369

انواع اختلالات فکی و دندانی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اختلال‌های فکی و دندانی یا مال اکلوژن دانش‌واژه دندانپزشکی برای مشکلات مربوط به روی هم قرار نگرفتن (مشکل در بایت) دندان‌ها است.

همگی ما تا حدی دچار چنین اختلال‌هایی مثل کجی دندان،جابجایی،انحراف، جلو و عقب بودن فک هستیم. اما باید توجه داشت که قابل ملاحظه بودن شدت این ناهنجاری‌ها بروز مشکلات دهان و دندان را در پی دارد.

باید توجه داشت که قابل ملاحظه بودن شدت این ناهنجاری‌ها بروز مشکلات دهان و دندان را در پی دارد و در شیوه گفتار و غذا خوردن فرد اختلال ایجاد می‌کند و به پوسیدگی دندان و مینای دندان می‌انجامد. دیگر پی‌آمد اختلالات فکی و دندانی کاهش جذابیت چهره و تحت الشعاع قرار گرفتن زیبایی فرد است. بنا به این دلایل رایج‌ترین دلیل مراجعه به متخصص ارتودنسی را باید اختلال‌های فکی ـ دندانی(جابجایی، انحراف، جلو و عقب بودن فک) دانست.

دندان‌های ردیف بالا و پایین در بهترین حالت به خوبی روی یکدیگر قرار می‌گیرند و جفت می‌شوند. دندان‌های بالا باید اندکی روی دندان‌های پایین را بپوشاند. تمام دندان‌ها باید ردیف و منظم باشند و فاصله بین آنها برابر باشد.

جلو بودن فک

دندان‌های بالا در این حالت جلو می‌آید یا در اصطلاح با دندان خرگوشی مواجه می‌شویم. کوچک بودن فک پایین می‌تواند دلیل دندان خرگوشی و جلو بودن فک باشد. مکیدن انگشت شست یا پستانک نیز به دلیل رو به جلو راندن دندان‌ها باعث ناهنجاری جلو بودن فک می‌شود و حتی گاهی شکل سقف دهان (کام بالا) را تغییر می‌دهد.

مشکل به‌ هم فشرده یا فاصله‌دار بودن دندان‌ها

علت این ناهنجاری فاصله بسیار زیاد یا بسیار کم بین دندان‌ها است. به‌هم فشرده بودن دندان‌ها باعث می‌شود دندان‌های دائمی به شکل مناسب در نیایند یا در لثه باقی بمانند و با دندان نهفته مواجه شویم.

نحراف فک

خط مرکزی جلویی بین دندان‌های پیشین بالایی در موارد انحراف فکبر روی خط مرکزی دندان‌های پیشین پایین منطبق نیست.

به هم نرسیدن دندان ها (عدم همپوشانی دندان‌های پیشین یا اپن بایت)

در این حالت اگرچه دندان‌های آسیا روی هم می‌آیند، اما دندان‌های پیشین بالا و پایین همپوشانی ندارند و دهان به دلیل فاصله عمودی بین دندان‌ها همواره باز به نظر می‌رسد. این ناهنجاری در یک یا هر دو سمت دهان رخ می‌دهد.

اور بایت

دندان‌های پیشین جلویی در حالت اور بایت بیش از اندازه پایین می‌آید و روی دندان‌های پیشین پایینی را می‌پوشاند و دندان‌های پایین در موارد شدید این اختلال در سقف دهان فرو می‌رود.

کراس بایت

در این حالت یکی از دندان‌های بالا یا تمام آنها در جهتی نامناسب روی دندان‌های پایین قرار می‌گیرد.

  چرخش

چرخش به موردی گفته می‌شود که دندان چرخیده باشد یا نوک دندان از جای اصلی خود خارج شده باشد.

جابجایی فک

در این حالت دندان‌ها در محلی غیر از محل اصلی از لثه خارج می‌شود.

دندان‌های جلو در حالت طبیعی باید اندکی روی دندان‌های پایین را بپوشاند. اختلال‌های فکی ـ دندانی، یا روی هم نیامدن و جفت نشدن مناسب دندان‌ها، بر حسب میزان روی هم آمدن دندان‌ها کلاس بندیمی‌شود. استخوان‌های فک نیز جهت بررسی وضعیت‌شان در ارتباط با دندان‌ها معاینه می‌شوند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.