287

خطر سکته قلبی در مردان بیش از زنان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

یک پزشک متخصص قلب و عروق با اشاره به بروز سکته قلبی در زنان زیر ۶۵ سال و مردان زیر ۵۵ سال گفت: خطر ابتلا به بیماریهای قلبی در مردان بیش از زنان است.

با آغاز دوران یائسگی زنانه و توقف هورمون‌های جنسی، ریسک خطر بیماری‌های قلبی در زنان نیز افزایش می‌یابد.

بیماری‌های ارثی، دیابت و چربی خون، خطر ابتلا به بیماری قلبی را تشدید می‌کند. همچنین افزایش سن، مصرف دخانیات، کم تحرکی، چاقی، دیابت، چربی خون بالا، استرس و فشار فکری و جنسی از عوامل خطر ساز در ابتلا به بیماری‌های قلبی به شمار می‌رود.
برخی بیماری‌ها که اختلال آنزیمی دارند، چربی‌ها را نمی‌سوزانند و زمینه ابتلا به این بیماری را فراهم می‌کنند. بر اساس آمار دانشگاهی ایران علل عمده ۵۰ هزار مرگ و میر بیماران قلب و عروق سال گذشته ناشی از مصرف سیگار و دخانیات گزارش شده است.

یک سوم علل مرگ و می‌ر‌ها در بیماران قلبی  ناشی از مصرف سیگار است .

سیگار پروسه تصلب شرایین را تشدید و ضریب چربی خون را بالا می‌برد و سبب اختلال در دریچه خونرسانی و لخته خونی در رگ‌ها می‌شود.
مصرف غذاهای فست فود و آماده مانند کنسرو‌ها، سوسیس و کالباس، پیتزا و ساندویچ برای سلامتی مضر است.

این غذا‌ها حاوی مقادیر زیادی مواد نگهدارنده، نمک زیاد و ویتامین کم است و بجز اضافه وزن فایده دیگری برای سلامتی ندارند. مصرف غذاهای پرکالری و پر چرب و روغن‌های حیوانی سبب اضافه وزن، رسوب زیاد و گرفتگی رگ‌ها می‌شود و زمینه ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.
مصرف یک رژیم غذایی مناسب و کم کالری، مصرف زیاد حبوبات، سبزیجات، میوه جات، لبنیات، غذاهای پر پتاسیم و مصرف سه بار در هفته ماهی، مصرف روغن مایع بویژه روغن‌های گیاهی به جای روغن‌های حیوانی تاکید می شود  و تغییر سبک زندگی و ماشینی شدن زندگی در کم تحرکی افراد موثر است .

ورزش و کم تحرکی از عوامل خطر ساز ابتلا به این بیماری است. ورزش روزانه و منظم، پیاده روی به مدت نیم ساعت، شنا، دویدن متوسط و دوچرخه سواری از بروز بیماری قلبی پیشگیری می‌کند. ورزش علاوه بر این، سبب کاهش میزان قند و چربی خون و کنترل بیماری قلبی می‌شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.