347

عوارض پاییزی پوست

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تغییر فصل‌ها با تغییر شکل و نوع بیماری‌ها همراه است که ریشه آن به تغییرات آب و هوایی باز می‌گردد. مثلا فصل بهار با انواع آلرژی‌ها به دلیل رویش گل‌ها و گیاهان و تابستان با آفتاب سوختگی و بیماری‌ها و عفونت‌های استخری همراه است.

پاییز و زمستان نیز با شیوع بیماری‌های ویروسی تنفسی، بویژه در میان دانش‌آموزان و گروه‌های آسیب‌پذیر و نیز بروز آسیب‌های پوستی، بخصوص خشکی، آزردگی و ترک‌خوردگی ناشی از کاهش رطوبت هوا و سوز سرما همراه می‌شود.

کاهش دما و رطوبت هوا، پوست صورت و بدن بسیاری از افراد را با کاهش لطافت و شادابی مواجه می‌کند. به گفته دکتر نادر اربابی، متخصص پوست از آنجا که در فصل‌های سرد مثل پاییز و زمستان، ظرفیت رطوبت هوا کمتراست، خشکی هوا و به دنبال آن خشکی پوست شدت بیشتری می‌گیرد که حاصل آن افزایش بیماری‌های اگزمایی است.

کسانی که به بیماری‌های اگزمایی پوست مبتلا هستند در فصول سرد با شدت گرفتن و حادترشدن عوارض بیماری خود روبه‌رو می‌شوند. معمولا شایع‌ترین اگزمایی که در این فصل بروز می‌کند، اگزمای دست است. این اگزما که معمولا در اثر خشکی پوست ایجاد می‌شود به دلیل خشک شدن بیشتر پوست در فصول سرد شدت بیشتری می‌گیرد.

از خارش‌های پوستی ساده تا پسوریازیس

معمولا سرد شدن هوا در افراد مسن خارش ایجاد می‌کند، چراکه این افراد معمولا پوست خشکی دارند و با وجود آن که در بهار و تابستان مشکل زیادی ندارند، ولی در زمستان اغلب با خارش عمومی بدن که ناشی از افزایش خشکی پوست است مواجه می‌شوند.

خشکی و سردی هوا فقط اگزما را بدتر نمی‌کند، بلکه پسوریازیس را تشدید می‌کند. پسوریازیس نوعی بیماری پوستی مزمن خودایمنی است که باعث افزایش بیش از حد سلول‌های پوستی می‌شود و با قرمزی و ایجاد پوسته روی بعضی مفاصل مثل آرنج و زانو یا شوره والتهاب شدید در سر خود را نشان می‌دهد و در تابستان و بهار خفیف تر و در پاییزو زمستان شدیدتر می‌شود.

مشکلات فصل سرد محدود به خشکی نیست، بلکه خود سرما هم بعضی بیماری‌ها را وخیم‌تر می‌کند.

در بعضی افراد بخصوص خانم‌ها انگشتان دست و پا در مواجهه با سرما تغییر رنگ می‌دهد و دردناک می‌شود،  به این حالت در پزشکی پدیده «رینود» می‌گویند که در صورت زیاد مواجه شدن با سرما به زخم و خوردگی در انگشتان نیز منجر می‌شود. علت این پدیده، انقباض رگ‌های کوچک موقع تماس با سرماست. به این ترتیب، جریان خون در مویرگ‌ها کند و رنگ پوست در نوک انگشتان کبود و دردناک می‌شود.

پوست برخی افراد نه‌تنها خشک، بلکه حساس است. در این افراد حتی تغییرات کم در دما و رطوبت محیط باعث التهاب و قرمزی پوست می‌شود. این حالت، پوست را حساس می‌کند و اگر ادامه یابد به شکل یک بیماری پوستی به نام «روزاسه» درمی‌آید. روزاسه نوعی بیماری پوستی است که با قرمزی، برافروختگی و ضایعاتی شبیه جوش در صورت خود را نشان می‌دهد. در افرادی که پوست حساس یا روزاسه دارند، شروع فصل سرد با التهاب و قرمزی بیشتر در صورت همراه است.

حفاظت پوست در مقابل سرما

اما برای پیشگیری و درمان مشکلات پوستی در فصل سرد چه کار باید کرد؟

مشکلات پوستی فصل سرد ناشی از عواملی چون خشکی، کاهش رطوبت هوا، سرما و کاهش دمای هواست. برای رفع خشکی پوست دو اقدام اهمیت زیادی دارد؛ اول این‌که کسی که خشکی پوست دارد باید حداقل شست‌وشو را داشته باشد؛ یعنی مثلا در مورد دست‌ها سعی کند از شست‌وشوهای غیرلازم بپرهیزد و در شست‌وشو وسواس به خرج ندهد. همچنین از مواد شوینده ملایم استفاده کند که در چنین مواردی صابون‌های کرمدار و گلیسیرینه می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

باید توجه داشته باشید در مواقع خشکی پوست، چربی‌های سطحی پوست کم می‌شود و این چربی‌ها به هیچ طریقی جبران نمی‌شود مگر این که به طور موضعی از نرم‌کننده‌ها به طور مکرر استفاده شود. گاهی افراد فکر می‌کنند اگر زیاد آب بخورند خشکی پوست اصلاح می‌شود در حالی که چنین نیست. در واقع، خشکی پوست فقط با استفاده زیاد از نرم‌کننده‌ها اصلاح می‌شود و بهترین زمان هم برای استفاده از نرم‌کننده بعد از شست‌وشو است، چراکه بعد از شست‌وشو آبی که جذب پوست شده حفظ و خشکی بهتر برطرف می‌شود.

حفاظت از خشکی پوست در منزل و خارج از آن

علت دیگر تشدید خشکی‌های پوست در پاییز و زمستان استفاده از دستگاه‌های گرمازا در داخل منازل است.

به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، استفاده از بخور در منازل می‌تواند خشکی ناشی از سیستم‌های گرمایشی را تا حد زیادی کاهش دهد.

افرادی که بیماری‌های متاثر از سرما دارند نیز در خارج از منزل باید لباس گرم بپوشند، بخصوص پوشش مناسب برای دست‌ها اهمیت بالایی در پیشگیری از ضایعه و زخم انگشتان در افراد دارای رینود دارد.

علاوه بر سرما، باد سرد هم می‌تواند پوست حساس را آزرده کند. در چنین مواقعی بهتر است افرادی که پوست‌های بسیار خشک و حساس دارند در موارد غیرضروری از منزل خارج نشوند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.