704

زکام را این گونه درمان کنید!

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

گریپ یا زکام که آن را ذات الریه هم می نامند. در اصطلاح گیاه درمانی اگر آبریزش از بینی به طرف خارج باشد زکام و اگر به طرف حلق و سینه سرازیر گردد به آن نزله گویند.

سرازیر شدن آن به طرف ریه باعث عفونت ریه و پایه ی اولیه بیماریهای ریه میگردد واین خود زمینه ساز بروز برونشیت، ورم ریه و سایر بیماری های ریوی میباشد.

زکام یا گریپ

زکام یا گریپ یکی از بیماریهای بسیار مُسری است و خیلی سریع شیوع مییابد. در فصل زمستان که هوا سرد و مرطوب می شود و درجه ی حرارت به سرعت تغییر میکند، این بیماری نیز بیشتر شیوع پیدا میکند.

گریپ، بیماری است که ابتدا با یک کسالت عمومی شبیه لرز، مورمورشدن بدن، سنگینی سر شبیه به سرگیجه، توأم با سرفه، عطسه و گاهی درد کمر و مفاصل شروع میگردد. آبریزش از چشم و بینی شخص شروع می شود و گاهی درجه ی حرارت بدن بالا میرود و گاهی ممکن است درجه ی تب شخصی حتی به ۴۰ نیز برسد.

میکروب گریپ به قدری ریز و ذره ای است که حتی با میکروسکوپ هم دیده نمی شود. ویروس گریپ در حلق و بینی وجود دارد. مرکز ازدیاد و نشو و نمای آن در بینی یا اطراف حلق و محل اتصال بینی و حلقی می باشد. هنگام عطسه زدن یا سرفه کردن در هوا پخش و پراکنده خواهد شد.

در صورتی که افراد دیگری با شخصں مبتلا  به گریپ، تماس پیدا کنند یا بااو معاشرت کنند یا هم خوراک شوند یا در جوار او زندگی کنند میکروب به آنان منتقل میگردد. در نتیجه آنان نیز مبتلا خواهند شد.

یک بیمار مبتلا به گریپ، در اثر عطسه و سرفه در مدت بسیار کمی می تواند عده ی بسیار زیادی را به این بیماری مبتلا سازد. لذا بهتر آن است که خود بیمار تا بهبودی کامل از ورود به اجتماعات خودداری کند در غیر این صورت از ماسک استفاده کند. از خوردن و آشامیدن در اماکن عمومی پرهیز کند.

از نزدیکی و معاشرت با دیگران دوری گزیند. و در اطاق یا محل بدون پنجره به استراحت بپردازد. اطاقی را که برای استراحت بیمار اختصاص می دهید باید بادگیر نباشد و انتقال هوا در آن برقرار نباشد، زیرا جابجایی هوا بر شدت بیماری می افزاید.

بهتر است محل استراحت بیمار به طور مداوم با بخار برگ اکاليپتوس ضدعفونى شود. عللی که در زیر شرح داده خواهد شد به ترتیب هر کدام عامل مؤثری برای امراض فوق الذکر میباشد که با مطالعه به خصوصیات آن می توان علت بیماری را تشخیص داد و در صدد معالجه آن برآمد.

اگر در یک نقطه از مجرای بینی عفونت ، دمل  یا کیسه ای چرکی تشکیل شده باشد هوای تنفس بدبو و عفونی می گردد و بوی آن از خارج به سهولت استشمام می شود. این بو در بیماری های زیر نیز احساس واستشمام خواهد شد.

۱- پوسیدگی و فساد اغشیه ی بینی،

۲- در فساد درونی جوف ها و جیب های حلقی،

۳- در تورم و عفونی شدن مخاط نایژه ها و برونشیت های سخت.

۴- در زخم و چرکی شدن مجاری تنفسی فوقانی،

۵- در فساد استخوان های بینی و فساد چرکی دندان ها و قانقرایای اغشیه ی بینی،

۶. در ذاتالریه و ذات الجنب های سخت قانقرایایی.

نکته ی مهم عبارت است از تشخیص موضع و محل فساد، برای این کار، ابتدا دهان و دندان ها، سپس بینی و مجرای ان را با دقت تفحص نموده، ملاحظه خواهید کرد که در فساد دندان ها محوطه ی دهان نیز عفن خواهد شد.

برای تعیین موضع حقیقی فساد باید به دفعات مجرای هر دو بینی را جداگانه مسدود و بوی آنها را استشمام کرد. هرگاه بوی بد از هر دو بینی استشمام شود عضو اصلی دستگاه ذم زدن یا شش مورد فساد شناخته خواهد شد.

ناگفته نماند که نباید به محض استشمام بوفوراً تشخیص ذاتالریه قانقرایایی را داد، زیرا غالبا در برونشیت های سخت، ترشحات درونی نایژه ها فاسد شده و ممکن است بوی نامبرده را تولید کند.

در حالت عادی بینی به مقدار کم و برای مرطوب نگاه داشتن سطح داخلی بینی ترشح رقیق دائماً تولید میکند. اگر زکام، سرماخوردگی و برونشیت ایجاد گردد، ابتدا ریزش اب بینی مشاهده شده و ازدیاد ریزش اب بینی همیشه یکی از علائم مهم بیماری محسوب می شود.

نوع و جنس ریزش آب بینی منوط به نوع بیماری و مخاط تولیدکننده ی آن است  به طور کلی ریزش آب بینی در تمام بیماریهای دستگاه دم زدن (بینی، جوفها، خشک نای، نایژه، نای، شش) موجود است و اگر از لوله ی گوارش (مانند گلوگاه، جیب های حلقی) و ندرتاً از سرخ نای و معده تولید شده باشد گاهی با خود ذرات غذایی و گاهی ذرات خون همراه خواهد داشت.

 درمان گیاهی زکام یا گریپ

 به عنوان درمان ۵۰ گرم گل بنفشه ی فرنگی خشک را در یک لیتر آب بجوشانید. ۱۵ دقیقه هم ان را دم کنید. سپس آب آن را با عسل شیرین کنید و هر روز ۳ تا ۵ فنجان به مرور در طول روز بنوشید.

دو عدد پیاز را خرد کنید و یک شب در نیم لیتر آب بخیسانید. نصف لیوان آن را بین غذای ظهر و نیم دیگر آن را شب بین خوردن شام بنوشید. این کار را ۸ روز تکرار کنید.

 یک شلغم را در یک لیتر شیر خرد کنید و بجوشانید بعد آن شیر را شیرین کرده و بنوشید. روزی ۳ بار تکرار کنید. بیست گرم ریحان خشک یا ۱۰۰ گرم برگ ریحان تازه را در یک لیتر آب سرد ریخته و بجوشانید.آب آن را صاف و شیرین کرده و بگذارید سرد شود. در طول روز به مرور جرعه جرعه بنوشید.

پانزده گرم برگ بو را با ۴۰ گرم پوست خشک نارنج بجوشانید. آب آن را صاف و شیرین کرده و در طول روز به مرور بنوشید. پنجاه گرم گل اسطو خدوس هندی را در یک لیتر شیرین کرده و هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک فنجان بنوشید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.