679

از بینی نفس می‌کشید یا دهان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

همه افراد حداقل یک بار هم که شده تنفس از طریق دهان را تجربه کرده‌اند.

برخی نیز همیشه و به صورت عادت از طریق دهان تنفس می‌کنند؛ اما تنفس دهانی اختلالی است که در صورت نادیده گرفته شدن می‌تواند عوارضی را به همراه داشته باشد. این عوارض شامل اختلال در خواب شبانه و حتی تغییراتی در فرم صورت به ویژه در کودکان است.

متخصصان معتقدند که به طور طبیعی، تنفس از راه بینی سالم ‌تر از تنفس دهانی است. در مخاط بینی، هوا تصفیه شده و دمای آن نیز تنظیم می‌شود.

تنفس دهانی در هنگام ورزش و فعالیت بدنی، به تنفس از طریق بینی کمک می‌کند، اما این حالت در شرایط عادی بدن و فعالیت‌های معمولی روزمره توصیه نمی‌شود.

یکی از مشکلات شایع که منجر به تنفس از طریق دهان می‌شود، گرفتگی مسیر بینی است که در اثر بیماریهای مختلفی از جمله پولیپ بینی، احتقان مزمن بینی، التهاب لوزه‌ها، سینوزیت و انحراف بینی ایجاد می‌شود. در برخی افراد تنفس دهانی به دلیل مشکلات آناتومیک و یا بیماری خاصی در بینی نیست، بلکه دلیل اصلی آن عادت می‌باشد. در این شرایط با توجه و تمرین می‌توان مسیر تنفس را به بینی تغییر داد.

عوارض تنفس دهانی

خشکی دهان و لب‌ها، تغییر شرایط میکروبی دهان، افزایش خطر پوسیدگی دندان ‌ها، التهاب لثه، ایجاد بوی بد در دهان و تاثیرات منفی بر روی شکل فک، زبان و صورت از عوارض مهم تنفس دهانی است.

اصلاح تنفس دهانی

اگر از طریق دهان نفس می‌کشید، در مرحله اول باید به متخصص فک و صورت یا گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا علت این اختلال مشخص شود. در صورت وجود مشکلات آناتومیک و یا بیماری خاصی در مسیر تنفس بینی، درمان لازم انجام شده و نحوه تنفس اصلاح می‌گردد.

اگر تنفس دهانی، صرفا از روی عادت باشد پزشک به شما آموزش می‌دهد که چطور با انجام تمرین به طور طبیعی و از طریق بینی تنفس کنید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.