307

آنچه باید درباره «آنافیلاکسی» بدانید

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

آنافیلاکسی  واکنش سریع و شدید بدن به برخی مواد غذایی و دارویی عنوان می شود  که در صورت عدم درمان به موقع می‌تواند جان فرد را به خطر اندازد.

آنافیلاکسی واکنش شدید بدن به برخی مواد خوراکی، دارویی، گزش حشرات و گرده گیاهان است. این نوع واکنش در مدت چند دقیقه و یا حتی چند ثانیه شروع شده و در مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به اوج خود می‌رسد و پس از چند ساعت نیز فروکش می‌کند و چنانچه این نوع واکنش بی‌اهمیت گرفته و برای درمان فوری آن اقدام نشود می‌تواند زندگی فرد را به خطر اندازد.
آنافیلاکسی می‌تواند در پی حساسیت به برخی غذا‌ها و چاشنی‌ها از جمله تخم مرغ، باقلا، لوبیا، غذاهای دریایی و ادویه جات، حساسیت به آجیل‌ها از جمله بادام زمینی، حساسیت به برخی دارو‌ها از جمله آسپرین‌ها و پنی سیلین‌های تزریقی و واکسن‌ها، حساسیت به گزش و نیش حشرات از جمله زنبور عسل، زنبور قرمز و زرد، مورچه‌های آتشین و عنکبوت‌ها و نیز حساسیت به گل و گرده گیاهان ایجاد شود.

سرفه، تنفس صدادار، تنگی نفس، احساس سفتی و ورم گلو، احساس فشردگی در قفسه سینه در مورد نیش و گزش حشرات، تورم، درد و خارش شدید موضع یا کل بدن  از جمله علام واکنش آنافیلاکسی عنوان می شود. هر چه علائم سریع‌تر ظاهر شود، واکنش‌ها می‌تواند جدی‌تر و خطرناک‌تر باشد.

در زمینه گزش و نیش حشرات باید به سرعت نیش را بیرون آورده و محل گزیده شده را با آب و صابون به منظور پیشگیری از عفونت شست و شو داد.

استفاده از آبلیمو و سرکه در محل نیش به منظور کاهش تورم و خارش توصیه می‌شود و با گذاشتن یک تکه یخ بر روی محل زخم تا حد زیادی درد افراد کم خواهد شد. زدن پماد یا کرم هیدروکورتیزول در محل گزش نیز توصیه می‌شود. چنانچه خارش در تمام نقاط بدن احساس شود فرد دچار آلرژی وسیع شده که در این گونه موارد باید مصدوم را به سرعت به مراکز درمانی انتقال داده و تحت نظر پزشک از آمپول‌های اپی نفرین و کلرفنیرآمین استفاده کرد.

افرادی که به نیش حشرات و گزش آن‌ها واکنش‌های شدید دارند، حتما کارت شناسایی پزشکی خود را همراه داشته باشند و هنچنین لازم است قبل از تزریق پنی سیلین، تست حساسیت انجام شود. تزریق این دارو باید تحت نظر پزشک صورت گیرد و در صورت بروز واکنش حساسیتی باید داروهای تزریقی ضد آلرژی در دسترس باشد.

در صورت مشاهده علائم شدید آنافیلاکسی در مصدوم که منجر به قطع تنفس مصدوم شده است، باید در اولین اقدام با اورژانس تماس گرفته و سپس تنفس دهان به دهان را شروع کرد. این تنفس برای افراد بزرگسال باید ۱۲ تا ۲۰ تنفس در دقیقه، برای خردسالان تا سن ۸ سالگی ۲۰ تا ۲۵ بار در دقیقه و برای نوزادان نیز ۲۵ تا ۵۰ بار با استفاده از فوت و نه هوای داخل ریه، انجام شود.

در صورتی که مصدوم نبض هم نداشته باشد باید ماساژ قلبی را اضافه کرد، بصورتی که در افراد بزرگسال ۳۰ بار ماساژ در مرکز سینه به عمق پنج سانتی م‌تر، در خردسالان ۳۰ بار ماساژ به عمق سه سانتی متر در مرکز سینه و در نوزادان ۳۰ بار ماساژ با استفاده از دو انگشت به عمق یک تا دو سانتی متر در زیر خط فرضی بین دو سینه نوزاد تا رسیدن نیروهای اورژانس انجام داد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.