5244

ندول های ریوی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

ندول ریوی، یک توده کوچک و گرد است که در ریه‌ها رشد می‌کند.

 ندول های ریوی:

ندول های متعدد در ریه:

احتمال بدخیم بودن این ندول ها اگر بزرگتر از ۱cm قطر داشته باشند و یا در رادیوگرافی ساده دیده شوند بیشتر است. اما ندول های کوچکتر از ۵mm که کنار پرده پلور باشند یا در داخل فیشرهای ریوی احتمالا خوش خیم هستند.

اما در بیماران با سابقه بدخیمی ندول های متعدد ریه معمولا بزرگتر از ۵mm هستند و احتمالا بدخیم.

ندول های بدخیم :

 ندول های متاستاتیک معمولا سایز های مختلفی دارند و معمولا در پایئن ریه بیشتر دیده می شوند و غالبا درمحیط لوب درگیر قرار دارند.

ندول های بدخیم متاستاتیک کره ای اند با کنار صاف.( این بر خلاف ندول های منفرد بدخیم است) آنها ی که معمولا خونریزی می دهند کناره های خشن دارند.

کاویتی در ۵ % از بدخیم های و معمولا در اسکوموس سل کارسینوم دیده می شود. لنفوم غیر هوچکینی می تواند بصورت ندول های متاستانیک بیشتر در قسمت پائین ریه قرار داشته و یک هاله گراند گلاس در اطراف آنها قرار دارد.ممکن است بدون درگیری مدیاستن ظهور کند.

سی تی اسکن راه مناسبی برای بررسی متاستازهای ریوی است و میتواند ضایعات زیر ۵mm را و آنهای که زیر پلور هستند و در رادیوگرافی ساده دیده نمی شوند را نشان دهد.

آبسه ها:

در نتسجه آسپیراسیون های پشت سرهم اتفاق می افتند. معمولا ۰٫۵ تا ۳ cm  قطر دارند. معمولا در پائین ریه ؛ قسمت خلفی لوب فوقانی؛ قسمت آگزلاری لوب های فوقانی؛ و سگمان بالائی لوب تحتانی بیشتر دیده می شود.

ممکن است کاویته در آن ایجاد شود. ۸۰% ابسه های اولیه هستند. ۶۰% بسیار بد بو ؛ ۴۰% غیر اختصاصی هستند. این بیماران یا الکلی ؛ مواد مخدر تزرقی؛ در بیهوشی عمومی یا بعلت رفلاکس ایجاد می شوند. معمولا بیماری دهانی دارندبخصوص التهاب لثه.

در یک حالت مخصوص ابسه ریه میتواند بدنبال آبسه تونسیل ها ایجاد شود. آندوکاردیت دریچه سه لتی میتواند سپتیک آمبولی و سپس آبسه ایجاد کند. مه معمولا در افراد تزریقی دیده شده و هر دو ریه را گرفتار می کند. معمولا به علت بی هوازی ها روی و اطراف لثه ایجاد می شود.

ولی از باکتری های دیگر میتوان از استاف آئروس؛ کلبسیلا نام برد. در بیماران با نقص ایمنی پسودومونا .آئروزینوسا و گرم منفی ها شایعه هستند. استاف آئروس یه بیماری شدید در جوانانی که انفولانزا گرفته اند ایجاد کند. این نوع استاف ممکن است متی سیلین رزستنس باشد.

اینها با شوک ؛ نتوروپنی؛ آبسه ریه و مرگ ومیر بالا خود را نشان می دهند. کلبسیلا هم بیماری شدیدی ایجاد می کند. اگر ترشحات ریه یا آمپیم بد بو باشند علت بی هوازی ها هستند. سی تی اسکن باید انجام شود. کشت بی هوازی ها بعلت آلودگی با ترشحات دهان سخت هست.

بهرحال وقتی که یک بیمار بد حال با یه بیماری زمینه ای با یک کاویته در مکانهای دیپندنت ریه ظاهر می شود باید آبسه بی هوازی را متصور شد. عملا کشت خون و آمپیم باید انجام شود. ولی کشت خون هم بندرت بی هوازی رو نشون می دهد. بنا براین در در زمان حاضر فقط آمپیم می تواند کشت بی هوازی را نشان دهد.

برونکسوکوپی هم عملا فقط هوازی ها را نشان می دهد. کشت خلط هم می تواند مفید باشد. در مورد سل هم یا سه نوبت کشت خلط یا یک نوبت برونکوسکوپی باید انجام شود. درمان استاندارد آبسه کلیندامایسین ۶۰۰mg  هر ۸ ساعت IV  mg و سپس ۳۰۰mg  خوراکی هر ۶ ساعت است.

  باید توجه کرد که آبسه ها اکثرا بعلت چند باکتری ایجاد می شوند. بنابراین ترکیب این با بتا لاکتام ابیهیبیتورها مثل امیپنم یا مروپنم لازم است. میترونیدازول نباید در این موارد استفاده شود بعلت ۵۰% شکست ان در برابر بی هوازی ها. برای موارد MRSA هم باید وانکومایسین یا لینه زولاید استفاده کرد.

طول در مان آبسه هم ۳ هفته می باشد که گاها تا چندین ماه طول می کشد.جراحی برای مواردی است که به دارو جواب نمی دهند یا به مالیگننسی مشکوک باشیم یا خونریزی.

آبسه های بزرگ تر از ۶ cm  ممکن است موجب انسداد یک لوب شده و در این صورت لوبکتومی لازم است.بهبودی باید در عرض ۱۰ روز مشاهده شود.

آمبولی های سپتیک:

معمولا هم سایز آبسه ها هستند و یا بصورت سه گوش در اطراف لوب های تحتا نی دیده می شوند. کاویتی معمولا صورت می گیرد.

قارچ ها:

معمولا در افراد با نقص ایمنی دیده می شوند. مثلا آسپرژیلوس تهاجمی بصورت ندول های با یک هاله گراند گلاس که بعلت خونریزی ایجاد میشود . ( در ۶۰%) . در ۲۰% کاویتی ایجاد می شود که به آن کرسنت ساین Crescent signمی گویند.

کرم ها:

بصورت کاویتی های متعدد بیشتر در لوب های پائین و وسطی ریه ظاهر می شوند.

سل:

معمولا کمتر بصورت ندول های متعدد دیده می شوند.

واسکولیت ها:

مثل وگنر که در سایزهای مختلف ظاهر می شوند. نیمی از آنها کاویته با دیواره ضخیم دارند.

مالفورماسیون های عرقیPAVM:

در پائین ریه بیشتر دیده می شوند و در ۸۰% موارد با پلور ارتاط دارند. ۳۰% بصورت مالتیپل ندول ظاهر میشوند. نیمی بهمراه تلانژکتازی هموراژیک هستند. معمولا کره ای با سطح صاف و و بین ۱ تا ۵ cm  هستند. اینها ارتباط غیر طبیعی بین شریان و ورید ریوی اند.

شایع ترین نشانه هم دیدن تلانشکتازی که بین ۱ تا ۳ mmهستند می باشد که روی صورت ؛ زبان و انتهای اندام ها ست.  spider nevi  ها با فشار مهو شده و با آزاد سازی فشار از مرکز خون برمی گردد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
3 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.