482

جراحی پروتز چانه

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

پروتز چانه با تقویت چانه و زاویه دار ساختن صورت موجب زیبایی بیشتر چهره می گردد. امروزه جراحی چانه همزمان با جراحی بینی بر زیبایی و جوانی چهره اثری بسزا دارد. وقتی‌ به صورتی می‌نگرید بطور ناخودآگاه آن را با درک ذهنی‌ خود از یک چهره زیبا مقایسه می‌کنید.

آیا عقب و یا کوچک بودن چانه انواع مختلف دارد و اینکه چه عواملی می‌تواند در ایجاد آن نقش داشته باشد؟

عقب بودن چانه می‌تواند به دو شکل باشد، حالت اول وقتی‌ است که کل فک کوچک و عقب باشد. در این موارد وقتی‌ دندان‌ها روی هم قرار می‌گیرند، دندان‌های پایین عقب‌تر از حد طبیعی می‌باشند. در حالت دوم عقب بودن چانه بدلیل کوچک بودن چانه است و کل فک عقب نیست. در این حالت چگونگی قرار گیری دندان‌ ها روی هم عادیست.

علت عمده این عارضه، ژنتیک و مادرزادیست ولی‌ گاهی ضربه و یا عفونت‌ها می‌توانند نقش داشته باشند.

چه اقداماتی لازم است قبل از جراحی چانه انجام گیرد؟

میزان موفقیت در این جراحی تا حد زیادی به ارزیابی دقیق جراح از کل صورت و بخصوص وضعیت چانه، فک پایین، دندان‌ها و گردن و طرح نقشه ای ماهرانه برای برطرف کردن این کاستی‌ها و اشکالات بستگی دارد. چه بسا عدم شناخت دقیق ناهنجاری و درمان نامناسب باعث بدتر شدن آن گردد. بدین منظور باید حداقل دو عکس رادیوگرافی و  فتوگرافی های صورت از زوایای مختلف گرفته شود تا جراح بتواند با تجزیه و تحلیل آنها روش مناسب جراحی را برگزیند. همچنین بیمار باید از نظر سلامت عمومی و بهداشت دهان و دندان مورد بررسی‌ قرار گیرد.

تکنیک جراحی پروتز چانه چگونه است؟

جراحی می‌تواند با بی حسی موضعی و یا تحت بی‌هوشی عمومی انجام پذیرد. با انجام یک برش کوچک از طریق دهان بین لثه و لب پایین، بافت روی استخوان بلند شده و پروتز در محل مناسب کار گذاشته می‌شود. پروتز چانه می‌تواند از جنس های مختلف باشد که شایع‌ترین آنها سیلیکون است. دانشمندان معتقدند که سیلیکون ایجاد واکنش بافتی نمی‌کند، پس احتمال التهاب و پس زدن آن خیلی‌ کم است و چنانچه نیاز به بیرون آوردن باشد می‌توان به آسانی‌ آنرا خارج نمود. گاهی نیز از بافت‌های انسانی‌ مثل استخوان و یا غضروف استفاده می‌شود که البته احتمال جذب مقداری از آن وجود دارد.

زیباسازی فک

جراحی‌هایی که برای رفع ناهنجاری‌هایی فک و صورت انجام می‌شود، همیشه به قصد زیبایی نیست. در دختران و پسران اختلال در اسکلت ناحیه فک و صورت (فک بالا و پایین، چانه و گونه) می‌تواند به دلایل مادرزادی یا عوامل ژنتیکی طی دوران رشد یا محیطی مانند تنفس از دهان، مکیدن انگشت، طولانی‌شدن استفاده از شیشه شیر یا پستانک و… باشد. البته در مواردی هم علت بروز این ناهنجاری‌ها مشخص نیست. ناهنجاری‌های ایجادشده به‌صورت عقب بودن فک بالا، جلوبودن فک پایین، تنگ بودن فک بالا، نرسیدن دندان‌های جلو یا عقب به هم، انحراف فک بالا و پایین به یک طرف، محدودیت بازشدن دهان و… بروز می‌کند. در موارد مادرزادی، تشکیل نشدن بخشی از بافت ناحیه فک و صورت یا رشد اضافی در یک ناحیه از آن باعث عدم تقارن و ایجاد ناهنجاری می‌شود. در این موارد درصد موفقیت جراحی بسیار بالاست به‌شرطی که بیمار به متخصص فک و صورت مراجعه کند تا با همکاری او و متخصصان ارتودنسی، این مشکل به‌راحتی حل ‌شود. اگر در دختران ۱۵-۱۴ و پسران ۱۸-۱۷ ساله، بعد از سن رشد درمان ارتودنسی به موقع انجام شود (قبل از سن بلوغ)، با جراحی فک می‌توان ناهنجاری ایجادشده را رفع کرد. به این ترتیب هم شکل فک و صورت و هم عملکرد دهان و دندان بهبود می‌یابد. جراحی فک در مقایسه با دیگر جراحی‌های زیبایی صورت مثل جراحی بینی و پلک بسیار موفق‌تر است و بر خلاف تصور موجود بسیار کم خطر و کم عارضه است.

زیباسازی گونه

برخی از افراد ممکن است به دلایل مختلف دچار نقص رشدی گونه باشند، در حالی‌که بعضی افراد در اثر افزایش سن و شلی عضلات صورت و تحلیل چربی دچار لاغری صورت و گودی گونه‌ها می‌شوند. مهم‌ترین مساله در ترمیم و زیباسازی گونه‌ها، حفظ ظاهر طبیعی صورت است. یکی از روش‌های برجسته‌سازی گونه‌ها و پر کردن صورت، استفاده از پرکننده‌ها مانند چربی یا ژل‌هاست. تزریق چربی در صورت و گونه‌ها می‌تواند تاثیر زیادی در زیبایی داشته باشد. از دیگر روش‏های برجسته‌سازی گونه‌ها، استفاده از پروتز گونه برای پرکردن گونه و فضای اطراف آن یا جراحی استخوان گونه (یعنی جابجایی) است. پروتزهای گونه شکل‌های مختلفی دارند و بر اساس شکل صورت و نظر پزشک و بیمار، انتخاب می‌شوند. گاهی بعد از جراحی فک یا همزمان، نیاز است که گونه بیمار تصحیح شود. معمولا در این مورد همزمان گونه‌ها نیز با فک اصلاح می‌شود یا اینکه در عملی مستقل این کار انجام می‌شود.

روش جراحی گونه

عمل جراحی معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. برش ایجادشده به سایز، نوع پروتز و محل قرارگیری آن بستگی دارد ولی معمولا از داخل دهان یا از برش زیر پلک تحتانی پروتز گذاشته می‌شود. تورم و کبودی بین ۱۰-۷ روز کاهش می‌یابد و به حد قابل قبولی می‌رسد ولی نتیجه نهایی معمولا بعد از ۶-۴ هفته مشخص می‌شود. تزریق چربی یا ژل نیز معمولا زیر بیهوشی عمومی انجام می‌شود و نتایج آن چند ماه بعد قابل ارزیابی است البته گاهی اقدام‌های اصلاحی یا تزریق دوباره لازم است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.