1304

علل خفگی و روش پیشگیری از آن

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

ضعیف شدن حرکات دم (نفس) و یا قطع کامل آنرا خفگی گویند. علائم خفگی غیر از قطع شدن تنفس؛ سرد شدن بدن، کبود شدن رنگ پوست و از کار افتادن قلب می باشد.

علل خفگی و روش پیشگیری  از آن

اگر علائم خفگی تازه ظاهر شده باشد می توان اقدام به رفع آن کرد. ولی چنانچه مدتی بگذرد ادامه ی حیات غیرممکن خواهد بود. حدود ۲۱٪ هوا را اکسیژن و ۷۵٪ آن را ازت و مقدار کمی از آن را ایندریک کربنیک تشکیل می دهد.

از این گازها تنها اکسیژن برای تنفس لازم است. اگرچه ازت به ظاهر بدون فایده به نظر میرسد، اما وجودش برای ما بسیار ضروری است. زیرا اگر انسان را در هوایی که اکسیژن خالص داشته باشد قرار دهند به زودی خواهد مرد.

علت آن است که اکسیژن زیاد سلول های بدن را میکشد. پس دانستید که وجود ازت برای کم کردن اثر زیان آور اکسیژن لازم و ضروری میباشد.

به همان اندازه که اکسیژن خالص زیان آور است کمبود آن نیز اختلالاتی ایجاد میکند. در صورتی که ۱۰۰٪ تنزل یابد باعث خفگی خواهد شد. مقدار هوای لازم برای هر شخص در ۲۴ ساعت حدود ۱۰۸۰۰ لیتر است زیرا انسان در هر دقیقه به طور متوسط ۱۵ بار نفس می کشد و در هر مرتبه حدود نیم لیتر هوا را وارد شش ها میکند.

در مصرف ۱۰۸۰۰ لیتر تنها حدود ۲۱۶۰ لیتر آن اکسیژن است که فقط یک چهارم آن (یعنی ۵۴۰ لیتر) جذب بدن می شود که به مصرف احتراقات میرسد و بقیه با هوا و دم زدن از شش ها خارج می شود.

لذا بنابر حساب دقیق فوق هر انسانی در هر ساعت به ۲۲ لیتر اکسیژن احتیاج دارد که به جای آن ۲۰ لیتر انیدرید کربنیک خارج میسازد.

مقدار ۲۰ لیتر گاز کربنیک در یک ساعت کافی است که ۵ مترمکعب هوا را به کلی خراب کند لذا با دلایل فوق و احتساب آن ثابت شد که برای یک نفر در هنگام خوابیدن باید لااقل ۴ متر مکعب فضا در نظر گرفت،

این فضا وقتی لازم است که هوا بتواند از درز درب و پنجره داخل و خارج شود. ولی در اتاق مسدود ۱۵ تا ۲۰ متر مکعب هوا و فضا لازم است.

ارتفاع اتاق و بلندی سقف آن نباید کمتر از ۲/۶۵ متر باشد و از ۴ متر هم تجاوز نکند، زیرا اگر کوتاه باشد فضا گنجایش هوا را ندارد و در انسان خوابیده در آن مکان ممکن است ایجاد خفگی گند. اگر هم ارتفاع سقف از زمین زیاد باشد،

مقداری هوای راکد در قسمت فوقانی می ماند که زود خراب شده و به درد تنفس نمیخورد. خفگی علل و عوامل زیادی دارد. در اثر هوای کثیف، کم شدن اکسیژن، غرق شدن در آب. در غرق شدن با این که ممکن است ماهیچه های تنفس باز باشد ولی چون هوا به بدن راه ندارد ایجاد خفگی میکند.

اگر کسی در آب خفه شده باشد باید شکم او را بر روی زانو انداخته و بر معده اش فشار وارد آورید و اگر کودک و سبک باشد که بتوانید وزن او را تحمل کنید باید شکم او را بر روی سر بگذارید و حرکت دو انجام دهید که آب داخل معده خارج شود،

سپس او را تنفس مصنوعی بدهید. ضمناً حرکت دادن زبان به خارج و داخل نیز مفید . پس در خفگی بهترین و اولین کار، بیرون آوردن زبان است. بدین شکل که دهان او را باز کنید، اگر دندان ها قفل شده بود قاشق یا شیئی شبیه آن را بین دندانها فرو برده و بینی فک ھا بگذارید و پهدندان های بالا و پایین فشار دهید تا باز شود بعد چوب پنبه یا شیئی که شبیه آن باشد را در وسط دندانها قرار دهید،

زبان را گرفته و آرام آرام ۱۵ تا ۲۰ مرتبه بیرون کشیده و رهاسازید. اگر پس از ۲۰ مرتبه بیمار سکسکه کرد یا حرکات زبان را احساس کرد علامت بهبودی حال اوست.

در ضمن می توانید زبان را از دهان به طرف بیرون بکشید که راه حلق بازشود و هوا داخل و خارج گردد و هوای مصنوعی را با فشار داخل ریه های بیمار کرده و به او نفس مصنوعی دهید.

خفگی در اثر دم گرفتگی

دم گرفتگی داخل چاه که چاه کن ها به آن مبتلا می شوند یا دم گرفتگی داخل حمام یادم گرفتگی از کرسی و ذغال، اگر خفگی ها در اثر هوای کثیف و یا کمبود اکسیژن داخل حمام و یا در چاه ها ایجاد شوند و یا در اثر گرمای هوا یا بوهای تند و زننده ی بدن باشد و بدن نتواند مقاومت کند و منجر به خفگی شود

باید فوری مصدوم را از محوطه خارج کرده و به هوای آزاد منتقل سازید تا هوای تازه ی را استنشاق کند و از خطر خفگی و هلاکت رهایی یابد.

می توانید قدری بوهای زننده ی تند مانند سرکه یا گلاب یا کاه گل آب زده را جلوی بینی او بگیرید تا مجرای تنفس باز شود و اگر شدت داشت احتیاج به تنفس مصنوعی دارد.

در اثر بیماری هایی مانند دیفتری که پیدایش غشاء کاذب در گلو باعث خفگی میشود. گاهی ممکن  است زهرابه های بعضی از میکروبها مانند میکروب کزاز، ماهیچه های تنفس را از کار بیندازند و خفگی ایجاد کنند.

همچنین برق زدگی، فشردن گلو و به دار آویختن نیز از همین قبیل به شمار میروند. در مورد بیماری ها اگر قبلاً به معالجه ی مستمر پرداخته شود چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

تنفس مصنوعی

تنفس مصنوعی بر دو قسم است (شافر- اسی لوستر) در هر دو طریق باید قفسه ی سینه را به طور منظم فشار دهید تا هوای داخل ریه خارج شود.

سپس قفسه ی سینه را منبسط کنید و دستها ی او را به جانب بالا و سمت چپ و راست حرکت دهید، تا هوا داخل شود. این عمل را مدتی حتی تا چند ساعت ادامه دهید تا حیات شخص خفه شده باز گردد.

پس از بهبودی باید اشربه ی گرم مانند چای کمرنگ و شیر گرم به او بخورانید و بگذارید تا استراحت کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.