867

ریه سیاه کارگران معادن زغال سنگ قابل درمان است؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

ریه ی سیاه (پنوموکونیوز) زخم بافت ریه است که در اثر مجاورت طولانی مدت با ذرات زغال سنگبه وجود می آید. این بیماری بیشتر در سن بالای چهل سال و نیز بیشتر در مردان، به خاطر خطر بالای کار شایع میباشد.

معمولاً این بیماری بر اثر مجاورت با ذرات ذغال سنگ به وجود می آ ید. پنوموکونیوز کارگران معدن زغال سنگ یک بیماری جدی ریه ای است. چون به علت استنشاق ذرات ذغال سنگ به وجود می آید و ذرات در طی سال ها به تدریج باعث ایجاد زخم در ریه میشوند که در نهایت به تنگی نفس پیشرونده و ناتوان کننده منتهی خواهد شد.

شدت بیماری بستگی به میزان مجاورت فرد باغبار زغال سنگ دارد. پنوموکونیور در ابتدای بیماری رایجی درمناطق دارای معدن زغال سنگ ہود أماامروزه به علتکاهش این وضعیت و بهبود ایمنی، این بیماریدر کشورهای پیشرفته به ندرت دیده میشود.

علل ریه سیاه چیست؟

علت این بیماری استنشاق ذرات ریز در غبار زغال سنگ است، ذرات غباری مانند زغال سنگ استنشاق شده، به ریه ها و از آنجا به کیسه های هوایی وارد می شوند و در طی مجاورت طولانی ذرات غبار باعث تحریک بافت ریه میشوند.

این بیماری پنوموکونيوز ساده نامیده میشود. ادامه ی مجاورت ہا غبار زغال سنگ منجر به یک عارضه ی جدی تر  می شود که فیبروز پیشرونده ی حجیم  نامیده می شود. در این عارضه بافت ریه به شدت دچارزخم میشود.

اگر غبار زغال سنگ حاوی ذرات سیلیس باشد، این عارضه باز هم بدتر می شود. مصرف سیگار نیز باعث پیشرفت سریع این عارضه میگردد.

علائم ریه سیاه کدامند؟

اگرچه این بیماری در ابتدا هیچ علامتی ایجاد نمی کند، علایم بعدی پنومو کونیوز ساده و PMF که در طی سال ها به وجود میآیند عبارتند از:

سرفه حاوی خلط سیاه رنگ،

تنگی نفس در هنگام فعالیت که به طور پیشرونده شدت مییابد.

افراد مبتلا به پنوموکونیوز ساده یا PMF همچنین مستعد ابتلا به بسیاری از بیماری های ریه مثل برونشیت مزمن و سل میباشند،

کارگران معدن زغال سنگ که، مبتلا به آرتریت رومانوئید هستند ممکن است دچار سندرم کاپلان شوند که در آن ندول های ملتهب در بافت ریه به وجود می آیند. با پیشرفت پنوموکونیوزPMF، تنگی نفس شدیدتر شده تا این که در نهایت به نارسایی ریه منجر می شود.

اقدامات درمانی ریه سیاه 

شما بایستی از سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض ذرات زغال سنگ جداً دوری کنید. اگر دچار پنوموکونیوز ساده هستید و در معرض دیگر ذرات قرار ندارید،

درمان لازم نمی باشد چونبیماری توسعه نخواهد یافت. اگر شما PMF دارید، علایم ممکن است حتی پس از ترک محیط نیز بدتر گردند. هرچند درمان کاملی برای PMF وجود ندارد اما پزشک ممکن است برای شما داروهای گشادکننده ی نایچه ها یا اکسیژن درمانی را تجویز کند تا بتواند عوارض بیماری را تسکین دهد.

شما همچنین ممکن است نیاز به فیزیوتراپی سینه به طور مداوم داشته باشید تا مخاط اضافی را از مسیرهای هوایی، خارج کنید.

پیشگیری از بیماری ریه سیاه

در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، مقرراتی برای صنایع معادن زغال سنگ مثل نیاز به تهویه کافی در محل کار و سایر وسایل ایمنی وجود دارد. ماسک های صورت و وسایلی که ذرات را کنترل میکنند نیز ممکن است برای افرادی که در زیرزمین کار میکنند لازم باشد.

کارگرانی که در معرض ذرات زغال سنگ قرار دارند بایستی هر چند سال یک بار عکس برداری ریوی را انجام دهند تا وجود پنوموکونیوز ساده مورد بررسی قرار گیرد، قبل از این که به PMF| تبدیل گردد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.