837

کامپوزیت دندانی چیست ؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

کامپوزیت دندانی به طور خلاصه ترکیبی از یک ماده زمینه ای ( ماتریکس ) رزینی هستند که با ذراتی به نام فیلر در اندازه ها و اشکال مختلف پر شده و استحکام یافته اند.

رکیب فوق به صورت خمیری درآورده می شود که در اثر تابش نور با طول موجی خاص، سخت شده و پس از پرداخت و پولیش کردن بسیار شبیه نسج دندان می شود.

کامپوزیت دندانی چیست ؟

کامپوزیت دندانی به طور خلاصه ترکیبی از یک ماده زمینه ای ( ماتریکس ) رزینی هستند که با ذراتی به نام فیلر در اندازه ها و اشکال مختلف پر شده و استحکام یافته اند. ترکیب فوق به صورت خمیری درآورده می شود که در اثر تابش نور با طول موجی خاص، سخت شده و پس از پرداخت و پولیش کردن بسیار شبیه نسج دندان می شود.

موارد استفاده از کامپوزیت ها چیست ؟

بدون شک کامپوزیت ها یکی از پر مصرف ترین مواد در دندانپزشکی نوین به شمار می روند. از آن جایی که کامپوزیت ها با درجات مختلفی از استحکام و پولیش پذیری ساخته می شوند و ضریب انکسار نوری متنوعی دارند ، می توان از آنها در پر کردگی های جزئی دندان های جلو و دندان های آسیا و پر کردگی های وسیع تر دندان های تخریب شده ، دندان های شکسته ، بدشکل و بد رنگ ، پر کردن فضاهای بین دندانی و … استفاده کرد.

* کامپوزیت هایی که به طور تخصصی برای درمان های زیبایی به کار گرفته می شوند بسیار اندک و انگشت شمار هستند. هر کامپوزیتی را نمی توان به این خاطر که سفید و مستحکم است به اسم کار زیبایی روی دندان گذاشت.

چگونه می توان از کامپوزیت ها در درمان های زیبایی بهره گرفت ؟

:ابتدا باید یاد آور شد که با وجود تنوع بسیار زیاد کامپوزیت ها و رقابت شرکت های سازنده برای تولید کامپوزیت های پیشرفته ، کامپوزیت هایی که به طور تخصصی برای درمان های زیبایی به کار گرفته می شوند بسیار اندک و انگشت شمار هستند. هر کامپوزیتی را نمی توان به این خاطر که سفید و مستحکم است به اسم کار زیبایی روی دندان گذاشت. کامپوزیت های زیبایی علاوه بر دارا بودن طیف رنگی قابل قبول ، قابلیت بازسازی لایه به لایه انساج دندان یعنی مینا و عاج را داشته باشند ، بسیار عالی پولیش شوند و در عین حال مستحکم باشند تا بتوانند درخشندگی و طبیعی بودن یک دندان واقعی را القا کنند.

مثال هایی از کاربرد کامپوزیت ها در درمان های زیبایی

۱٫ مردی ۳۸ ساله که دندان جلویش پس از دو بار پر کردن زیخته بود و به گفته دندانپزشک قبلی باید روکش می شد ، اما بیمار تمایلی به تراش دندان خود نداشت. می گفت دوست ندارد دندان هایش قد یک دانه ارزون شوند !

همان بیمار بعد از ترمیم با کامپوزیت ، به سطح صیقلی و درخشنده دندان توجه کنید

۲٫ خانم جوانی که از لبخند خود به دلیل داشتن دو دندان پیش میخی شکل ناراضی بود.

همان خانم بعد از اصلاح فرم دندان های میخی شکل با کامپوزیت. به تفاوت دو لبخند نگاه کنید. پیش از ترمیم با کامپوزیت بیمار قادر نیست لب هایش را آزادانه باز کند تا راحت لبخند بزند.

۳٫ و بالاخره مرد جوانی که پس از مراجعه به مطب چنین عنوان کرد : « آقای دکتر ، من نمی دانم باید با این دندان های افتضاح چه کنم ؟! »

پس از دو جلسه کار و کامپوزیت ونیر ۶ دندان جلویی.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.