859

مضرات مصرف سیگار

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سیگار کشیدن عملی است که در آن ، معمولا دود حاصل از سوختن توتون یا تنباکو توسط فرد مصرف کننده استنشاق می شود.

مضرات مصرف سیگار

– نیکوتین موجود در سیگار اعتیاد آور است و فرد سیگاری به دلیل داشتن اعتیاد، به آسانی و به یکباره قادر به ترک آن نخواهد بود.

– کشیدن سیگار موجب بروز سرطان ریه، آمفیزم(انسداد ریوی) و بیماری های قلبی می شود.

– بیماری آلزایمر از دیگر عواقب ناشی از مصرف سیگار است.

– سیگار کشیدن موجب آسیب رساندن به عروق و لخته شدن خون و در نتیجه باعث افزایش خطر سکته مغزی می شود.

– مصرف سیگار یکی از دلایل مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ است.

– در جوانان مصرف سیگار ممکن است باعث بروز افسرگی شود.

– نتیجه برخی از تحقیقات نشان دهنده ارتباط مستقیم بین سیگار و مشکلات تیروئید است.

– سیگار کشیدن میزان ایمنی بدن را پایین می آورد و این امر باعث بروز بیماری های متعددی می گردد.

– تحقیقات نشان داده اند که جدا از سن یا مسائل ژنتیکی، سیگار کشیدن بر روی تاسی و ریزش مو نیز تأثیر بسزائی دارد.

– مصرف سیگار باعث بوجود آمدن چین و چروک شده و موجب سرعت بخشیدن به روند پیری طبیعی پوست می شود. نیکوتین موجود در سیگار، باعث تنگ شدن رگ های خونی در بیرونی ترین لایه پوست و اختلال در جریان خون می شود.

در نتیجه جریان خون در این لایه ها به درستی صورت نمی گیرد و مواد مغذی، اکسیژن و ویتامینهای لازم مانند ویتامین A به این قسمتها نمی رسد و همین امر موجب پیری زودرس و بوجود آمدن چین و چروک پوست می شود.

– نیکوتین و مواد سمی موجود در سیگار با تولید رادیکال های آزاد به سلول ها، اعضاء و هورمون های مسئول در تشکیل استخوان حمله کرده و آسیب های جدی به بافت آنها وارد می کند و در نهایت فرد به پوکی استخوان مبتلا می شود.

این خطر در زنانی که در سالهای یائسگی خود قرار دارند به مراتب بیشتر است.

– کشیدن سیگار خطر ابتلا به سندرم SIDS را که سندرم مرگ ناگهانی کودک است را بالا می برد و به همین دلیل زنان باردار از مصرف آن باید خودداری کنند.

– قرار گرفتن در معرض دود سیگار خطر ابتلا به کولیک در نوزادان را بالا می برد. این حالت از بدو تولد شروع شده و تا حدود ۵ تا ۸ هفتگی کودک به اوج خود می رسد.

از علائم کولیک می توان تحریک پذیری، گریه های متداوم، قرمز شدن صورت، مشت گره کرده، کشیدن پاها و فریاد کشیدن را نام برد.

– تحقیقات نشان داده که دود تنباکو و توتون سطح هورمون های موتیلین را در روده افزایش می دهد و این عمل انقباضات معده و روده را افزایش داده که این امر نیز می تواند باعث بروز کولیک در نوزادان شود.

– مصرف سیگار خطر ابتلا به ناتوانی های جنسی را افزایش می دهد.

– افراد سیگاری چهار برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر کوری چشم قرار دارند. این امر به دلیل بیماری دژنراسیون (Degeneration) وابسته به سن ماکولا است که در آن ماکولا که لکه زرد چشم خوانده می شود،

مسئولیت اعمالی چون خواندن، تشخیص چهره ها و تماشای تلویزیون را دارد، تخریب شده و یک نقطه کور در مرکز میدان بینایی ایجاد خواهد شد اما دید محیطی در این حالت بدون تغییر باقی می ماند.

– معده افراد سیگاری به دلیل کاهش مقدار تولید موکوس(mucus) یا همان مخاط معده، ۲ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به زخم معده قرار دارد. (موکوس یا مخاط معده ماده ای ژله ای مانند است که معده را در برابر اسید معده محافظت می کند.)

– سیگار کشیدن به غیر از ایجاد مشکلات سلامتی، فرد را با مشکلات اجتماعی نیز روبرو می کند. به عنوان مثال، لباس های فرد سیگاری بوی نامطبوع می گیرد یا باعث می شود دندان های فرد سیگاری زرد و زشت جلوه کند.

– از دیگر مضرات مصرف سیگار، مشکلات اقتصادی ناشی از خرید سیگار است.

مضرات استنشاق دود سیگار

هنگامی که شما دود سیگاری را که توسط فرد دیگر در حال مصرف است را استنشاق می کنید، دود توسط بازدم از مجاری اصلی شما، وارد ریه ها شده و شما تقریباً به همان مقدار از مواد شیمیایی را که توسط فرد سیگاری مصرف می شود را مصرف می کنید.

دود توتون و تنباکو حاوی بیش از ۴،۰۰۰ نوع ترکیبات شیمیایی مختلف است که ۵۰ نوع از آنها به عنوان ماده شیمیایی سرطان زا شناخته شده است.

مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۶ تأئید می کنند که در معرض دود سیگار قرار گرفتن که با نام سیگار کشیدن غیر ارادی یا غیر فعال شناخته می شود نیز، می تواند بر روی فرد اثر کشنده داشته باشد. هر چقدر میزان دود استنشاق شده بیشتر باشد خطرات ناشی از آن بیشتر است.

– آمار نشان می دهد که ۲۰% تا ۳۰% احتمال ابتلا به سرطان ریه و ۲۵% تا ۳۰% احتمال ابتلا به بیماری های قلبی در افراد غیر سیگاری بیشتر است.

– تعداد ۱۵۰،۰۰۰ تا ۳۰۰،۰۰۰ کودک زیر ۱۸ ماه، با استنشاق دود سیگار ، به عفونت دستگاه تنفسی مانند ذات الریه و برونشیت مبتلا شده اند که ۷،۵۰۰ تا ۱۵،۰۰۰نفر از آنها در بیمارستان بستری شده اند.

– بیش از ۴۰% از کودکانی که با مشکل حملات آسمی شدید به اورژانس مراجعه می کنند، والدین آنها سیگار مصرف می کنند.

– کودکان در معرض دود سیگار در خطر ابتلا به عفونت های گوش قرار دارند.

– افرادی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند احتمال مبتلا شدن به سرطان پستان و سرطان دهانه رحم در آنها بیشتر است.

توجه : مصرف سیگار برای تمامی گروه های خون O,A,B,AB مضر است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.