371

سلامت فرهنگیان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

خوش به حال فرهنگی‌ها که سه ماه تابستان و کل عید نوروز تعطیلند؛ بدون این که نگران حقوقشان باشند.

احتمالا شما هم این جمله را بارها از اطرافیان‌تان شنیده‌اید یا این‌که خودتان ازجمله افرادی هستید که فکر می‌کنید کارکنان مدرسه اعم از معلم، مدیر، ناظم و… به دلیل ساعت‌های کاری کم، تعطیلات زیاد، نداشتن ارباب رجوع و کار با بچه‌ها، شغل آسانی دارند، اما باید بدانید عوامل زیادی سلامت این قشر را تهدید می‌کند.

به عنوان مثال مدیریت مدرسه علاوه بر استرس‌آور بودن به مسئولیت‌پذیری زیادی نیاز دارد، کنترل اصولی و تربیت بچه‌ها و مشکلات ناشی از آنها می‌تواند سلامت ناظم‌ها را به خطر بیندازد و خدمه مدارس نیز با حجم بالایی از کار و خستگی زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و خلاصه این که دردسرهای افراد شاغل در مدرسه اصلا کم نیست.

وقتی پای قرارداد در میان است

بسیاری از کارکنان مدارس به صورت قراردادی و بیشتر معلم‌ها به صورت حق‌التدریسی فعالیت می‌کنند و نسبت به آینده شغلی خود نگران هستند و به همین دلیل هم در معرض استرس‌های مزمن قرار می‌گیرند.

همچنین بسیاری از افراد شاغل در مدارس هر روز مسافت زیادی را از خانه تا محل کار و برعکس طی می‌کنند، ساعت‌ها در ترافیک می‌مانند و در معرض هوای آلوده، گرما و سرما قرار می‌گیرند و خستگی مفرط سلامتشان را به خطر می‌اندازد حتی همین خستگی و رفت و آمدهای مداوم، فرصتی برای انجام چکاپ‌های دوره‌ای پزشکی برایشان باقی نمی‌گذارد و متاسفانه گاهی پیشرفت یک بیماری قابل پیشگیری به یک اتفاق ناگوار منجر می‌شود.

کار منهای مرخصی

شاید ساعت‌های کاری افراد شاغل در مدارس نسبت به خیلی از مشاغل اداری دیگر کمتر باشد، اما مرخصی گرفتن در طول سال تحصیلی برای آنها اصلا ساده نیست و اگر به هر دلیلی نتوانند چند روز متوالی سر کارشان حاضر شوند حسابی دچار مشکل خواهند شد و همین موضوع فشار کاری مضاعفی را به آنها وارد می‌کند در حالی که در بیشتر مشاغل اداری هر کارمند می‌تواند از مرخصی‌های ماهانه و سالانه مقرر استفاده کند؛ بدون این که دچار استرس و نگرانی شود.

ایستادن‌های خطرناک و نشستن‌های پرخطر

بیشتر کارکنان مدارس بویژه معلمان و خدمه مجبورند در طول روز ایستاده کار کنند و به این دلیل بیشتر آنها در دوران میانسالی با مشکلات زانو، کمر و بیماری‌هایی مانند واریس و روزآرت مواجه می‌شوند بنابراین اگر در این حرفه‌ها مشغول به کار هستید در ایستادن افراط نکنید و مطمئن باشید نیازی نیست تمام مدت سر کلاس یا هنگام انجام وظایفتان بایستید و آسیب ببینید! البته گاهی اوقات ماجرا بر عکس می‌شود یعنی نشستن‌های طولانی‌مدت برخی از مدیران، مشاوران، ناظم‌ها و… کار دستشان می‌دهد و نه‌تنها باعث اضافه وزن آنها می‌شود بلکه احتمال بروز آسیب‌های گردن، ستون فقرات و کمردردهای مزمن را در آنها افزایش می‌دهد. پس حتی‌الامکان ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی روزانه را فراموش نکنید و حواستان به سلامت غذایی‌تان هم باشد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.