Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
دیابت و بهداشت دهان و دندان
672

دیابت و بهداشت دهان و دندان

|
0 دیدگاه

افراد مبتلا به ديابت، مستعد ابتلا به بيماري دهان، دندان و لثه هستند به طوري كه بيماري لثه در افراد مبتلا به ديابت ۳ برابر افراد سالم است. ۷۰% مبتلايان به ديابت در سن  بالاي ۴۰ سال به عفونت ريشه دندان ها و عفونت مزمن لثه مبتلا می گردند.

ديابت بيماري است كه مي تواند مقاومت نسوج دور دندان ( لثه و استخوان ) را نسبت به فعاليتهاي ميكروبي كاهش دهد،

دیابت و بهداشت دهان و دندان

بيماران ديابتي که قندخونشان تنظیم نشده باشد نسبت به ديگران، بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماريهاي لثه و از دست دادن دندان ها هستند.از طرف ديگر، عفونت هاي لثه مي توانند باعث افزايش سطح قند خون شوند و در نتيجه مهار ديابت را سخت تر کنند.

مشکلات ناشي از قند خون بالا چيست؟

با گذشت زمان افزايش قند خون، سبب بروز عوارضي مي شود كه بسیاری از آنها قابل پيش گيري هستند و يا لااقل مي توان روند پيشرفت آن ها را آهسته تر كرد. افزايش قند خون مي تواند صدماتي به قسمتهاي مختلف بدن مثل قلب و عروق، كليه، چشم و اعصاب وارد سازد. ديابت مي تواند مقاومت بدن نسبت به عفونت را كاهش داده و روند بهبودي را كند سازد. مشكلات دهان و دندان نيز از مشكلات نسبتاً شايع در بيماران ديابتي هستند. با رعايت نکاتي ساده در زندگي روزمره، مي توان سلامت دهان و دندان ها را حفظ نمود.

ديابت چگونه به دهان و دندان آسيب مي‌رساند؟

بيماران ديابتي که قندخونشان تنظیم نشده باشد نسبت به ديگران، بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماريهاي لثه و از دست دادن دندان ها هستند. از طرف ديگر، عفونت هاي لثه مي توانند باعث افزايش سطح قند خون شوند و در نتيجه مهار ديابت را سخت تر کنند. بالا بودن سطح قندخون به رشد ميكروب ها كمك مي‌كند، يك لايه نازك چسبناك با ميكروب هاي زياد (به نام پلاك) روي سطح دندان ها ساخته مي‌شود. به دنبال آن لثه‌ها قرمز، ملتهب و متورم مي‌شوند. در صورت بروز چنين وضعيتي وقتي به دندان مسواك مي‌زنيد دچار خون ريزي از لثه مي‌شويد.

سيگار كشيدن خصوصاً در افراد ديابتي بالاي ۴۵ سال مي‌تواند منجر به بروز بيماريهاي لثه شود. قرمزي و خون ريزي در لثه، اولين نشانه های بيماري لثه محسوب مي شوند و اين مي‌تواند به عفونت ‌ لثه و استخوان هاي نگهدارنده دندان منجر شود. اگر التهاب پيشرفت نمايد، ممكن است لثه از سطح دندان‌ها دور شده و دندان ها سست شوند. با ادامه اين وضعيت ممکن است بيمار دندان هاي خود را از دست بدهد.

مشکلات رايج دهان ودندان در بيماران ديابتي کدامند؟

مشکلات رايج دهان و دندان در بيماران ديابتي عبارتند از :
– پوسيدگي دندان‌ها
– بيماري لثه
– اختلال عملکرد غدد بزاقي
– عفونت هاي قارچي مثل برفک
-زخم و خشکي دهان
– کندي روند بهبود عفونت
– اختلال حس چشايي

 

[click_like post_id='28401']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.