1721

آیا می دانید عوارض داروهای ضد آسم چیست ؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

متداولترین و مؤثرترین درمان برای پیشگیری و تسکین آسم استنشاق داروی آن است. داروی آسم به وسیله دستگاه کوچکی در دهان اسپری می شود.

اسپری این دارو باعث میشود که دارو به سرعت از طریق مجاری هوایی وارد ریه شده و بیماری را تسکین میدهد.

نکته:

۱) افراد مبتلا به آسم، گاهی اوقات در نیمه های شب از خواب بیدار میشوند که ناشی از علایم بیماری است. این شرایط ممکن است به علت کنترل بد یا درمان نامناسب بیماری باشد.

۲) اغلب در کارگران هنگام مرخصی و تعطیلات علایم بیماری بهبود مییابد ولی هنگام بازگشت به محل کار بدتر میشوند. این افراد باید دقت کنند که در محل کارشان احتمالا مادهای وجود دارد که نسبت به آن حساسیت دارند.

عوارض داروهای آسم:

افراد سالخورده باعث بروز عوارضی نظیر ناراحتیهای زیر میشوند:

کبود شدن سریع و آسان پوست در اثر فشارهای جزیی
ایجاد برفک در دهان
گرفتگی صدا
آب مروارید در چشم (کاتاراکت)

 ۵% از بیمارانی که از اسپریهای استروئیدی (کورتون دار) استفاده می کنند از سوزش و خشک شدن دهانشان شکایت دارند. (گاهی اوقات این وضعیت به علت برفک دهان ایجاد می شود)

۵% از کسانی که از اسپریهای استروئیدی استفاده میکنند از گرفتگی صدایشان شاکی هستند مخصوصاً افرادی که از صدایشان استفاده بیشتری می کنند مثل معلم ها و تلفنچی ها

هنوز تأثیر این داروها در ایجاد یا تشدید عارضهای پوکی استخوان به اثبات نرسیده است.عوارضی موضعی این اسپریها را میتوان با شستوشوی دهان با آب پس از هربار مصرف دارو کاهش داد.

استفاده از دستگاههای اسپیسر تا حد زیادی از انباشته شدن داروی اسپری شده در دهان جلوگیری میکند و در نتیجه عوارض ناشی از انباشتگی دارو در دهان را کاهش میدهد.

براساس شواهد موجود، استفاده ی مداوم از اسپریهای استروئیدی در معدودی از کودکان مصرف کننده باعث کاهش یا توقف رشد طبیعی آنها میشود. اما همین کودکان پس از رسیدن به سن بلوغ به نحو شگفت انگیزی تأخیر رشد خود را جبران میکنند.

تأثیر منفی علایم بیماری آسم بر روند رشد کودکان بیشتر قطعی تر و شایع تر از تأثیر منفی داروهای استروئیدی میباشد.

نحوه اثر داروها در آسم داروهای پیشگیری کننده و داروهای تسکین دهنده به روشهای متفاوتی اثر خود را میگذارند. داروهای پیشگیری کننده باعث کاهش التهاب در مجاری هوایی میشوند و بنابراین موجب کم شدن حساسیت پذیری آنها میگردند.

داروهای تسکین دهنده با شل کردن عضلات دیواره مجاری هوایی باعث می شوند که مجاری گشاد شده و راه برای عبور هوا بازشود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.