Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
دلیل تغییر رنگ لثه ها
757

دلیل تغییر رنگ لثه ها

|
0 دیدگاه

به‌طورکلی، تغییر رنگ دهانی به حالتی گفته می‌شود که بافت‌های داخلی دهان، ازجمله لثه‌ها، رنگ طبیعی خود، که صورتی روشن است را از دست بدهند. تغییر رنگ لثه بر اثر رسوب و نشست مواد رنگی مختلف روی سطح یا داخل بافت لثه ایجاد می‌شود.

علت این موضوع می‌تواند تغییرات فیزیولوژیک بدن یا بیماری های لثه باشد. تغییر رنگ لثه ممکن است بر اثر عاملی کوچک و جزئی یا بر اثر یک بیماری سیستمی‌ مهم باشد. درواقع در برخی از موارد ممکن است تغییر رنگ لثه یکی از اولین نشانه‌های یک بیماری خطرناک باشد؛ بنابراین تغییر رنگ لثه‌ها نیازمند رسیدگی و بررسی توسط پزشک است و با مشاهده تغییر کردن رنگ لثه لازم است حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.

 علت‌ها و دلایل سیاه یا سفید شدن (تغییر رنگ) لثه‌ها

داشتن طرح لبخند زیبا و داشتن دندان‌های سالم فکر می‌کنید، به احتمال زیاد، دندان‌هایی به سفیدی مروارید و لثه‌های سالم به رنگ صورتی روشن در ذهن شما نقش می‌بندد؛ در اصلاح طرح لبخند تغییر رنگ لثه‌ها به سیاهی، کبودی، یا سفیدی برایتان ناخوشایند و نگران‌کننده است. در برخی موارد تغییر رنگ لثه امری طبیعی است اما در مواردی هم نشانه‌ی یک وضعیت جدی و خطرناک و نیاز به رسیدگی فوری درمانی دارد. در ادامه به بررسی اصلی‌ترین دلایل تغییر رنگ لثه‌ها می‌پردازیم.

تیره بودن لثه‌ها به‌طور ژنتیکی

یکی از دلایل داشتن لثه‌های تیره‌رنگ، نوع تعادل طبیعی رنگ‌دانه‌های پوست در بدن شخص است. همان‌طور که رنگ پوست افراد مختلف است، رنگ لثه‌ها نیز می‌تواند به‌طور طبیعی مختلف باشد. در بسیاری از افرادی که کاملاً سفیدپوست نیستند، ممکن است لثه‌ها دارای لکه‌های تیره‌رنگ باشد یا به‌طورکلی به رنگ صورتی روشن نباشد. علت این امر بالا بودن میزان ملانین در پوست و بافت‌های بدن شخص است و در این صورت تیره بودن رنگ لثه، درست مانند تیره بودن رنگ پوست، امری طبیعی است.

مصرف سیگار و برخی داروهای خاص

مصرف سیگار، مصرف برخی داروهای خاص مانند ماینوکسیدل، داروهای ضدافسردگی تری سایکل و همچنین داشتن پرکردگی دندان با مواد رنگی (مانند آمالگام) و روکش فلزی باعث تغییر رنگ لثه‌ها می‌شود. درصورتی‌که بعد از شروع مصرف دارویی متوجه تغییر رنگ لثه‌های خود شدید، با پزشک خود تماس بگیرید و این موضوع را با او در میان بگذارید تا در صورت امکان داروی دیگری را جایگزین کند.

برخی بیماری‌ها و مشکلات

و اما دلایل دیگری نیز می‌تواند برای تغییر رنگ لثه وجود داشته باشد که این دلایل خطر بیشتر و جای نگرانی دارند. اولین بیماری خطرناک بیماری نکروز می‌باشد که باعث نابودی سلول‌های بافت لثه، لیگامان‌های پیرامونی دندان‌ها و لایه استخوانی نازک تشکیل‌دهنده‌ی فک می‌شود. در این حالت سیاه شدن لثه به علت مرگ سلول‌های لثه ایجاد می‌شود. نکروز لثه وضعیت خطرناکی است که سایر علائم آن شامل خونریزی لثه، درد و بوی بد دهان می‌باشد. علاوه بر عدم رعایت بهداشت دهان، استرس، سیگار کشیدن، عفونت ویروسی و ایدز از دلایل این بیماری هستند. درصورتی‌که این بیماری درمان نشود به بافت‌های زیرین و استخوان‌ها نفوذ می‌کند و وضعیت بسیار جدی و خطرناکی را ایجاد می‌کند. راه درمان نکروز لثه حاد مصرف آنتی بیوتیک و بریدن بافت‌های مرده در لثه توسط جراحی است.

 

[click_like post_id='27465']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.