Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
بازی ­های خلاقانه از تولد تا ۱۲ ماهگی (بخش ۱)
328

بازی ­های خلاقانه از تولد تا ۱۲ ماهگی (بخش ۱)

|
0 دیدگاه

در راستای پرورش خلاقیت کودکان، قصد داریم یک سری از بازی ­های خلاقانه متناسب کودکان زیر یک سال را به مادران و مربیان عزیز معرفی کنیم.

بازی ­های خلاقانه

بازی­‌های عملی خیلـــــــــی زیاد!

کودک را روی پای خود بنشانید و از او بپرسید «من (اسم کودک) رو چقدر دوست دارم؟» سپس بازوان کودک را از هم باز کرده و به سمت بالا بیاورید و بگویید: «خیلـــــــــــــــــــی زیاد!». کودک این بازی را خیلی دوست دارد و از آن لذت می­‌برد.

در ماه­‌های آتی، زمانی که توانست بر اعضای بدنش کنترل بیابد، در پاسخ به این سؤال شما خودش دستانش را باز می­‌کند و می­‌خندد.

روی شکم خوابیدن

زمانی که کودک را روی پتویی نرم به شکم خوابانیده­‌اید، روسری یا پارچه نازک و سبکی را در هوا و بالای تنش تکان دهید به طوری که با جابجا کردن هوای بالای بدن نوزاد روی بدنش هوا بخورد. به او بگویید: «باد رو حس می‌کنی؟» اجازه دهید که پارچه گاهی بدن نوزاد را نوازش کند.

سپس آن را جلوی چشمان کودک به آرامی تکان دهید و اجازه دهید که او سعی کند حرکات آن را با چشمانش دنبال کند. با این کار او از خوابیدن روی شکم لذت می­‌برد، در حالی که خوابیدن روی شکم برای قوی شدن عضلات فوقانی بدن کودک ضروری است.

قل دادن

زمانی که کودک قادر به غلت خوردن است، عروسک جالب یا توپ نرمی را در نزدیکی او قرار دهید. آن را قل دهید یا در فاصله کوتاهی از کودک قرار دهید و کودک را تشویق کنید تا آن را بردارد.زمانی که توانایی تحرکش بیشتر شد، می‌­توانید.

اسباب­‌بازی را دورتر و دورتر قرار داده و او را برای برداشتن آن تشویق کنید و وقتی آن را برداشت، برایش دست بزنید و کودک را در آغوش بگیرید.

کف پا

چند تکه پارچه از جنس­‌های مختلف (مانند حوله­‌ای، پشمی، نخی و حریر) انتخاب کنید. با گرفتن زیر بغل کودک او را در حال ایستاده نگه دارید و اجازه دهید با پاهایش جنس هر یک را لمس و حس کند. همچنین می­‌توان کودک را روی هر یک از این پارچه­‌ها قرار داد تا روی آنها چهاردست و پا برود یا غلت بخورد. می‌توان با چند جنس پارچه امتحان کرد که کودک کدام یک را بیشتر دوست دارد.

این نوع بازی­‌ها حس لامسه کودک را که در این زمان مهم­‌ترین راه شناخت دنیای اطراف است، تقویت می­‌کند و او می­‌تواند به آگاهی از موقعیت بدنش و رخدادهای مرتبط با بدنش برسد.

بازی­‌های بی‌سر و صدا

سایه­‌بازی

در ماه­‌های اولیه پس از تولد دید نوزاد محدود است، در حالی که در مشاهده رنگ­‌های متضاد تیره و روشن توانمند است. می­‌توانید در بالای سر کودک در اتاق خوابش یا روی سقف اتاق برچسب‌های شب‌رنگ قرار دهید تا موقع تاریکی اتاق توجه کودک به آنها جلب شود یا اینکه با حرکت دادن نور چراغ قوه به آهستگی در اتاق تاریک کودک را وادار کنید که با چشمانش نور را دنبال کند.

وقتی بزرگ­‌تر شد، حرکت نور را سریع­‌تر و بهتر دنبال می­‌کند. این توانایی «دنبال کردن دیداری» نام دارد که بعد­ها با توانایی­‌های حرکتی کودک هماهنگ می‌شود. در دوران مدرسه هماهنگی­‌های دیداری ـ حرکتی یکی از مهم­‌ترین توانایی­‌های لازم برای نوشتن و خواندن است.

آکواریوم خانگی بسازید

با اسفنج­‌ها یا فوم­‌هایی که در آشپزخانه استفاده می­‌کنید، تعدادی ماهی بسازید و آنها را در پوشش پلاستیکی محکم شفاف حاوی یک لیوان آب بیندازید. برای اینکه جذاب­‌تر شود، مقداری رنگ خوراکی آبی، تعدادی شیء براق و رنگی و صدف نیز داخل پوشش بیندازید.

سپس در آن را با چسب ضدآب ببندید و مطمئن شوید که با ضربه و پرت شدن پاره نمی­‌شود هنگامی که کودک در کنار شما روی زمین نشسته است، آن را جلوی او قرار داده و اجازه دهید ماهی­‌ها را از روی پوشش شفاف ناز کند وحرکت کردن آنها در آب را مشاهده کند و از آن لذت ببرد.

سقف برگی بسازید

کودک را با تعدادی برگ هیجان‌زده کنید. تعدادی برگ رنگی پاییزی را روی کاغذ بچسبانید و اطراف آن را قیچی کنید. آنها را سوراخ کرده و با نخ به هم وصل کنید و دور چوب‌رختی گرد آویزان کنید. زمانی که کودک به پشت دراز کشیده است،

آن را بالای سرش به راست و چپ به آرامی تکان دهید به طوری که برگ­‌ها تکان بخورند.زمانی که این بازی تمام شد، این وسیله را دور از دسترس کودک قرار دهید. این قبیل فعالیت‌ها توانایی­‌های دنبال کردن شیء متحرک را در کودک تقویت می­‌کند.

لمس کردن!

پارچه­‌های با جنس­‌های مختلف را روی مقواهای جداگانه هم‌اندازه بچسبانید. سپس همگی را به صورت یک کتاب به هم وصل کنید. آن را به دست کودک بدهید و او را تشویق و کمک کنید تا صفحات را ورق بزند. در حالی که او در حال لمس کردن صفحه است، شما رنگ و جنس هر صفحه را برای کودک توصیف کنید.

[click_like post_id='29154']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.