285

بازی ­های خلاقانه از تولد تا ۱۲ ماهگی (بخش ۲)

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

 در این مقاله بازی­‌های سازنده مهارت­‌های تفکری و بازی­‌هایی برای تقویت حواس از سری بازی های خلاقانه معرفی می‌شود.

بازی­‌های سازنده مهارت­‌های تفکری
بسته جالب

کاغذ نرمی را مچاله کرده و لای یک روسری یا پارچه نازک بپیچید. این بسته را کمی دورتر از کودک قرار دهید و توجه کودک را به آن جلب کنید. او به سمت بسته رفته و آن را برمی‌­دارد، فشار می­‌دهد، تکان می­‌دهد و آن را کاوش می­‌کند. در این زمان اگر به چهره او نگاه کنید،

با صداهایی که از بسته می‌آید، شگفت­‌زده شده است. می­‌توانید در حالی که احساسات و حالات چهره‌اش را توصیف می­‌کنید، بگویید: «واااای نگاه کن مچاله شده، صدا هم می­‌ده، فشارش بده، گوش کن، چی توشه؟» این قبیل سرگرمی­‌ها و بازی­‌ها آگاهی کودک از حواسش را تقویت می­‌کند.

افزون بر این، توانایی­‌های حرکتی دستانش و هماهنگی آن با سیستم بینایی­ که روانشناسان آن را توانایی دستکاری اشیاء می­‌نامند و نیز رشد زبانی کودک در این بازی درگیر و تقویت می‌شود.

آینه‌­بازی

در حالی که کودک را رو به جلو در آغوشتان گرفته­‌اید، جلوی آینه بایستید. به اعضای مختلف بدنش ـ چشم، بینی، دهان، دست و غیره ـ اشاره کرده، نام آن را بگویید. سپس یک گام به کنار بروید، به طوری که داخل آینه دیده نشوید.حال از کودک بپرسید «نی‌نی کجا رفت؟» دوباره به جلوی آینه بیایید.

بازی قایم‌باشک توانایی حسی و آگاهی کودک و همین­‌طور پایداری شیء (وجود فرد دیگر در حالی که در معرض دیدگان کودک نیست­) را قوی می­‌کند. این بازی کمک می­‌کند کودک در ۶ ماهگی به بعد به درک جدا و مستقل بودن به عنوان یک فرد از مادرش برسد.

پیدا کن

زمانی که کودک به اولین سالگرد تولدش نزدیک می­‌شود، از بازی «پیدایش کن» با شما خیلی لذت می­‌برد. زمانی که روی زمین نشسته است، یکی از عروسک­‌های مورد علاقه­‌اش را به او نشان دهید. سپس روی آن را با پارچه کوچکی بپوشانید.

صبر کنید و مشاهده کنید که کودک به سراغ آن رفته با برداشتن پارچه عروسک را پیدا می­‌کند. اگر این کار را نکرد، شما این کار را بکنید و با صدای بلند بگویید «پیدا شد!». این گونه بازی­‌ها فرآیندها و توانایی­‌های تفکر و حل مسأله کودک را به راه می­‌اندازد.

جورسازی

بین ۶ تا ۱۲ ماهگی، کودک شروع به درک اشیاء مختلفی که به هم ربط دارند، می­‌کند. او به این فکر می­‌کند که آنها چه ارتباطی با هم دارند و اگر با هم باشند یا نباشند، چه اتفاقی می­‌افتد. برای تمرین کردن این مهارت، چند قطعه مکعب، دایره یا شکل دیگر را به او نشان دهید،

سپس آنها را در ظرفی که سوراخ مربع‌شکل یا دایره‌شکل دارد، بیندازید. دوباره آنها را از ظرف خارج کرده و از کودک بخواهید آنها را از جای مربوط به خودشان داخل ظرف بیندازد. با این تمرین اولین پایه­‌های تفکر درباره اشیاء و روابط آنها با هم در ذهن کودک ساخته می­‌شود.

بازی­‌هایی برای تقویت حواس
گوش کن

زنگی را به کودک نشان دهید. سپس آن را به آهستگی تکان دهید تا او صدایش را بشنود. صبر کنید تا توجه­ش به زنگ جلب شود، سپس زنگ را به پشت چیزی ببرید جوری که از دید کودک پنهان شود، دوباره آن را تکان بدهید. سپس از او بپرسید «کجا رفت؟» آن را از یک سمت دیگر بیرون بیاورید.

صبر کنید تا کودک زنگ را با نگاهش پیدا کند. این فعالیت آگاهی و توانایی شنیداری کودک را قوی می­‌سازد.

بو کن

بعد از ۶ ماهگی برای کودک این فرصت را فراهم کنید که از حس بویایی‌­اش استفاده کند. زمانی که پرتقالی را بریده‌­اید، آن را به آرامی نزدیک بینی کودک بگیرید، به طوری که بتواند بوی آن را استشمام کند. زمانی که برای آشپزی از مواد بودار مانند دارچین استفاده می­‌کنید نیز می­‌توانید این کار را تکرار کنید.

می­‌توانید بگویید: «این رو با بینی­ات بو کن»، سپس به بینی خودتان اشاره کرده، ادای بو کردن را دربیاورید. دقت کنید که همه کودکان برای دریافت اطلاعات از محیط اطراف خود از حواس مختلف خود به یک شکل استفاده نمی­‌کنند. برخی ممکن است بو کردن را دوست داشته باشند

و برخی دیگر ممکن است اصلاً از این تمرین خوششان نیاید.این فعالیت­‌ها به کودک کمک می­‌کند که بین اطلاعاتی که از حواس مختلف دریافت می­‌کند، ارتباط برقرار کند.

صدای کدومه؟

چند شیء مختلف را کنار هم قرار دهید و با آنها صداهای مختلف تولید کنید. مثلاً با تکان دادن دسته کلید صدای جرینگ جرینگ تولید کنید. روی یک ظرف بکوبید یا چند چیز را تکان دهید. اگر او سعی کرد آن شیء را بگیرد، به او اجازه دهید آن را به دست گرفته و کاوش کند.

این گونه بازی­‌ها مهارت­‌های تفکری کودک را ارتقا داده و باعث تقویت توانایی­‌های ماهیچه­‌های دست کودک برای انجام حرکات ظریف می­‌شود.

 ماساژ

از همان روزهای آغازین پس از تولد، پس از حمام کردن کودک، او را در جای گرم و نرمی بدون لباس خوابانیده و تمامی بدن او را به آرامی و با نوک انگشتانتان با روغن بدن یا لوسیون ماساژ دهید. پاها و بازوانش را به آرامی باز و بسته کنید. او را به شکم بخوابانید و سر، گردن، کمر، کف پاها و انگشتانش را به آرامی نوازش کنید.

بسیاری از کودکان با ماساژ دادن آرام و ریلکس می‌شوند. این فعالیت نه تنها به آنها کمک می­‌کند که حس لامسه­‌شان تقویت شود، بلکه به آنها آگاهی از بدن خودشان را می­‌دهد. در تمامی طول ماساژ به حالات و نشانه­‌هایی که کودک به شما منتقل می­‌کند، توجه کنید و در صورتی که او خسته و بیقرار شد، ماساژ دادن را متوقف کنید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.