Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
نکاتی درباره تاول سوختگی ها
549

نکاتی درباره تاول سوختگی ها

|
0 دیدگاه

استفاده مستقیم از یخ هرگز پیشنهاد نمی شود، زیرا یخ به پوست سوخته می چسبد و جدا کردن آن منجر به بدتر شدن ناحیه آسیب دیده خواهد شد .

۱- تعیین میزان و درجه سوختگی از نکات اولیه ای است که باید هنگام مواجهه با سوختگی، آن را در نظر گرفت.

سوختگی درجه اول، سوختگی است که فقط سطح پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و تنها به بافت سطحی پوست آسیب می زند. سوختگی درجه دوم، کمی عمیق تر بوده و وارد بخش عمقی پوست می شود و در نتیجه منجر به بروز تاول و درد و قرمزی می شود.

سوختگی درجه سوم بسیار عمیق است و می تواند منجر به سیاه شدن پوست فرد (قانقاریا) شود.

۲- بلافاصله پس از سوختگی، باید آن منطقه از پوست را زیر آب سرد بگیرید یا از کمپرس سرد (مثل کیسه حاوی یخ) برای کاهش ورم آن منطقه از پوست استفاده کنید.

توجه داشته باشید که استفاده مستقیم از یخ هرگز پیشنهاد نمی شود، زیرا یخ به پوست سوخته می چسبد و جدا کردن آن منجر به بدتر شدن ناحیه آسیب دیده خواهد شد .

تاول ناشی از سوختگی بهتر است با پانسمان پوشیده شود، زیرا اغلب افراد وسوسه می شوند که آن را دستکاری کنند و یا حتی ممکن است حین کارکردن فشاری به آن وارد شود و منجر به ترکیدن تاول ها شود

۳- استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک برای کاهش عفونت احتمالی منطقه سوخته توصیه می شود. استفاده از این پمادها بهتر است با تجویز پزشک باشد. پس از مالیدن پماد در منطقه آسیب دیده، از گاز استریل برای محافظت هر چه بیشتر آن باید استفاده کرد .

۴- با پزشک خود تماس بگیرید و اگر درد زیادی در آن منطقه احساس می کنید را برای او بازگو کنید تا به صلاحدید پزشک خود، داروی مخصوص برای شما تجویز گردد.

۵- هرگز از مسکن هایی مانند استامینوفن و یا بروفن برای کاهش درد ناشی از سوختگی در کودکان نباید استفاده کرد، زیرا مصرف آن در کودکان، خطر ابتلا به سندرم رای (Reys syndrome) را در آنها افزایش می دهد.

۶- اگر بعد از سوختگی، تاول پوستی ایجاد شد، هرگز آن را دستکاری نکنید و از ترکاندن آن اجتناب کنید، زیرا ترکاندن تاول ها سبب تراوش مایع زیر تاول به سایر مناطق پوست شده و احتمال بروز عفونت و ایجاد تاول در مناطق اطراف را افزایش می دهد.

۷- اگر تاول سوختگی بسیار گسترده شد و با راه های گفته شده، بهبودی حاصل نشد، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

۸- اگر نشانه هایی از ترشح چرک و عفونت به دیگر نقاط پوست مشاهده کردید و یا درد آن منطقه زیاد شد و یا رنگ تاول ها تغییر کرد (معمولا به رنگ سبز در می آید)، باید این احتمال را بدهید که عفونت آن زیاد شده و باید فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

[click_like post_id='29419']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.