307

روش کنترل مطلوب «قندخون» در دیابتی‌ها

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

درمان‌های مختلفی برای کنترل دیابت وجود دارد.

تشخیص دیابت با دو روش قابل انجام است که بررسی میزان هموگلوبین A۱C به عنوان معرف و معدل میزان کنترل قند خون در ۳ ماه اخیر بیمار، یکی از این روش‌هاست. در این روش عدد کمتر از ۷ به عنوان اهداف درمانی قلمداد می‌شود.

میزان قند خون ناشتا  راهکار دیگری برای بررسی دیابت است .  تعریف دیگری که برای دیابت کنترل نشده وجود دارد، این است که اگر بیمار دیابتی باوجود مصرف دارو، قند خون ناشتایش بیش از ۱۲۰ و قند دو ساعت پس از ناشتا بالا‌تر از ۱۸۰ باشد، در محدوده حداقلی دیابت کنترل نشده تعریف می‌شود و باید برای رسیدن به نتیجه بهتر برای او اقدماتی انجام داد.

اقدماتی  که برای رسیدن به کنترل مطلوب قند خون در بیماران دیابتی باید انجام شود چنین است . در مرحله نخست باید شرح حال از نحوه روند زندگی بیمار گرفته و سپس میزان داروی مصرفی و زمان مصرف آن را جویا شد؛ چراکه برخی از بیماران ممکن است در میزان دارو یا زمان مصرف آن اشتباه کنند و این خود باعث عدم کنترل صحیح می‌شود.

همچنین باید به بیمار دیابتی تاکید شود که حداقل پنج روز در هفته ۲۰ دقیقه پیاده‌روی داشته باشد و به رژیم غذایی خود بیش از پیش توجه کند.

متاسفانه یکی از بزرگ‌ترین باورهای غلط آن است که بیمار دیابتی باید از مصرف هرگونه مواد غذایی پرهیز کامل داشته باشد. این باور نه تنها نادرست است بلکه در بسیاری از موارد باعث بروز عوارض دیگری می‌شود که مهم‌ترین آن حملات افت قند خون است.

بیمار دیابتی روزانه باید به دفعات اما محدود غذا مصرف کند. بهترین الگو شامل صبحانه، میان وعده ساعت ۱۰ صبح (میوه و یک عدد بیسکوییت سبوس‌دار)، ناهار، عصرانه (کمی نان، پنیر و سبزی یا تعداد محدودی انجیر خشک)، شام و هنگام خواب نیز ترجیحا ۲ تا ۳ عدد خرما همراه با نصف لیوان شیر پاستوریزه کم چربی است. تا به این ترتیب فرد خواب خوبی داشته باشد و از حملات هیپوگلیسمی در خواب نیز مصون بماند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.