751

منیزیم در برابر بیماری قلبی می‌ایستد

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

هر ۴۰ ثانیه. با همین ضرباهنگ. هر ۴۰ ثانیه یک نفر از بیماری قلبی می‌میرد. بیماری شماره یک در کشورهای پیشرفته. ولی چقدر خوب می‌شود اگر بتوانیم خطر سکته قلبی یا مغزی را با خوردن روزانه فقط یک قرص تجویزی دکتر به میزان بسیار زیادی کاهش دهیم!

این نوید و امیدواری را منیزیم ایجاد کرده است و تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده سلامت قلب را افزایش می‌دهد.

« کاهش منیزیم یکی از عوامل خطر بسیار مهم است و متاسفانه توجه کافی به این موضوع نمی‌شود. مردم بسیاری هستند که دچار این عامل‌های خطرناک هستند و از این مطلب آگاه نیستند؛ در صورتی که این عامل در میزان شیوع بالای بیماری‌های قلبی تاثیر دارد.»

بیشتر افراد از فواید سودمند آسپرین، ورزش، رژیم سرشار از مواد مغذی و مدیریت استرس برای سلامت قلب آگاهند، ولی افراد اندکی از فواید منیزیم مطلع هستند. باوجود ده‌ها هزار مقاله که به‌طور مستند ارتباط بین بیماری‌های قلبی ـ عروقی و میزان اندک این عنصر را در خون گزارش کرده‌اند «درک این موضوع خیلی سخت است که چرا افراد بسیار زیادی از این موضوع بی‌خبرند. ولی آنچه ما باید بدانیم این است که افرادی که کمترین میزان منیزیم را دارند، خطر بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی و دیگر انواع بیماری‌ها نیز در آنها افزایش می‌یابد.»

برای مثال سال ۲۰۱۱ در تحقیقی  نشان داد زنانی که بدنشان منیزیم کمتری دارد، ۴۰ درصد بیشتر از افرادی با منیزیم عادی در خطر سکته قلبی قرار دارند. این تحقیق ۸۸هزار پرستار را که سابقه سلامت‌شان به مدت ۲۶ سال پیگیری شده بود، در بر می‌گرفت.

« متوجه شویم منیزیم بی‌نهایت برای سلامت قلب و عروق مهم است.» منیزیم به اندازه پیام‌های بازرگانی پرفروش قرص‌های قلب و قرص‌های استاتین پایین‌آورنده کلسترول، توجه رسانه‌ها یا تبلیغاتی‌ها را جلب نمی‌کند؛ چون شرکت‌های دارویی برای تبلیغ استفاده از منیزیم سودی نمی‌برند.

«چون منیزیم دارویی تجویزی نیست، که پزشک در نسخه خود بنویسد، شرکت‌های بزرگ دارویی نیز روی آن سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و درباره استفاده از آن به مردم آموزش نمی‌دهند. در واقع بیشتر مردم از منیزیم چیزی نشنیده‌اند .»

فقدان آگاهی عمومی خود می‌تواند دلیلی برای این موضوع باشد که چرا تحقیقات آزمایشگاهی نشان می‌دهد از هر چهار نفر سه نفر دچار کمبود منیزیم هستند. علت هم واضح است: چون مردم از رژیم تغذیه‌ای مدیترانه‌ای استفاده نمی‌کنند. این سبک تغذیه سرشار از غذاهایی چون سبزیجات سبزبرگ، آووکادو، ماهی هالیبوت، ماهی تن، تخمه کدو حلوایی، تخمه آفتابگردان و بادام است که این عنصر به‌وفور در آنها یافت می‌شود.

«چه تعداد افراد این رژیم را دارند؟ غالب مردم تغذیه مدیترانه‌ای ندارند. بنابراین اولین مشکل همین است. اما مشکل دوم: خاک فاقد عنصر حیاتی منیزیم شده است.

بنابراین حتی اگر شما تغذیه مدیترانه‌ای داشته باشید به قدر کافی از این سبزیجات منیزیم دریافت نمی‌کنید. به همین دلیل بیشتر افراد کمبود منیزیم دارند و یکی از مهم‌ترین مسائل این است که مردم اینها را نمی‌دانند.» و از علایم رایجی چون خستگی، درد عضلانی، گرفتگی عضلات، تپش قلب، سردرد و مشکلات گوارشی مانند یبوست شکایت دارند.

«غالب مردم این علایم را به حساب چیزهای دیگر می‌گذارند؛ ولی در واقع کمبود منیزیم علت عمده این علایم است.»

«کمبود منیزیم باید همچون دیگر عوامل خطرزای شناخته‌شده قلبی-عروقی از جمله فشارخون بالا، LDL یا کلسترول بد بالا، HDL یا کلسترول خوب پایین، سیگار، دیابت، چاقی و استرس سرسختانه درمان شود. یکی از مسائل مهمی که امروزه می‌دانیم این است که التهاب و تورم یکی از دلایل اصلی بیماری‌هایی چون سکته قلبی و سکته مغزی است.

ما نشان داده‌ایم که میزان اندک منیزیم موجب افزایش تورم و التهاب می‌شود. حرکت به سوی فهم و مهار عوامل خطرزای بیماری‌های قلبی اساسی‌ترین و مهم‌ترین مساله است؛ حتی اگر شما هیچ یک از علایم یبماری‌های قلبی-عروقی را نداشته باشید، زیرا مطالعات نشان داده است حدود نصف افرادی که در اثر سکته قلبی جان داده‌اند هیچ علائم هشداری نداشته‌اند. در واقع برای این افراد سکته نخستین و آخرین علامت بوده است و این خیلی ترسناک و وحشتناک است. شما باید بدانید عوامل خطرزا چیست.»

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.