593

مصرف مسکن،‌ میگرن را پایدار می‌کند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

خیلی‌ها به محض روبه‌رو شدن با دردها و ناراحتی‌های جسمی، آن را به مشکلات اعصاب و روان ربط می‌دهند و می‌گویند حتما عصبی شده‌اند که چنین درد و بیماری‌ به سراغ‌شان آمده است.

البته برای این گروه از افراد خیلی هم فرقی نمی‌کند چه بیماری‌ را به وضع اعصاب ربط دهند، چون فکر می‌کنند مشکلات اعصاب و روان می‌تواند بر همه سیستم‌های بدن اثر بگذارد؛ از درد پا و کمر گرفته تا اختلال دستگاه گوارش.

در میان همه این دردها و ناراحتی‌ها، سردرد هم خیلی وقت‌ها به اختلالات اعصاب و روان نسبت داده می‌شود و کسانی که از این مشکل رنج می‌برند، فقط به ناراحتی‌های عصبی فکر می‌کنند. در نتیجه طبیعی است برای درمان این مشکل هم قدم از قدم برندارند و خیلی ساده بگویند چون عصبی شده‌اند، سرشان هم درد گرفته و حالا باید این درد را تحمل کنند. در صورتی که همه انواع سردردها، عصبی نیست و سردردهای عصبی هم درمان خاص خودش را دارد.

انواع سردردهای مزمن

اگر فقط گاهی دچار سردرد می‌شوید، شرایط فرق می‌کند، اما اگر مدت‌هاست سردرد دارید و چند سالی است چنین دردهایی را تجربه می‌کنید، باید به فکر باشید و برای درمان مناسب اقدام کنید. البته سردردها هم انواع مختلفی دارد که براساس نوع آنها، باید روش درمان مناسب را هم در پیش گرفت.

سردردهای مزمن که سال‌ها یا ماه‌ها فرد را درگیر می‌کند و برای مدتی طولانی ادامه می‌یابد، به دو دسته کلی سردردهای تنشی و سردردهای میگرنی تقسیم می‌شود.

البته زمانی که درباره انواع سردردها صحبت می‌شود، خیلی‌ها به اشتباه تصور می‌کنند سردردهای تنشی همان سردردهای عصبی است که استرس‌ها و ناراحتی‌های روحی زمینه‌ساز ایجادشان خواهد بود،  در حال حاضر مشخص شده این مطلب درست نیست و سردردهای تنشی به این موارد ارتباطی ندارد. سردردهای تنشی بر خلاف آنچه در گذشته تصور می‌شد، با مشکلات روحی یا عوامل محیطی ارتباط ندارد و خودش بدون ارتباط با این مسائل ایجاد می‌شود. این نوع سردردها که به صورت فشاری احساس می‌شود، پس از گذشت مدتی به نسبت طولانی (چند ساعت تا چند روز) برطرف خواهد شد.

محرک‌های محیطی زمینه‌ساز بروز میگرن

سردردهای تنشی ارتباطی با تنش‌ها و مشکلات روحی ندارد، سردردهای میگرنی برخلاف دسته اول سردردها با مشکلات روحی و عصبانی و ناراحت‌شدن در ارتباط است. بر همین اساس، کسانی که دچار این نوع سردرد هستند و میگرن دارند باید به این موضوع توجه داشته باشند که هنگام ناراحتی یا عصبانیت، سردرد را تجربه خواهند کرد.

این افراد ممکن است زمانی که در معرض محرک‌های محیطی مانند بوی تند، نور شدید، باد کولر، گرما یا سرما قرار ‌گیرند نیز دچار سردرد شوند. بنابراین یکی از ویژگی‌های میگرن این است که با عاملی در ارتباط است و موارد مختلفی مانند عصبانیت، ناراحتی، محرک‌های محیطی و… می‌تواند در ایجاد این نوع سردرد موثر باشد.  به طور خلاصه می‌توان چنین گفت سردردهای تنشی با هیچ عاملی ارتباط ندارد و برخلاف آن، سردردهای میگرنی اغلب با مسائل محیطی در ارتباط است. به همین ترتیب مشخص می‌شود سردردهایی که به عنوان سردردهای عصبی میان مردم شناخته‌شده، همین سردردهای میگرنی است.

سردردهای میگرنی ارثی است و عوامل ژنتیکی در بروز آن دخالت دارد. به طوری که کسانی که به میگرن مبتلا می‌شوند، معمولا در خانواده‌شان هم کسی با این بیماری روبه‌روست.

سردردهای میگرنی اغلب از سنین نوجوانی یا جوانی شروع می‌شود و به‌تدریج شدت آن افزایش می‌یابد تا زمانی که در سنین بالاتر به طور خود به خود بهبود پیدا کند.  به عنوان نمونه، سردردهای میگرنی خانم‌ها در سنین یائسگی کمتر می‌شود و آقایان هم در همان سنین سردردهایشان کمتر خواهد شد.

البته خیلی از کسانی که میگرن دارند، مصرف قرص‌های مسکن را راه‌حلی برای برطرف‌کردن درد و مشکل‌شان می‌دانند و فکر می‌کنند اگر چند عدد از این قرص‌ها بخورند، مشکل‌شان حل می‌شود.سردردهای میگرنی اغلب با گذشت زمان بهبود پیدا می‌کند مگر در شرایطی که فرد مبتلا به میگرن به اشتباه برای برطرف‌کردن درد، هر روز از مسکن‌ها استفاده کند. در حقیقت، این افراد اگر در مصرف مسکن زیاده‌روی کنند، سردردشان در هر دوره بیشتر از قبل خواهد شد.

مصرف متعادل و منطقی مسکن‌های معمولی که برای کاهش هر نوع دردی از آنها استفاده می‌شود، می‌تواند به این افراد هم کمک کند ولی زمانی که تعداد زیادی از این داروها مصرف شود، سردردهای میگرنی کنترل نخواهد شد و حتی تا سنین بالاتر هم فرد دچار سردردهای خیلی شدید خواهد بود.

برای درمان سردردهای میگرنی، داروهای موثری وجود دارد که می‌توان از آنها کمک گرفت و درد را بهبود بخشید. بنابراین کسانی که دچار میگرن هستند، حتما باید به پزشک مراجعه کرده و براساس نظر او از داروهای مورد نیاز استفاده کنند تا سردردشان برطرف شود. زیرا مصرف این داروها در بسیاری از موارد می‌تواند براحتی درد را تسکین دهد و میگرن را کنترل کند.

کسانی که مدت‌هاست با احساس خستگی، گرسنگی، بوی تند، ناراحتی، اضطراب، نور شدید و… دچار سردرد می‌شوند، توصیه می‌شود : اگر این سردردها فقط یکی دو بار در ماه اتفاق می‌افتد، مصرف مسکن‌ها مشکل‌ساز نخواهد بود ولی اگر سردرد بیشتر از یکی دو بار در ماه است و تشدید شده، حتما باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا سردردهای میگرنی را بسادگی می‌شود کنترل کرد، اما به شرط این که روش صحیح را در پیش بگیرید و بیش از حد از مسکن‌ها استفاده نکنید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.