665

فرد عقرب‌زده را تکان ندهید

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

فرد گزیده‌شده را باید تا حد امکان از تحرک بازداشت و منطقه فوقانی محل گزیدگی را با کش یا چیزی شبیه آن بست تا جریان خون را محدود و نه قطع کند.

با توجه به شرایط اقلیمی ایران و وجود بندپایان، حشرات و مارهای مختلف در نقاط گوناگون برخی عارضه ها که مسافران را درگیر بیماری‌ها می‌کند توسط این گونه موجودات به انسان منتقل می‌شود به خصوص در مناطق جنوبی مثل استان خوزستان، مناطق مرکزی، کاشان و برخی مناطق شمالی کشور.

بسیاری از عقرب‌ها و نیش‌زدگی های عقرب‌های خطر جانی ندارند اما باید افراد عقرب گزیده را به اولین مرکز اورژانس که دارای پروتکل برای درمان این عقرب‌گزیدگی‌ها هستند رساند تا اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

در صورت مراجعه به اورژانس ها این اورژانس‌ها در صورت لزوم به بیمار آنتی توکسین مار یا عقرب مورد نظر را تزریق می‌کنند و در غیر این صورت اقدامات درمانی و پزشکی لازم را انجام خواهند داد.

از اجرای توصیه‌های غیرکارشناسانه افراد غیرآگاه و محلی پرهیز کنند و تنها توصیه‌های افرادی را عملی کنند که پزشک باشد یا به اقدامات لازم پزشکی احاطه کامل داشته باشد.

در خصوص گزیدگی عقرب و مار توصیه می شود که قسمت بالای محل گزیدگی را با کش یا چیزی شبیه این بست تا اینکه تا حدی از گردش خون فرد در بدن و در نتیجه انتشار سم جلوگیری شود ولی باید توجه داشت نباید محل مورد نظر را به حدی محکم بست که خون‌رسانی به اندام مورد نظر مختل شود.

پس از بستن منطقه فوقانی محل گزیدگی،‌ محل گزیدگی را با نشتر زخم کرد و خون داخل را مکش کرد تا سموم به حداقل برسد تا احتمال عوارض ناشی از سم را در بدن به حداقل برساند هر چند که در سال‌های اخیر تاثیر این اقدام مورد تردید واقع شده است و از طرف دیگر ممکن است نشتر مورد استفاده به میکروب کزاز آلوده باشد و فرد را به بیماری مبتلا کند.

فرد را نباید حرکت داد زیرا در صورت حرکت فرد جریان خون در بدن شدت یافته و سم منتقل می‌شود بنابراین برای جابجا کردن فرد گزیده شده باید از برانکارد استفاده کرد.

از آنجا که معمولاً نوع عقرب گزنده فرد مشخص نمی‌شود این سرم‌های موجود در منطقه دارای پادزهرهای مربوط به چند عقرب گوناگون هستند ضمن اینکه موجودات گزنده هر منطقه مشخص است.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.