6283

نشانه‌های سکته قلبی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

قلب چندین رگ اصلی دارد و هر کدام از این رگ‌ها از کار بیفتند، بر اساس اینکه کدام قسمت قلب باشد آن قسمت قلب کار خود را از دست می دهد؛ پس سکته بسته شدن رگ‌های قلب به صورت ناگهانی است.

گرفتگی رگ اصلی چپ قلب خطرناک‌ترین گرفتگی عروق، و ژنتیک یکی از عوامل گرفتگی عروق است.
قلب و عروق از زمانی که به وجود می‌آیند مانند هر ماشین صفر کیلومتر تمام اجزایش در شرایط ایده‌آل است و در طول زمان استهلاک و مشکل پیدا می‌کند.

یکی از استهلاک‌های بدن تشکیل رسوبات در رگ‌های بدن است که بیشترشان کلسترول هستند.

رسوب در تمام رگ‌های بدن ایجاد می‌شود که به آن آترواسکلروز گفته می‌شود؛

چیز‌ی مانند پنیر سفت و خشک از دهه ۳ و ۴ عمر با لایه فوق العاده نازک چند صدم میلیمتری شروع به رسوب می‌کند تا اینکه فرد در ۱۰۰ سالگی رگ‌هایش بسته می‌‌شود و اعضای بدن از کار می‌افتد ولی چون در قلب نمودش بیشتر است بیشتر تظاهر می‌کند.
هر چه زندگی طبیعی‌تر باشد، یکسری فاکتورهای تسریع کننده انسداد رگ در بدن وجود نداشته باشد، این پروسه دیرتر حاصل می‌شود.

به همین دلیل یک نفر در ۴۰ سالگی رگ‌هایش بسته می‌شود و فرد دیگر در سن ۹۰ سالگی و فرد دیگر تا ۱۰۰ سالگی عمر می‌کند و رگ‌های قلب از کار نمی‌افتد.
فاکتورهای تسریع کننده رسوب در رگ‌های قلب، عامل سن و دیگری کلسترول بالا، چربی خون بالا است.

یکی از علل بسیار مهم در کشور ما استرس و نحوه زندگی کردن است اینکه یک فرد در طول ۲۴ ساعت چه مقدار زندگی بدون استرس داشته باشد، چقدر آرامش داشته باشد و افکارش مغشوش نباشد و با مردم دچار چالش نشود؛ هر چه در جوامع آرامش باشد طول عمر بیشتری خواهد داشت و رسوب در رگ‌ها دیرتر انجام می‌شود.
یکی دیگر از موارد که باعث گرفتگی عروق می‌شود دیابت است. برخی ژن دیابتیک دارند، عامل دیگر استعمال دخانیات است چرا که سیگار و آلودگی هوا و کمبود اکسیژن باعث می‌شود پروسه آتراسکلروز در رگ‌های بدن مانند رگ‌های قلب زودتر بوجود بیاید.
اما چیزی که برای ما بسیار مهم است نحوه زندگی، تغذیه، فعالیت بدنی و ورزش است چرا که ورزش باعث می‌شود خون در رگ‌ها به سرعت گردش کند و رگ‌ها باز شود که این پروسه رسوب در رگ‌ها را به تاخیر می‌اندازد.
پس مصرف دخانیات، داشتن استرس، کاهش فعالیت بدنی و ورزش و تغذیه نامناسب باعث ایجاد رسوب در رگ می شود.

این موارد قانون صددرصد نیست چرا که برخی افراد بسیار خوب زندگی می‌کنند ولی به علت زمینه‌های ژنتیک و فامیلی رسوب در رگ‌ها دارند اما برخی بسیار بد زندگی می‌کنند و ۵۰ تا ۶۰ سال سیگار می‌کشند و در نهایت جان خود را از دست می‌دهند.

برخی پس از سکته به سرعت جان خود را از دست می‌دهند و برخی خیر چرا که رگ‌های قلب اهمیت‌ و خطرات متفاوتی دارند؛ اگر انسداد رگ تا ۸۰ درصد باشد مریض متوجه نیست ولی درحادثه‌ و عصبانیت این رگ مقداری منقبض می‌شود.

بنابراین بستگی به این دارد که کدام رگ درگیر شود اگر رگی اصلی باشد و به کل قلب خون رسانی کند کافی است که ۱ دقیقه به قلب خون‌رسانی نکند قلب از کار می افتد و بیمار جان خود را از دست می‌دهد. اما اگر رسوب شاخه‌هایی کوچک را بگیرد فرد فقط درد شدید قلبی پیدا می‌کند. این افراد نیاز به بستری دارند و اقدامات درمانی بر روی آن‌ها انجام می‌شود. پس این ماجرا به اصلی و فرعی بودن رگ‌ها مرتبط است.

رگ اصلی سمت چپ یکی از مهمترین عروق است و اگر این رگ گرفتگی پیدا کند برای فرد بسیار خطرناک است.

اگر کسی زمینه بیماریهای قلبی داشته باشد حتی بدون علائم باید برای معاینه به پزشک مراجعه کند تا اگر مشکلی دارد مشخص شود که در این زمینه تست ورزش انجام می‌شود و اگر علائم غیر اختصاصی داشته باشد آنژیوگرافی صورت میگیرد یا سیتی اسکن یا اسکن ایزوتوپ صورت می‌گیرد و به همین نحو با روش‌های مختلف می‌توان به گرفتگی عروق پی برد.

حال اگر فردی علامت داشته باشد یعنی ناگهان در فعالیت‌های معمول دچار مشکل شود دردی در ناحیه چپ قفسه صدری حس می‌کند یا نفس تنگی می‌گیرد و مانند این موارد که در این صورت باید حتما به پزشک مراجعه کند چرا که ممکن است این افراد دچار سکته منجر به مرگ شوند. پس بهتر است به محض حس کردن علامت به پزشک مراجعه شود.
دردهای سمت چپ قفسه سینه، کتف چپ، شانه چپ، دست چپ و گردن چپ نشان دهنده بیماری خطرناکی است ضمن اینکه موارد مانند عرق کردن علائم مخفی است که مردم از آن اطلاع ندارند و به آن بی‌اعتنایی می‌کنند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
9 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.