394

نقش گروه ​خونی​ در فراموشی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

گاه مطالبی درباره رابطه گروه خونی و سلامت افراد یا ویژگی‌هایی از شخصیت آنها می‌شنویم یا می‌خوانیم که بیشتر در مقوله شبه‌علم قرار می‌گیرند، اما برخی هم کاملا علمی‌است و مبنای پژوهشی دقیقی دارد.

یکی از این یافته‌های کاملا علمی نتایج پژوهشی است که نشان می‌دهد گروه خونی در سلامت مغز و کیفیت حافظه در دوران سالمندی موثر است.

افرادی که گروه خونیشان AB است در دوران سالمندی بیش از افراد دارای سایر گروه‌های خونی در معرض خطر ابتلا به انواعی از اختلالات حافظه قرار خواهند داشت. البته منظور از اختلالات حافظه در این پژوهش بیماری‌های زوال مغز نیست؛ بلکه آن دسته از بیماری‌هایی است که مقدم بر زوال عقل دسته‌بندی می‌شوند.

گروهی از محققان آمریکایی برای یافتن تاثیر گروه خونی افراد بر جنبه‌های گوناگون سلامت آنها، داده‌های مربوط به وضع پزشکی متعلق به حدود ۳۰ هزارنفر را که طی چندسال جمع‌آوری شده بود به دقت بررسی کردند.

آنچه این محققان در پایان کار در ارتباط با تاثیر گروه خون بر کیفیت و توانایی‌های شناختی افراد در دوران سالمندی یافته‌اند از این قرار است که در میان افراد فوق، افراد دارای گروه خونی AB در مقایسه با افراد دارای همه گروه‌های خونی دیگر ۸۲ درصد بیشتر در معرض انواع اختلالات شناختی‌ قرار داشتند که نشانه‌ای از بیماری‌های مغزی خطرناک‌تری، مانند زوال عقل هستند.

اعضای این گروه هنوز بدرستی نمی‌دانند نقش گروه خونی در بروز بیماری‌های حافظه واقعا تا چه اندازه است؛ زیرا هنوز بدرستی معلوم نیست چه سازوکاری در پس چنین ارتباطی نقش بازی می‌کند.

در واقع به گفته آنها شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد گروه‌های خونی متفاوت به واریاسیون‌های ژنتیکی خاصی ارتباط دارند.

در این میان شاید واریاسیونی که با پروتئین‌های انعقاد خون مرتبط است نقش مهم‌تری داشته باشد.

به عبارت دیگر، این پروتئین‌های خون ممکن است بر خطر بروز برخی بیماری‌های عروقی مانند مشکلات جریان خون تاثیر بگذارند و میزان این خطر را در افراد مختلف دستخوش تغییر کنند.

حال، از آنجا که مغز شما به مقدار بسیار زیادی خون و اکسیژنی که این خون حمل می‌کند، نیاز دارد تا درست کار کند، این پروتئین‌های انعقادی نقشی کلیدی در توضیح یافته‌های این گروه تحقیقاتی بازی خواهند کرد.

ممکن است بپرسید خوب حالا تکلیف افراد دارای گروه خونی AB چیست؟

با این همه احتمالا و شاید و اما و اگر این افراد بالاخره باید نگران دوران سالمندیشان باشند یا نه؟

اتفاقا این همه تردید و اما و اگر نکته مثبت داستان است، نه جنبه نگران‌کننده آن.

اعضای گروه پژوهشی خیلی واضح به سوال فوق پاسخ منفی می‌دهند. از نظر آنها هنوز نباید بر اساس این یافته‌ها نگران آینده باشیم.

آنها تاکید می‌کنند درست است که ۸۲ درصد عدد بسیار بزرگ و نگران‌کننده‌ای است، اما یافته‌های این پژوهش نشان نمی‌دهد که این عدد دقیقا سهمی است که بتوان به گروه خونی AB نسبت داد.

در واقع به گمان آنها احتمال بروز چنین بیماری‌هایی تحت تاثیر گروه خون خاصی بسیار پایین‌تر از این میزان است؛ مگر این که در آینده پژوهش‌های دیگری بتوانند اطلاع دقیق‌تری در اختیار ما بگذارند.

آنچه به عموم مردم مربوط می‌شود آن است که به جای نگرانی از چنین عواملی، بیشتر نگران سبک زندگی و سلامت عمومی خود باشند. زیاد ورزش کنند و جنب و جوش و تحرک روزانه خود را افزایش دهند از استعمال دخانیات جدا خودداری کنند و تا می‌توانند با دیگران معاشرت کنند.

همه افراد، بویژه وقتی پا به سن می‌گذارند، مراقب فشار خونشان باشند و همیشه مغزشان را فعال نگه دارند و تا می‌توانند مطالعه کنند، بازی‌های فکری انجام دهند و بکوشند فعالیت‌ها یا مهارت‌های جدیدی یاد بگیرند. اینها بهترین تدابیر دفاعی در برابر مشکلاتی است که در دوران سالمندی ممکن است برای حافظه پیش بیاید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.