297

شناخت خلاقیت کودکان و اجزای آن (۲)

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

خلاقیت موهبتی الهی است که در همه کودکان از طرف پروردگار به ودیعه گذاشته شده است و تنها تفاوت میان انسان‌ها در سطوح خلاقیت رشدیافته است.

بسط یا توجه به جزئیات و پرورش آن در کودکان

مؤلفه بسط، به توجه به جزئیات یک موضوع یا مسأله اشاره دارد. بسط را می­‌توان معادل دقت و تمرکز نیز ارزیابی کرد چراکه فرد برای دستیابی به جزئیات یک شیء، پدیده یا مسأله نیازمند صرف دقت و تمرکز است. در حقیقت بسط را می­‌توان تمرین خوب دیدن و درک شباهت­‌ها و تفاوت­‌ها در پدیده­‌ها دانست.

اگر افراد بیاموزند بادقت به اطراف خود نگاه کنند، می­‌توانند محیط خود را بهتر شناخته و موارد ناشناخته‌­ای را درک کنند. از دیدگاه تورنس این ویژگی تفکر خلاق قابل رشد و پرورش است. او برای پرورش این ویژگی از آزمون­‌های مختلفی استفاده کرده است به طوری که آزمون‌های خلاقیت کلامی و تصویری تورنس این ویژگی را مورد سنجش قرار می‌­دهد.

بنابراین پایه رشد و پرورش بسط، آموزش خوب دیدن است. ما اغلب به اطراف خود تنها نگاه می­‌کنیم و از خوب دیدن و تمرکز پرهیز می­‌کنیم در حالی که اگر بیاموزیم دنیا را خوب و بادقت نگاه کنیم، زیبایی­‌های بسیاری را خواهیم دید و ایده­‌های بسیاری به ذهن ما خواهد رسید. حتی در مورد حل مسائل و مشکلاتمان نیز با خوب دیدن و واکاوی جنبه‌های مختلف یک مسأله راحت­‌تر می­‌توانیم آنها را حل کنیم.

برای پرورش مؤلفه بسط یا توجه به جزئیات در کودکان لازم است نحوه نگاه و توجه کردن را به آنها بیاموزیم. برای این کار روش­‌ها و تکنیک­‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به شرح برخی از آنها می­‌پردازیم:

۱- شما می­‌توانید از کودکان خود بخواهید اطراف خود را با دقت نگاه کنند. مثلاً از آنها بخواهید خطوط مختلف راست، کج یا منحنی را در محیط پیرامون خود درک کرده و شناسایی کنند.

۲- هنگامی که کودک شما در حال بازی با اسباب بازی‌های خود است، گاهی می‌­توانید از او بخواهید اسباب بازی خود را با دقت ببیند و آن را توصیف کند. مثلاً رنگ، خطوط، کاربرد، شکل و… را برای شما با همه جزئیات شرح دهد.

۳- به کودک خود اشکال هندسی مختلف مانند دایره، مربع، مثلث، چندضلعی‌ها و… را آموزش دهید و سپس از او بخواهید آنها را در محیط اطراف خود مانند اسباب بازی‌ها، وسایل خانه و حیاط، محیط بیرون از خانه شناسایی کند. از او بخواهید تفاوت­‌ها و شباهت‌­های موجود در آنها را درک کرده و توصیف کند.

به او تفاوت و شباهت بین اشکال را بیاموزید چون ویژگی بسط یا توجه به جزئیات در گرو درک کامل شباهت­‌ها و تفاوت­‌ها است. مثلاً مسابقه‌ای ترتیب دهید و از کودک بخواهید هر چقدر از اشکال دایره‌­ای یا هر شکل دیگری را که می‌­تواند، در محیط پیرامون خود شناسایی کرده و بیاورد.

۴- کودک خود را به طبیعت ببرید و با او به اکتشاف بپردازید. از او بخواهید یک گل را بادقت ببیند و اجزای مختلف آن را برای شما شرح دهد یا درختی را با تمام جرئیات توصیف کند.

۵- زمانی که برای کودک خود کتاب می­‌خوانید، فقط برای او داستان را روخوانی نکنید بلکه از کودک بخواهید اجزای مختلف موجود در تصاویر کتاب را واکاوی کرده و شرح دهد. پس از خواندن داستان، از کودک بخواهید داستان را با جزئیاتی که در ذهن خود دارد، برای شما بازگویی کند. از او بپرسید که دیگر چه جزئیاتی را در ذهن خود دارد و برای شما بیان کند.

۶- رنگ ­ها را به کودک بیاموزید و از کودک بخواهید رنگ‌هایی را که آموخته در محیط اطراف خود شناسایی کند. مثلاً به او بگویید چه چیزهای سبز رنگی را می­‌تواند در اطراف خود ببیند. با او یک بازی ترتیب دهید و چند دایره بزرگ با نخ یا طناب‌های رنگی بر روی زمین رسم کنید. از او بخواهید هر چیزی را همرنگ با دایره مورد نظر است در آن قرار دهد.

۸- هر گاه کودک شما نقاشی می­‌کند، از او بخواهید محتوای نقاشی­‌اش را برای شما با تمام جرئیات شرح دهد. همچنین می‌توانید از او بخواهید مثلاً یک ماشین، خانه، یک گل، اتاق خودش، لباسش و… را با همه جزئیاتی که می‌شناسد، نقاشی کند.

۹- شما حتی می­‌توانید با میوه­‌ها و مواد غذایی نیز مؤلفه بسط یا توجه به جزئیات را در کودک پرورش دهید. مثلاً از او بخواهید تفاوت و شباهت در شکل، طعم، رنگ و… را در میوه‌­ها برای شما توصیف کند.

۱۰- از کودک خود بخواهید چیزی را در ذهن خود تجسم کند و سپس آن را با همه جزئیاتش برای شما شرح دهد یا نقاشی کند. مثلاً بگویید زیر دریا را در ذهن خود تجسم کند و هر چه می­‌بیند با همه ابعادش بگوید یا تصویرسازی کند. هر چه می­‌گوید، از او بپرسید که دیگر چه می‌بیند

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.