330

وقتی انسان‌ها امراض حیوانی می‌گیرند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

حیوانات عامل ۵۰ درصد از بیماریهای عفونی در انسان به شمار می روند و تا کنون بیش از ۸۰۰ بیماری مشترک میان انسان و حیوان شناسایی شده است.

هاری، تب مالت، تب‌های خونریزی دهنده، سیاه زخم، کیست هیداتیک و سالک از جمله شایع‌ترین بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان به شمار می‌رود.

مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی در صورت حیوان گزیدگی

هاری ویروسی بسیار خطرناک است که در صورت بی‌توجهی به درمان آن منجر به مرگ می‌شود . افراد در صورت حیوان گزیدگی بلافاصله به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی محل سکونت خود مراجعه کنند.
شستشوی محل زخم، واکسن کزار و ضد هاری  از جمله اقدامات اولیه درمانی در زمان حیوان گزیدگی است .

بیشترین گزش از خانواده سگ سانان به ویژه سگ‌های گله و صاحب دار گزارش شده و از همین رو توجه به تغییر خلق و رفتار حیوانات و اجتناب از اذیت و آزار حیوانات که منجر به حمله شود از جمله راهکارهای پیشگیری از حیوان گزیدگی به شمار می‌رود.

تب مالت، بیماری هزار چهره

ابتلا به تب مالت  از دیگر بیماریهای شایع مشترک میان انسان و حیوان است . این بیماری به دلیل اینکه دارای علائم مختلف بالینی است از آن به عنوان بیماری هزار چهره یاد می‌شود.
استفاده از فرآورده‌های دامی پاستوریزه و بهداشتی و استفاده از شیر جوشیده شده (پس از به جوش آمدن به مدت ۵ دقیقه جوشش ادامه داشته باشد) از جمله راهکارهای پیشگیری از این بیماری به شمار می‌رود.

تماس با دام آلوده و کنه مهم‌ترین راه بیماری تب خونریزی دهنده

بیماری تب خونریزی دهنده  از دیگر بیماریهای مهم مشترک میان انسان و حیوان است . تب کریمه کنگو بیماری حاد ویروسی است و از شایع‌ترین بیماریهای خونریزی دهنده به شمار می‌رود. تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از دام به انسان منتقل می‌شود و با علائمی همچون تب، سردرد، احساس سرما، خستگی درد عضلانی، پرخونی صورت، پرخونی ملتحمه و چشم، استفراغ و دردهای بالای معده و خونریزی ناگهانی، خونریزی از لثه‌ها، بینی، معده، روده ورحم و زیر پوست ناحیه ساق پا و دست‌ها آشکار می‌شود.

تماس با دام آلوده، تماس با خون و ترشحات دامی و انتقال از طریق کنه هیالوما آلوده از جمله راههای انتقال این بیماری است و دامداران، توزیع کنندگان فرآوردهای خام دامی (قصابان)، بانوان خانه دار و گله داران بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

تماس با دام آلوده عامل ابتلا به سیاه زخم

سیاه زخم بیماری میکروبی حاد قابل انتقال بین انسان و حیوان است که معمولاً بر پوست اثر می‌کند ولی ممکن است بندرت دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

 

رعایت بهداشتی سبزی و صیفی بهترین راهکار پیشگیری از کسیت هیداتیک

کیست هیداتیک بیشتر درمناطقی که دامداری رواج دارد دیده می‌شود و ارتباط انسان با سگ و دام‌ها زمینه ابتلا را فراهم می‌کند.

رعایت بهداشت فردی و شستشوی مناسب سبزی و صیفی بهترین راهکار پیشگیری از این بیماری به شمار می‌رود.

بروز زخم‌های بیش از دو هفته از علائم مهم ابتلا به سالک

ابتلا به بیماری سالک یکی دیگر از مهم‌ترین بیماریهای مشترک میان انسان و حیوان است . سالک به وسیله پشه خاکی به افراد سالم منتقل می‌شود و به منظور پیشگیری از گسترش زخم سالک درمان این بیماری باید جدی گرفته شود و در صورتیکه فردی زخم طول کشیده بیش از دوهفته داشته باشد حتما باید به پزشک مراجعه کند.

پوشیدن البسه مناسب و پوشیده، بیرون گذاشتن به موقع زباله‌ها، جمع آوری نخاله‌های ساختمانی و استفاده از قرص‌ها و پمادهای دور کننده حشرات از جمله اقداماتی است که برای پیشگیری از این بیماری می‌توان انجام داد و در صورت ابتلا به این بیماری، شخص مبتلا باید محل زخم را بپوشاند تا میکروب آن به دیگر افراد سرایت نکند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.