صورتی که اقدام به درمان پوسیدگی دندان نشود و به حال خود رها شود، دندان پوسیده می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی تر برای فرد همچون پوسیدگی شدید (ایجاد سوراخ در دندان ها)، بیماری لثه یا آبسه دندان (کیسه ای از چرک که در انتهای ریشه های دندان یا بر روی لثه ها ایجاد می شود) شود. یکی از شایعترین علائم خرابی دندان بروز لکه های سفید دندان می باشد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

لکه های سفید دندان

لکه های سفید روی دندان یا فلوروسیس (فلوئوروسیس) سطح اولیه پوسیدگی دندان هستند. در واقع، اولین چیزی که مشاهده می شود همین لکه های سفید هستند. همانطور که از اسم این لکه ها بر می آید، ظاهری سفید و غیرشفاف دارد. این لکه تا حدودی رنگ روشن تری نسبت به مینای دندانی که آنها را احاطه کرده دارند. از آنجایی که این لکه های سفید روی دندان ناشی از فرآیند پوسیدگی دندان هستند، آنها را می توانید در جایی که انباشت پلاک وجود دارد پیدا کنید. شکل گیری لکه سفید روی دندان مخصوصا برای بیمارانی مشکل ساز می شود که سیم های ارتودنسی سنتی را بر روی دندان های خود قرار داده اند. قرار دادن سیم ارتودنسی بر روی دندان باعث می شود که فرد به سختی بتواند به خوبی دندان های خود را تمیز کند. همچنین برای از بین بردن لکه های سفید در انجام ارتودنسی در بارداری باید با مشورت پزشک صورت پذیرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.