292

بازی ­های خلاقانه از تولد تا ۱۲ ماهگی (بخش ۳)

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

در این بخش به توضیح فعالیت‌­های مفید برای مهارت­‌های زبانی می‌پردازیم.

فعالیت‌­های مفید برای مهارت­‌های زبانی
شعر و حرکت

برای کودک آواز بخوانید: «بارون میاد، جَرجَر». سپس با منگوله­‌های رنگی و نرم روی شکم و سینه کودک را تحریک کنید. او چه حسی خواهد داشت؟ اگر خوشش آمد، چشمانش باز شد، ذوق کرد و خندید و دست و پایش را تکان داد، دوباره این کار را تکرار کنید.

اگر گریه کرد، این بازی را به وقت دیگری موکول کنید. ترجیحات کودک می­‌تواند به سرعت تغییر کند. مثلاً بازی را که قبلاً دوست داشت، الان انتخاب نمی­‌کند یا بالعکس. این بازی­‌ها کودک را تشویق می­‌کند که به آگاهی از بدن خود رسیده و خود را فردی جدا از مادر احساس کند.

برای او آوازهای مختلف بخوانید و همراه با آن حالات هیجانی مربوط به محتوای شعر را در چهره­‌تان به خوبی نشان دهید یا مفاهیم را همراه با بیان شعر به کودکتان منتقل کنید. مثلاً زمانی که پاهایتان را دراز کرده­‌اید، کودک را روی آن­ و رو به خودتان نشانده و دستانش را بگیرید و بگویید «می­‌خواهیم ماشین‌سواری کنیم.

این جوری» و پاهایتان را با سرعت کم به بالا و پایین تکان دهید و بگویید «آروم آروم ماشین‌سواری می­‌کنیم» سپس سرعت را بیشتر کرده و بگویید «حالا سریع می‌ریم، این جوری» مفهوم آرام و سریع این گونه به کودک منتقل می­‌شود.

اگر سایر بازی­‌هایی که با کودک می‌کنید را با بیان حالات در حین اجرا انجام دهید، به رشد زبان کودک که باید با مفاهیم مرتبط شود، کمک می­‌کنید.

تقلید صدا

زمانی که کودک غان و غون می­‌کند و آواهایی را تولید می­‌کند، در حالی که به او لبخند می­‌زنید و نگاهش می­‌کنید، عیناً آن را تکرار کنید. ببینید واکنش او چیست. احتمالاً او به این کار ادامه می­‌دهد و این بازی ادامه پیدا می­‌کند. آواها و کلمات ساده مانند ماما، بابا، دادا را برایش به آرامی تکرار کنید و اجازه دهید که به نحوه حرکت دهان شما نگاه کند.

عکس افراد خانواده

عکس­‌های افراد خانواده و دوستان خانوادگی را که در جاهای مختلف خانه یا در آلبوم وجود دارد، به کودک نشان داده و نام آنها را بگویید. می­‌توانید توصیف کوتاهی از هر یک از چهره­‌ها داشته باشید، مثلاً «این علی است، نگاه کن علی داره می‌خنده». در طول زمان، کودک شروع به اشاره کردن به تصاویر کرده، به آنها می­‌خندد.

ممکن است عکس را برداشته و با دقت به آن نگاه کند. به هنگام دیدن کارتون­‌های کوتاه نیز می­‌توانید حالات شخصیت­‌های کارتونی به‌ویژه هیجانات و حرکت­‌های آنها را برای کودک توصیف کنید، مثلاً «جوجو داره راه می‌ره. خوشحال شد که مامانش بهش غذا داد.

نگاه کن نی‌نی ترسیده. نی‌نی خوابیده و…». این گونه فعالیت­‌ها حافظه کودک و مهارت­‌های زبانی او را ارتقا می­‌بخشد.

 کتاب خواندن

از همان ماه­‌های نخست پس از  تولد نوزاد می­‌توانید برای او کتاب بخوانید. در حالی که در آغوش شما است  و شما شکم یا کمرش را به نرمی نوازش می­‌کنید، به صدای شما گوش می­‌دهد و به تصاویر کتاب نگاه می­‌کند. می­‌توانید از کتاب­‌هایی که تصاویر بزرگ دارند،

استفاده کرده و با نشان دادن بخش­‌های مختلف تصویر و شخصیت­‌های مختلف آنها را توصیف کنید.به یاد داشته باشید که در تمام مراحل بازی و تعامل با کودک آن را تا زمانی ادامه دهید که کودک علاقه و تمایل دارد. به عبارت دیگر، باید والدین خود را با خواسته­‌های کودک تطبیق دهند.

بازی­‌های انگشتی

در هر فرهنگ و زبانی یک سری بازی­ با دست کودک انجام شده و همزمان شعر مربوط به آن هم خوانده می­‌شود.

یکی از بازی­‌های دستی متداول در زبان فارسی، لی­‌لی لی­‌لی حوضک است که با کشیدن دایره­‌های پی در ­پی در کف دست کودک برایش می­‌خوانیم «لی­‌لی لی­‌لی حوضک، لی­‌لی لی­‌لی حوضک، جوجوِ اومد آب بخوره، افتاد تو حوضک». بازی­‌هایی مانند کلاغ­‌پر و بازی­‌های انگشتی دیگر زمانی که کودک بر حرکات دست و انگشت کمی تسلط پیدا کرد، برای او جذاب و لذت‌بخش هستند.

سلام، بای بای!

در زمان ۶ تا ۹ ماهگی بازی قایم‌باشک برای کودک بسیار جالب، ضروری و لذت‌بخش است. بیشتر کودکان وقتی که شما به طور ناگهانی از پشت چیزی پیدا می­‌شوید، تعجب کرده و می­‌خندند. در این زمان مغز آنها در حال یادگیری مفهوم بسیار مهم «پایداری شیء» است.

برای اینکه در این بازی به رشد زبانی کوک هم کمک کرده باشید، وقتی پیدا می­‌شوید، بگویید «سلام» و وقتی که در حال قایم شدن هستید، بگویید «بای‌بای». با همراه کردن کلمات با اعمال در شرایط مختلف و بازی­‌های مختلف مهارت­‌های زبانی او را تقویت کرده، به رشد بهتر ذهن و مغز کودکتان کمک می­‌کنید.

با مرور زمان وقتی خودش در حال قایم و پیدا شدن است، از کلمات مناسب که شما به او آموخته­‌اید، استفاده می­‌کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.