Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
تشخیص سل با آزمایش خون!
852

تشخیص سل با آزمایش خون!

|
1 دیدگاه

سل اغلب ریه ها را درگیر می کند ولی سایر قسمت های بدن نظیر مغز، کلیه ها و مهره ها نیز درگیر می شوند.

در فرد مبتلا به سل در هنگام سرفه و عطسه قطرات تنفسی حاوی باسیل پخش می شوند که با استنشاق این ذرات، افراد سالم را نیز مبتلا می کند.به واقع، همه افراد آلوده شده به باکتری سل بیمار نمی شوند.

دو مرحله سل نهفته و سل فعال در بیماری سل دیده می شود.در سل نهفته بیمار احساس ناخوشی ندارد و هیچ علامتی نیز ندارد، این افراد آلوده به باسیل هستند ولی سل فعال ندارند.

در بعضی افراد باسیل سل بر سیستم ایمنی افراد غلبه می کند و باسیل شروع به تکثیر می کند و سل نهفته به سل فعال تبدیل می شود.در سال ۲۰۱۴، سازمان جهانی بهداشت از دانشمندان خواست تا آزمایش های بهتری را برای تشخیص سل فعال ابداع کنند.

پوروش خاطری’ از دانشگاه استنفورد و سرپرست تیم تحقیق گفت: این بیماری ۲۴۰ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا می کند.آزمایش خاطری ۸۶ درصد ضریب موفقیت در کودکان دارد و تشخیص عفونت های سل در بیماران مبتلا به اچ.آی.وی نیز از دیگر قابلیت های این آزمایش است.

این آزمایش در مورد اغلب مبتلایان به سل نهفته و یا افرادی که واکسن سل زده اند، نتیجه مثبت اشتباه ندارد و به گفته محققان، روند تشخیص و درمان سل را متحول می کند.

زیرا در مورد بیمارانی نیز که در حال سپری کردن دوران نقاهت هستند، دقیق است و به پزشکان کمک می کند که تاثیر درمان های خود را رصد و کنترل کنند.

محققان خاطرنشان کردند که انجام این آزمایش نسبتا ساده است و می تواند در مکان های روستایی و دورافتاده نیز انجام شود.
گرچه روش فعلی گردآوری خلط بیماران مشکوک در تشخیص این بیماری کمک می کند، اما تداوم نظارت ها در این زمینه با بهبودی بیماران دشوار می شود.

در این مطالعه جدید، سه ژن انسانی شناسایی شدند که نحوه تغییر بیان آنها، حضور سل فعال را نشان می دهد. محققان کارآیی این آزمایش را از طریق بررسی هزار و ۴۰۰ نمونه خون انسان راستی آزمایی کردند.

[click_like post_id='27341']

از این نویسنده

یک دیدگاه

توسط: نوید

بررسی موثر بودن واکسن سل در خون چگونه است؟
آیا امکان دارد “اثر واکسن سل در خون” با “سل نهفته” اشتباه تشخیص داده شود؟
آیا اثر واکسن سل در خون با میکروب سل نهفته در آزمایش خون قابل تمایز است؟
درمان سل نهفته در چه افرادی ضروری است؟
چه مقدار میکروب سل در خون، سل نهفته تشخیص داده خواهد شد؟ لطفا بر اساس اندازه گیری آزمایشگاهی مقدار را بگویید.

متشکرم

لطفا جواب را همینجا منتشر کنید.

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.